Znak czasów Plutona w Koziorożcu - dominacja za wszelką cenę (Część 2)

Znak czasów Plutona w Koziorożcu - dominacja za wszelką cenę (Część 2)

 

Wśród bolesnych choć wielce potrzebnych doświadczeń naszego życia osobistego i zawodowego ostatniej dekady, wraz ze spotkaniem Saturna i Plutona blask reflektorów pada na to jak pojmujemy esencję Koziorożca i jego przesłanie dla nas.

 

Bezpośrednio przed naszymi oczami obnażane są skandale, których charakter wyrywa nas z letargu zajmowania się własnymi interesami, chcąc nam pokazać głębie i wagę społecznego kontekstu życia.

Czas na jedno z takich wydarzeń - protesty w Hong Kongu. Czym jest walka z wydającymi się nie do powstrzymania wrogimi okolicznościami?

 

Zapraszam do lektury :-)

Preludium

Wraz z wejściem Saturna do Koziorożca pod koniec 2017 r. mogliśmy obserwować szereg mniejszych lub większych protestów, w tym niezwykle istotny dla francuzów "Protest Żółtych Kamizelek" rozpoczęty w październiku 2018 r. i trwający po dziś dzień. A jednak w tym tekście skupię się nie na bliskiej Europie, ale na dalekiej Azji a konkretnie Chinach.

 

Protesty w Hong Kongu trwają i już przeszły do historii jako jedne z największych demonstracji XXI wieku, a już z pewnością największe dla Chin. Większe nawet niż ruch pro-demokratyczny z 1989 r. kiedy to do kart historii przeszło pewne zdjęcie zrobione krótko po masakrze na Placu Tiananmen:

Ciekawostka: w latach 1989-91 Saturn, Uran i Neptun znajdowały się jednocześnie w Koziorożcu (ostatni taki układ planet miał miejsce pod koniec XV wieku!).  

 

Ach ten Koziorożec.

 

Przed interpretacją horoskopów musicie wiedzieć, że Hong Kong jest częścią komunistycznych Chin, ale ma status specjalnej dzielnicy tj. ma pewien poziom autonomii, szeroko rozumianą wolność ekonomiczną, własną walutę, flagę a nawet drużynę olimpijską.

 

Jak rozpoczęły się protesty w Hong Kongu? 

Dyskusja na temat ustawy ekstradycyjnej, Hong Kong

Źródło: https://www.sb.gov.hk/eng/special/cooperation/legco_2019.htm ; godzina nieznana

Od upublicznienia propozycji "ustawy ekstradycyjnej" w lutym 2019 r. na oficjalnej rządowej stronie Hong Kongu. Na tę chwilę nie ma ona żadnej mocy prawnej, ale stanie się iskrą wzniecającą wszystkie protesty. Wspomniana ustawa pozwalałaby na zatrzymanie i ekstradycję poszukiwanych osób m.in. na kontynent, do właściwych Chin. Wielu obawia się, że ustawa równałaby się z możliwością niesprawiedliwych procesów pod jurysdykcją komunistycznego systemu, a także zwiększyłaby wpływy Chin nad Hong Kongiem.

 

Jeszcze do 1984 r., Hong Kong był kolonią brytyjską, ale zgodnie z porozumieniem brytyjsko-chińskim cały ten region powrócił do Chin pod koniec 13-letniego okresu dzierżawy. Po tym czasie (1997 r.) regionowi Hong Kong przyznano autonomię wraz z szeregami praw, ale jedynie na 50 lat tj. do końca 2047 r.

 

Można powiedzieć, że społeczeństwo patrzy na kroki państwa chińskiego przez plutoniczne okulary - widzi do czego mogą prowadzić tego rodzaju działania i stara się zapobiec najgorszemu (najbardziej prawdopodobnemu) scenariuszowi - byciu wchłoniętym przez komunistyczne Chiny.

 

W horoskopie propozycji "ustawy ekstradycyjnej" w oczy rzucają się dwa elementy, pierwszym z nich jest Wenus w Koziorożcu. Jedną z pierwszych reakcji społeczeństwa mógł być strach przed ograniczeniem (a wręcz zniszczeniem) harmonii tj. już istniejącego porządku, jakkolwiek zły by już nie był (obecność Koziorożca sugeruje jakieś ograniczenie). Można podejrzewać, że motywy finansowe (obrót zasobami) brały udział przy ustalaniu ustawy, ale w mediach nie znalazłem żadnej wzmianki o tego rodzaju motywacjach.

wenus i osobisty czar

Wenus z Saturnem i Plutonem w Koziorożcu to także symbol strony rządowej, która ma swój jasno ustalony poglądy i będzie starała się załagodzić wszelkie kontrowersje. Wenus to rząd starający się zrobić dobrą minę, uśmiechnąć w nadziei, że swoim wdziękiem wszystkim zrobi się dobrze. A jednak tak mocna obsada Koziorożca sprawia, że te "próby słodzenia" mogą wydawać się puste, bez znaczenia, podejmowane od niechcenia. Koniec końców będą nieefektowne lub za późno podejmowane - przy Koziorożcu zawsze jest opóźnienie, ograniczenie lub rozczarowanie tym czy tamtym.

 

Zauważcie Marsa w Byku; to nie jest propozycja o której zakładano, że ma być agresywnie "promowana". Mars jest jednak na wygnaniu, dlatego nie należy też oczekiwać od społeczeństwa nagłych działach. Mars dopiero zaczął oddalać się od koniunkcji z Uranem, ale można uznać, że planety nadal są połączone. Mars-Uran może symbolicznie pokazywać chęć do wywrotowych działań, ale też brak werwy lub wewnętrznego zapłonu (bo Mars w Byku). Mars i Uran to również nieoczekiwana metoda ataku władz w stylu: grosz do grosza a będzie kokosza (powolne zmiany dające Chinom coraz więcej praw aż w końcu czara się przeleje).

 

Można spokojnie przyjąć, że propozycję ustawy upubliczniono jeszcze na Księżycu w Bliźniętach, dlatego społeczeństwo regionu Hong Kong odbiera to przede wszystkim z poziomu intelektu - jako informację. Zaczyna się dyskusja, a Bliźnięta (razem z Wodnikiem, znakiem Słońca) mogłyby sugerować, że rozmowy będą bez podtekstu emocjonalnego...

merkury w rybach

... z tym że Merkury (władca Bliźniąt) jest w Rybach i to zmierzającego do koniunkcji z Neptunem. To jest drugi charakterystyczny element horoskopu. Tego rodzaju położenie Merkurego sugeruje a) informacje nie są dokładne b) sposób przekazywania informacji jest mętny. A mówiąc po ludzku: ktoś koloryzuje, omyłkowo lub celowo omija pewne stwierdzenia, aż za nadto daje wodze fantazji. 

 

Ludzie intuicyjnie czują, że w przekazywanych informacjach jest coś więcej niż oficjalnie się publikuje.

Początki

Zapowiedzi nabierają formy i tak 31 marca 2019 r. oficjalny kształt ustawy zostaje upubliczniony. 

publikacja ustawy ekstradycyjnej, Hong Kong

Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/2019_Hong_Kong_extradition_bill ; godzina nieznana

Merkury dopiero co zdążył wyjść z retrogradacji w Rybach i tworzy ścisłą koniunkcję z Neptunem. To kolejny symbol niejasnych informacji oraz przeczuwania (Ryby), że sama ustawa (styl jej sformułowania) będzie pełna dziur niczym ser szwajcarski. Tego rodzaju poważne przedsięwzięcia (bazujące na słowie pisanym) z tego rodzaju położeniem Merkurego są skazane na porażki albo co najmniej ciągłe problemy z poprawkami, nadużyciem, niedopilnowaniem czegoś.

 

Księżyc jest w Koziorożcu. Jeżeli przeczytałeś/aś poprzednią część opisującą eutanazję (gorąco zachęcam, to świetny wstęp do tematu), znajdziesz tam informacje jak realizuje się to konkretne położenie Księżyca i czego można od niego oczekiwać. W tym przypadku jest tak samo - reakcja społeczeństwa nie jest pozytywna. Bliskość planet każe nam myśleć, że nastroje związane z kontrolą, próbami manipulacji i przeforsowania niekorzystnych rozwiązań są w świadomości ludzi.

 

Właśnie tego dnia obserwujemy początki tej fazy protestów, w której ludzie wychodzą na ulice. Tym razem szacuje się, że w ciągu dnia przez ulice przeszło ok. 12 tys. ludzi. To całkiem spora liczba, ale położenie w Koziorożcu zdaje się sugerować, że całkiem mała. I rzeczywiście bardzo mała jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę protestujących w przeciągu następnych paru miesięcy. 

 

A teraz kolejny horoskop: pierwsze czytanie ustawy czyli oficjalne obradowanie nad nią.

pierwsze czytanie ustawy ekstradycyjnej, Hong Kong

Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/2019_Hong_Kong_extradition_bill ; godzina nieznana

Księżyc jest w Rybach tworząc w ciągu dnia koniunkcję z Neptunem i Merkurym. W kontekście wszystkich kontrowersji ten horoskop pokazał, że obradowanie nad ustawą jedynie wrzucało oliwy do ognia. Ludzie byli emocjonalnie zaangażowani a widząc, że ustawa można namacalnie wejść w życie, zaczęli słuchać sygnałów ostrzegawczych, jednocząc się (Ryby) coraz bardziej i bardziej.

 

Mars wyszedł z lubiącego lenistwo Byka i wszedł do Bliźniąt. Teraz wolę ludzi do walki będą najlepiej pobudzać ... informacje. I to z ilu tylko źródeł jest to możliwe.

Społeczeństwa kontra reżim

Aby pokazać zasięg protestu, garść informacji:

- 31 marca, ok. 12 tys. protestujących (szczyt to 5,2 tys. ludzi)

- 28 kwietnia, ok. 130 tys. protestujących (szczyt to 22,8 tys. ludzi)

- 9 czerwca, ok. 1,03 miliona protestujących! (szczyt to 270 tys. ludzi jednocześnie)

 

Protest na dobre rozkręca się w czerwcu 2019 r. Co ciekawe w kwietniu, przy uściślaniu się kwadratury Słońca do Saturna i Plutona, nie miało miejsce żadne medialne wydarzenie. W tym czasie w Polsce miał miejsce protest nauczycieli.

 

Pluton w Koziorożcu symbolizuje strach społeczeństwa przed nieprzestrzeganiem zasad, przekroczeniem wcześniej ustalonych reguł oraz strach przed ograniczeniem swobód, co uczyniłaby ta ustawa. Pluton w żywiole ziemi to także symbol odczuwanej przez młodych presji ekonomicznej, przez którą drastycznie wzrastają koszty nieruchomości oraz wynajmu. To jest problem nieznany ich rodzicom (Koziorożec), przez co mogą wystąpić problemy ze wsparciem starszego pokolenia.

 

Koziorożec myśli perspektywicznie - ma do swojej dyspozycji doświadczenie i mądrość, dlatego potrafi skutecznie określić potencjalną przyszłość. Mieszkańcy Hong Kongu boją się, że ustawa umożliwi stopniowe wchłonięcie przez komunistyczne Chiny, a przez to odebranie im obywatelom wolności. 

Naukowiec i Merkury w Rybach

15 czerwca 2019 r. szefowej administracji Hong Kongu (odpowiednik premiera) Carrie Lam oficjalnie ogłasza zawieszenie ustawy i zaprzestanie procedowania nad nią. Bez podania ewentualnego terminu drugiego czytania, który nie został wykluczony. Strategia ta nie dziwi nikogo jeśli weźmiemy pod uwagę patronat Merkurego w Rybach nad ustawą - zasłona dymna, żadnych konkretów. Z jednej strony jest to sprytne wykorzystywanie energii planet (granie otrzymanymi kartami), a z drugiej tego rodzaju działanie kwestionuje inteligencję (Merkury) społeczeństwa.

 

Z Saturnem i Koziorożcem ludzie mają potrzebę poważnego traktowania tematu, natomiast Pluton skłania ich to prawdziwego zagłębiania się w esencję problemu. Pluton nie znosi powierzchowności i w Koziorożcu potrafi dać ludziom paliwo i wytrzymałość do zgłębiania i odkrywania najbardziej z gorzkich prawd w najgorszych możliwych okolicznościach.

Przeprosiny szefowej Hong Kongu

Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/2019_Hong_Kong_extradition_bill 

To jest dokładny moment (z godziną) wydania przez szefową administracji Hong Kongu oficjalnych przeprosin dla narodu. Dzień po ogłoszeniu przez nią zawieszenia ustawy.

 

Z jednej strony reakcja społeczeństwa na tak jasne stanowisko rządu jest niezwykle pozytywne, wręcz euforyczne. Księżyc w koniunkcji z Jowiszem w Strzelcu to nagły zastrzyk nadziei i poczucie ogromnej wygranej dla całej grupy społecznej (11 dom) jakim są mieszkańcy Hong Kongu. Zebranie się razem opłacało się, teraz jest czas radości - przyszłość będzie lepsza!

 

Czyżby?

 

Kwadratura Księżyco-Jowisza do Neptuna sugeruje rozrastające się ponad miarę emocje. Nie ma lepszego wskaźnika na przesadny hurra-optymizm niż taka kombinacja planet. Do tego przeprosiny mają miejsce w czasie pełni - to wspaniały moment na wyrzucenie z siebie wszystkiego co się nagromadziło. Ale same społeczeństwo czuje się zawieszone w przestrzeni i nie podoba im się to (kwadratura).

 

Koziorożec na Ascendencie mówi o tym jak oficjalne były przeprosiny. Carie Lam mówi o "niesieniu na ramionach odpowiedzialności". Saturn i Pluton w 1 domu mówią o starannych przygotowaniach - wszystko co powiedziane musiało zbyć z góry ustalone. Z kolei Merkury i Mars tworzą opozycję z 7 domu - domu symbolizującego "tę drugą stronę", adresata przeprosin, społeczeństwo.

 

Ludzie byli wkurzeni (Mars). Wyszli na ulicę a jedynie co usłyszeli to szefową wycofującą się, nieodnoszącą się do ich wymagań (Mars-Saturn). W protestach w Hong Kongu nie chodzi jedynie o ustawę, ale o np. uwolnienie zatrzymanych protestujących, śledztwo nad samą ustawą, dymisję Carie Lam. Protestujący czują, że nie zostali wysłuchani (Merkury) a wręcz zignorowani, w ogóle nie potraktowani z godnością (opozycja do Saturna). Pojawienie się aspektu opozycji między planetami w Koziorożcu a tymi w Raku realizuje się dosłownie - dwie strony po przeciwnych stronach barykady, obydwie nieusatysfakcjonowane.

Dawid zadaje cios Goliatowi

W lipcu i sierpnia mają miejsce różne incydenty np. brutalne potyczki policji z protestującymi, szturmy na komisariaty, użycie gazu w głównej mieszkalnej części miasta, policja inwigilująca protestujących (oraz złapanie rzekomych infiltratorów), kilkudniowe zamknięcie lotniska czy strajki wielu grup zawodowych.

Pod koniec września 2019 Carrie Lam wygłosiła prywatną przemowę przed biznesmenami z Hong Kongu. Jak się później okazało z tego spotkania wyciekło nagranie, którego transkrypcję5 opublikowała agencja prasowa Reuters 3 września 2019 r.

Nagranie pokazuje znacznie cieplejszy (ludzki) wizerunek Carrie Lam niż jaki moglibyśmy wysnuć z oficjalnych przekazów. Padają również słowa, że "gdybym miała wybór, pierwszą rzeczą jaką zrobiłabym to odeszła [ze stanowiska]". Co ciekawa, Carrie Lam oficjalnie zaprzeczy by rozważała rezygnację. Saturn w Koziorożcu to symbol mocnego spoiwa ze stanowiskiem, choć powody tego mogą być wszelakie: od chęci posiadania benefitów, egoizm aż po niemożność ze względu na niesioną odpowiedzialność.

Przeciek Reuters

Źródło: https://www.reuters.com/article/us-hongkong-protests-carrielam-transcrip/exclusive-if-i-have-a-choice-the-first-thing-is-to-quit-hong-kong-leader-carrie-lam-transcript-idUSKCN1VO0KK ; jako miejsce przyjąłem siedzibę Reuters

Wrzucam horoskop dla wszystkich zainteresowanych niuansami.

 

Na Księżycu w Skorpionie lubimy czytać o tajemnicach czy wszelkich intrygach, zakulisowych działaniach. Mocno obsadzony 4 dom daje nam wgląd w psychikę Carrie Lam oraz jej zmęczenie, chęć pojednania oraz strachu o własne zdrowie. Carrie Lam jest po 60tce, odpowiada przed ludnością Hong Kongu oraz Pekinem (Chinami); to ogromna presja.

 

To co nas interesuje nastąpi dzień później kiedy Carrie Lam oficjalnie ogłasza, że ustawa ekstradycyjna zostanie wycofana. Poważne zwycięstwo. Księżyc jest jednak w Skorpionie, dlatego reakcja społeczeństwa jest ekstremalna, bezkompromisowa: wszystko albo nic tj. albo spełnione zostaną wszystkie postulaty (śledztwo, dymisja itd.), albo protest trwa.

 

Protesty trwają.

Pluton w Koziorożcu

Gdyby protesty działy się w jakimkolwiek innym miejscu niż Hong Kong, szybko zostałyby stłamszone. O tym w jakim stopniu Chiny kontrolują swoich obywateli może świadczyć chociażby istnienie systemu społecznego zaufania tj. przydzielanie kredytów opartych na punktacji w byciu dobrym obywatelem (zgodnym ze standardami komunistycznych Chin). W utrzymywaniu rzetelnej punktacji pomaga szeroko rozbudowany system rozpoznawania twarzy, który doskonale monitoruje wszelką (w tym społeczną) aktywność, przewinienia ludzi.

 

Obserwujemy walkę obywateli z reżimem, systemem zaprojektowanym do kontroli całkowitej. Dzięki sytuacji w Hong Kongu możemy zaobserwować ekstremalną manifestację Plutona w Koziorożcu - system państwowy w pełni zorientowany na kontrolę. Pluton to symbol walki o przetrwanie - warunki są bardzo niekorzystne, bo trzeba walczyć w systemie w oparciu o zasady systemu (Pluton jest w Koziorożcu).

 

Obserwujemy przykład pewnego siebie Koziorożca, który czuje się tak bezpiecznie, że wie doskonale na co może sobie pozwolić. W pewnym momencie na obrzeżach Hong Kongu zaobserwowano pojawienie się ogromnych sił wojskowych w postaci czołgów - władza twierdzi, że nie ma to nic wspólnego z protestami. Że "to są jedynie ćwiczenia!" Pluton w Koziorożcu to symbol manipulacji szczególnie za pomocą rzeczy namacalnych jak pieniądze, sankcje czy zbrojne interwencje, bo nic tak nie przemawia do zmysłów ludzi jak wycelowane w nich armaty.

 

Pluton i Saturn w Koziorożcu pokazuje jak powoli i pewnie Chiny zdobyły kontrolę i teraz zrywają kupony z wielu lat ciężkiej pracy nad dominacją. To symbol jak twardo i pewnie może stać władza, pomimo tak ogromnej fali protestów.

 

Ostatecznie Chiny pewnie zrobią to co zawsze zrobią, zniszczą opozycję. W przeciwnym razie ich autorytatywna władza jest kwestionowana - to jeden z głównych strachów Plutona w Koziorożcu. 

A co z międzynarodowym wsparciem?

Hong Kong jest drzwiami wejściowymi do samego serca Chin; wiele przedsiębiorstw chce uszczknąć kawałek tego ciasta jakim jest chiński rynek zbytu. Żeby to zrobić - muszą wpierw przejść przez Hong Kong. Firmy, jak i państwa, są zmuszone utrzymywać dobre relacje, bo to szkodzi potencjalnym zyskom (Koziorożec). Pluton w Koziorożcu, w postaci Chin, pokazuje aspekt długofalowego ekonomicznego inwestowania na całym świecie. Nikt nie chce zadrzeć z Chinami. Z tego powodu niewiele oficjeli pozwoli sobie na protest wobec ucisku.

 

Z tego też powodu obserwujemy cenzurę pochodzącą ze świata biznesu (Pluton w Koziorożcu). Żeby przypodobać się rynkom azjatyckim, firmy reklamują się/tworzą produkty już pod dyktando rynku chińskiego. Świetnym przykładem jest rynek filmowy - aby film mógł wejść do Chin, np. musi w nim grać przynajmniej chiński aktor, przynajmniej jedna scena musi być w Chinach itd.

 

Z Plutonem i Saturnem w Koziorożcu (znak ziemski), możemy zaobserwować jak konsumenci tracą na jakości ze względu na cenzurę.

Źródła:

1. http://endoftheamericandream.com/archives/we-just-witnessed-3-major-developments-that-could-easily-lead-to-global-war

2. https://en.wikipedia.org/wiki/2019_Hong_Kong_anti-extradition_bill_protests

3. https://www.sb.gov.hk/eng/special/cooperation/legco_2019.htm

4. https://en.wikipedia.org/wiki/2019_Hong_Kong_extradition_bill

5. https://www.reuters.com/article/us-hongkong-protests-carrielam-transcrip/exclusive-if-i-have-a-choice-the-first-thing-is-to-quit-hong-kong-leader-carrie-lam-transcript-idUSKCN1VO0KK

Powiązane artykuły: