Znak czasów Plutona w Koziorożcu - o tematach wyklętych (Część 1)

Znak czasów Plutona w Koziorożcu - o tematach wyklętych (Część 1)

 

Symbolika Plutona jest wyrazista i szeroko opisywana. Spójrzmy na nią w kontekście Saturna i Koziorożca.

 

Pluton wszedł na stałe do znaku Koziorożca pod koniec 2008 r. i od tamtego czasu byliśmy świadkami wielu spektakularnych wydarzeń światowych i lokalnych, zmieniających nasze podejście do spraw symbolizowanych przez Koziorożca. Tymczasem w grudniu 2017 r. do Koziorożca wszedł kolejny planetarny bokser wagi ciężkiej - Saturn.  

 

2,5 roczny pobyt Saturna w Koziorożcu wraz z Plutonem to źródło niezwykle dramatycznych chwil jak i spektakularnych sukcesów. To także moment zwieńczenia - wśród bolesnych choć wielce potrzebnych doświadczeń naszego życia osobistego i zawodowego, blask reflektorów pada na to jak pojmujemy esencję Koziorożca i jego przesłanie dla nas. 

 

Bezpośrednio przed naszymi oczami obnażane są skandale, których charakter wyrywa nas z letargu zajmowania się własnymi interesami, chcąc nam pokazać głębie i wagę społecznego kontekstu życia.

 

Zapraszam do lektury :-)

Sprawy społeczne

Pluton należy do grupy planet pokoleniowych symbolizujących procesy, w których my (jako indywidualne istoty) możemy przestawić naszą świadomość z poziomu osobistego na ten związany ze zbiorowością - ludzkością. Pozycja Plutona w naszym horoskopie pokazuje najbardziej naturalny sposób transformacji prowadzący do doświadczenia transcendentalnego wymiaru w życiu codziennym.

 

Z kolei Saturn należy do grupy planet społecznych, które opisują sposób naszego funkcjonowania w społeczeństwie, ale w ramach realizowania siebie - zgodnie z naszą historią, umiejętnościami i przekonaniami. Można powiedzieć, że od lekcji saturnowych np. poznania i zbudowania fundamentu własnej osobowości jest jeden jedyny krok do głęboko satysfakcjonującego zaangażowania w sprawy społeczne; zaangażowania potrafiącego nam dać poczucie sensu.

 

Kiedy te dwie planety wchodzą ze sobą w kontakt (tak jak to jest w przypadku ich wspólnej obecności w Koziorożcu, szczególnie w trakcie ich koniunkcji), sprawy społeczne i kierunek rozwoju społeczeństwa stają się dla nas ważne - poruszają nasze serca ... i nerwy. Powód: silnie odczuwamy, że to co ktoś tam na zewnątrz robi mocno wpływa na kierunek i jakość życia nas oraz ludzi wokół. Jest to szczególnie oczywiste kiedy Saturn i Pluton tworzą aspekt (tranzyt) do naszego horoskopu urodzeniowego.

 

Kombinacja Saturn-Pluton m.in. obnaża czy i na ile jesteśmy zintegrowani wewnętrznie by zaangażować się w sprawy społeczne bez utraty poczucia indywidualności, kręgosłupa moralnego itd. 

Koziorożec i Pluton

O istocie i znaczeniu spraw plutonicznych będziemy uczyć się w sposób symbolizowany przez Koziorożca. Znak ten wskaże nam też konkretne obszary życia, od których możemy oczekiwać bezpośredniej nauki wagi kontekstu społecznego. 

W repertuarze znaczeniowym Koziorożca znajdujemy określenia typu: spowolnienie, ograniczenia, zwątpienie, konsekwencje, powtarzalne schematy itd. Koziorożec dąży do nadania struktury wszystkiemu czego się dotknie, dlatego prawodawstwo i instytucja jaką jest państwo/kraj stały się niezwykle wrażliwymi obszarami naszego życia w ostatniej dekadzie. To tam kierujemy nasze podejrzliwe spojrzenia.

 

Czytając o Plutonie wcześniej czy później natkniesz się na rozważania dotyczące śmierci. Kiedy rozpatrujemy ją w kontekście Plutona w Koziorożcu (ale też pozostałych znakach ziemskich) skupiamy się przede wszystkich na jej praktycznym wymiarze i roli w naszym życiu. I temu jak (nie) jest społeczne uregulowana. Obracamy się wokół prawodawstwa regulującego np. ubój i wszelkie jego rodzaje (w tym ten rytualny), aborcję oraz eutanazję. I o tym ostatnim trochę szerzej.

O śmierci i umieraniu - eutanazja

Pluton w Koziorożcu realizuje się poprzez próby stworzenia prawa do decydowania o własnej śmierci. Chodzi o utrzymywanie kontroli, bez której Koziorożec ma trudności w odnalezieniu się w świecie. Co innego kiedy uśmiercenie rozważa sama ciężko chora osoba a co innego kiedy robią to państwowe służby. Chodzi o zdefiniowanie powinności, charakteru służby lekarza tj. osoby odpowiedzialnej.

 

Akcent na Koziorożca w jakimkolwiek horoskopie wskazuje na istotę odpowiedzialności. Wzięcie lub odrzucenie jej.

Pluton to także strachy wszelakie, a jego pobyt w Koziorożcu przywołuje na myśl strach przed możliwością utraty godności i samodzielności. Strach przed bólem można również tutaj zaliczyć, ale tylko dlatego że strach przed bólem oznacza strach przed brakiem np. snu, seksu, brakiem możliwości cieszenia się rozmową z bliską (tranzyt do Merkurego) czy w ogóle spędzenia z nią czasu (tranzyt do Księżyc/Wenus). Bo boli. Do tego dochodzi jeszcze strach przed wykluczeniem z danego grona społecznego oraz strach przed umieraniem w samotności.

 

A także strach przed umieraniem w podłych warunkach - wśród wymiocin i wycia. Koziorożec i tak często żyje na raty, a z Plutonem pojawia się perspektywa umierania na raty.

 

A kiedy Pluton w Koziorożcu wchodzi w kontakt z planetami w Raku (na niebie czy w naszym horoskopie) konfrontujemy się z trudną do zaakceptowania koniecznością wejścia w zależności. Koziorożec lubi mieć poczucie wpływu, a tak musi nagle na kimś polegać i pierwsze co czuje to jak życie pozbawia go godności i upokarza.

Regulacja śmierci w czasach Plutona w Koziorożcu

W połowie 2019 r. świat obiegła wieść o tym, że stan Wiktoria w Australii (jako jedyny stan w kraju) przegłosował ustawę legalizującą eutanazję i wspomagane samobójstwo. 

Wejście w życie ustawy o legalizacji eutanazji, Australia

Źródło: https://www.theage.com.au/national/victoria/we-re-on-the-right-side-of-history-victoria-s-assisted-dying-laws-come-into-effect-for-terminally-ill-20190619-p51z5x.html . Ustawa wchodzi w życie 19 czerwca, dlatego czas horoskopu ustawiłem na północ.

Naturalnie wszystko odbywa się w ściśle określonych warunkach np. eutanazja jest możliwa jedynie dla śmiertelnie chorym dorosłych pacjentów, którym lekarze dają mniej niż 6 miesięcy lub jeden rok np. w przypadku stwardnienia rozsianego. Do tego dochodzi szereg wymagań formalnych np. konieczność posiadania opinii wielu lekarzy jednocześnie. Koziorożec lubi dmuchać na zimne; robi co może by zabezpieczyć sobie przyszłość lub uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Jego zdaniem tej rodzaj czynu nie może być łatwy i szeroko dostępny. Zabezpieczanie się przed wszelkimi możliwymi nokautującymi ciosami od życia to coś co Koziorożec lubi najbardziej. I za co często płaci wielkimi kompleksami.

 

Wśród znaków zodiaku Koziorożca można zaklasyfikować jako tego bardziej konserwatywnego, trzymającego się tego co zna. W tym kontekście zalegalizowanie eutanazji wydaje się podejściem progresywnym w przeciwieństwie do konserwatywnych poglądów często głoszonych przez partie prawicowe lub instytucje religijne.

 

Australijski horoskop eutanazji ma silnie podkreślonego Jowisza (władca Ascendentu, na wierzchołku 10 domu) oraz Strzelca, które powszechnie utożsamiane są z religią, wiarą czy ogólnie widzeniem szerszego kontekstu egzystencji. Taka mieszanka Koziorożec-Strzelec pokazuje ścieranie się dwóch światów: przyziemny z duchownym; praktyczny z opartym na idei.

 

Wraz z wejściem ustawy w życie, ludność naprawdę sobie uświadamia szerszy kontekst i znaczenie (Jowisz) życia tj. życie ma wartość gdy jest życiem rozumnym a nie wegetacją. Ascendent w Rybach z Neptunem dodatkowo to potwierdza. Jeden z czołowych polityków stanu Wiktoria mówi o trzymaniu się bardziej współczującego podejścia, które daje terminalnie chorym pacjentom godną opcję tj. "dobrą śmierć". 

Reakcja ludzi

Księżyc jest w Koziorożcu, dlatego sprawy związane z publicznym odbiorem ustawy (reakcje ludzi, Księżyc) będą sprawiać problemy. Trzeba będzie czasu, mozolnej i trudnej pracy aby mogło dojść do porozumień - o ile szuka się tego porozumienia, co taka pozycja Księżyca każe kwestionować. 

Księżyc w Koziorożcu to symbol chłodu uczuć - spontaniczną reakcją jest zamykanie się we własnych poglądach i nie wychodzenie z własnej strefy komfortu by choć trochę poznać przesłanki za stanem emocjonalnym strony przeciwnej. Rzadko zdarza się, że inicjatywy z planetami na wygnaniu/upadku ludzie wykorzystują do pracy nad sobą ze sobą, przez co natłok problemów demotywuje i koniec końców inicjatywa nie wypala.

 

Księżyc w Koziorożcu to także symbol poruszania kwestii trudnych emocjonalne i intymnych, o których się nie mówi.

 

Księżyc blisko Saturna oraz Plutona sugeruje, że przedsięwzięcie (jakim jest realnie funkcjonująca ustawa) będzie źródłem strachu dla wielu np. o bycie posądzonym o morderstwo, nie-religijne podejście, odpowiedzialność prawną oraz fakt, że błędny osąd (Koziorożec) obróci się przeciwko lekarzom tj. tych na których spoczywa odpowiedzialność. Słowem - zagrożone poczucie wewnętrznego spokoju ze sobą.

A co tam robi Rak?

Horoskop kładzie ogromny nacisk na oś znaków Rak-Koziorożec.

Przy całej tej zbitce Koziorożca, Merkury i Mars są w Raku, co podkreśla już i tak szalejące emocje wokół eutanazji. To symbol "myślenia o rodzinie", dla niektórych wręcz odkrycie istnienia czegoś takiego jak rdzenne, tradycyjne przekonania regionu, ludzi mieszkających w stanie Wiktorii.

 

Oczywiście z Marsem nie obejdzie się bez kłótni i gniewu, a także poczucia bezsilności, szczególnie w wymiarze finansowym (Mars, władca 2 domu, w opozycji do Saturna).

 

Ostatecznie Raka dobrze widzieć, ponieważ emocje mają ten potencjał do stonowania i nadania ludzkiego wymiaru i tak suchemu i bezosobowemu służbiście jakim jest Koziorożec i machina prawna. 

Początki

Umieszczony wyżej horoskop pokazuje moment wejście ustawy w życie. Ze względu na wyjątkowość tej chwili uznałem, że warto się temu przyjrzeć z bliska. Więcej informacji znajdziemy w momencie zaproponowania ustawy i wejścia jej w życie z legislacyjnego punktu widzenia.

Propozycja ustawy o eutanazji, Australia

Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Euthanasia_in_Australia ; godzina nieznana

Wszystko dzieje się na mniej lub bardziej ścisłym nowiu w Pannie. Fakt ten świadczyłby o zupełnie nowym początku w kwestiach służby zdrowia w ogóle. To nie jest ustawa, która przejdzie bez echa. Z tak silnym nowiem można gdybać, że ustawa ma potencjał otworzyć drzwi na zupełnie nowe rodzaje możliwości w pielęgniarstwie, dbaniu o zdrowie (Panna).

 

Część planet nowiu jest w opozycji do Neptuna, szczególnie Merkury. To świadczy o ogromnych emocjach obecnych podczas dyskusji na temat eutanazji. Wiele wskazuje na to, że staranie brano pod uwagę kwestie formalne z kwestiami duchowymi, tematem egzystencjonalnym. Tak ścisła opozycja mówi o łatwych do zauważenia różnic w podejściach i trudnościach w pogodzeniu ze sobą dwóch światów. Do tego dochodzi kwadratura Saturna ze Strzelca tj. dodatkowy, bardzo ograniczający nacisk ze strony grup patrzących na eutanazję w kwestiach wiary, religii itd. Nic dziwnego, że ustawa będzie musiała wchodzić w życie aż 18 miesięcy.

 

Część planet nowiu jest w aspekcie do Plutona, przez co pojawienie się strachu i rozważań na temat odpowiedzialności jest uzasadnione. Fakt, że aspektem tym jest trygon wcale nie czyni rzeczy łatwych; trygon między Koziorożec a Panną (znakami ziemskimi) sugeruje, że prawodawstwo będzie jasno definiować kwestie eutanazji, ludzie łatwo i bez większych problemów zorientują się na czym stoją, choć strach nadal będzie obecny a obostrzenia formalne nadal będą uciążliwe (kwadratura do Saturna).

Przegłosowanie ustawy, Australia

Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Euthanasia_in_Australia ; godzina nieznana

Ustawa zostaje przegłosowana. Najciekawsza w horoskopie jest koniunkcja Merkurego z Saturnem. To symbol ponad 100 godzin debat poprzedzających ten moment. Rządowa opozycja naprawdę mocno starała się zablokować proces debaty, co zablokowałoby możliwość dalszego głosowania. Opozycji nie powiodło się jednak.

 

Wtedy też ogłoszony zostaje 18-miesięczny okres implementacji czyli z jednej strony jest optymizm a jednak rozczarowanie, bo trzeba czekać by wszystko przygotować. Koniunkcja Merkury Saturn oznacza np. trudne do zrozumienia i spełnienia formalności, także szereg dokumentów czy opinii (Merkury), których zdobycie będzie bardzo utrudnione (Saturn).

Pozycja Plutona a przeciwności losu

Obecne czasy są trudne dla naszych seniorów oraz osób w różnym stopniu niesamodzielnych i niepełnosprawnych. Grupy tych osób obserwują dzisiejszy świat i boją się o swoją przyszłość. Powód: wymagania od życia, sytuacja materialna, trudność w perspektywicznym planowaniu przyszłości, w której i tak chodzi o przetrwanie (Pluton i Koziorożec). A wszystko dzięki takiemu a nie innemu wyglądowi instytucji i systemu państwowego, niepotrafiących zapewnić bezpieczeństwo.

 

Z innego punktu widzenia - przeszłość tych starszych, uważanych za autorytety, wychodzi na światło dzienne. Często ta ciemna przeszłość, co doskonale pokazały ostatnie filmy dot. księży pedofilii m.in. "Tylko nie mów nikomu" Sekielskich.

 

To wszystko problemy Koziorożca i grup społecznym symbolizowanych przez niego.

 

Spójrzmy na boom technologiczny ostatnich dekad. Takim osobom starszym czy z ograniczeniami serwuje się przepiękne możliwości całkowitego przetransformowania swojego życia. Sztuczne kończyny? Jasne. Operacje umożliwiające odzyskanie wzroku nawet po jego całkowitej utracie? To też jest. Innowacje w transplantologii? Mamy i to. To nie są jakieś fanaberie naukowców a namacalne rzeczy, choć trudno dostępne. I to z tego ostatniego powodu Pluton w Koziorożcu jest trudnym położeniem, ponieważ wielce potrzebna transformacja jest poza zasięgiem, zwykle z powodów koziorożcowatych (czy charakterystycznych dla żywiołu ziemi) np. pieniądze, formalności, brak jasnych i skutecznie działających struktur, niemożliwe lub rygorystyczne wymagania, naprawdę długi czas oczekiwania itd.

Problem czasów nowożytnych

Wikipedia1 podaje informację o krajach, które w ten czy inny sposób odniosły się do eutanazji. Oto moje szacunki: za czasów Plutona w Koziorożcu ilość krajów regulujących prawnie eutanazję (lub jej form tj. eutanazji aktywnej, pasywnej oraz samobójstwa wspomaganego) jest dwa razy większa od ilości za czasów Plutona w Strzelcu.

 

Obecnie (2019 r.) eutanazja jest legalna w niewielu krajach. Długofalowe działanie Plutona w Koziorożcu motywuje do wzięcie odpowiedzialności i odniesienie się do problemu niż przyjęcie tej czy innej opcji. Trzeba poważnie podejść do tematu.

 

W Polsce eutanazja jest nielegalna.

 

Zupełnie inaczej spojrzymy na kraje, które uregulowały eutanazję za czasów Plutona w Strzelcu a inaczej na te za czasów Plutona w Koziorożcu. W tym pierwszym przypadku narodowe dyskusje pobudzają głównie przekonania, lokalna dominująca religia, widzenie życia jako coś większego niż wegetacja. Natomiast w drugim przypadku przemawia strach, prawdziwe historie oraz ciężkie doświadczenia.

opieka paliatywna

Koziorożec mocno stąpa po ziemi, dlatego często wykazuje się pragmatyzmem. Nowe możliwości transformacji i regeneracji jednak każą myśleć co tak naprawdę jest warte: życie za wszelką cenę (wśród wyniszczających terapii) czy życie wśród bólu i ograniczeń? Do tego dochodzi szereg innych wątpliwości (Koziorożec do wielu rzeczy, szczególnie nowych, podchodzi z sceptycyzmem) - czy w przypadku śmierci rozpatrywać warto dostęp do eutanazji czy dostęp do opieki paliatywnej (skupionej na łagodzeniu objawów)?

 

Będą osoby, które skorzystają z Plutona w Koziorożcu znajdując prawdziwe źródło problemów (a zatem dobrze działające rozwiązanie na lata). Będą też osoby niepróbujące rozwiązać niczego, trzymając się tego co jest i nie wprowadzając zmian (do eutanazji czy opieki paliatywnej) grożących utratą reputacji, kariery. Dwa różne i ekstremalne (Pluton) oblicza Koziorożca.

Źródła:

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Legality_of_euthanasia

2. https://www.theage.com.au/national/victoria/we-re-on-the-right-side-of-history-victoria-s-assisted-dying-laws-come-into-effect-for-terminally-ill-20190619-p51z5x.html

3. https://oko.press/eutanazja-dobra-smierc-czy-prawo-do-godnego-zycia-obejmuje-tez-umieranie-w-godnosci/

4. https://en.wikipedia.org/wiki/Euthanasia_in_Australia

Powiązane artykuły: