Znak czasów Plutona w Koziorożcu - sterowanie wielkich korporacji (Część 4)

Znak czasów Plutona w Koziorożcu - sterowanie wielkich korporacji (Część 4)

 

Wśród bolesnych choć wielce potrzebnych doświadczeń naszego życia osobistego i zawodowego ostatniej dekady, wraz ze spotkaniem Saturna i Plutona blask reflektorów pada na to jak pojmujemy esencję Koziorożca i jego przesłanie dla nas.

 

Bezpośrednio przed naszymi oczami obnażane są skandale, których charakter wyrywa nas z letargu zajmowania się własnymi interesami, chcąc nam pokazać głębie i wagę społecznego kontekstu życia.

Cały nasz światopogląd formujemy na podstawie tego co wiemy o świecie wokół. Co by się stało gdyby ktoś/coś zdołał kontrolować i wpływać na to co i ile (nie)wiemy o świecie? To już się dzieje za sprawą Google oraz YouTube, którzy pod naszym nosem wprowadzają cenzurę.

 

Jak wielkie korporacje chcą żebyśmy myśleli?

 

Zapraszam do lektury :-)

Manipulacja informacją

Jak często zdarzyło Ci się szukać rozwiązania problemu w internecie? Kilka kliknięć, wyszukiwarka Google i mamy jakieś odpowiedzi. A może jakiś ciekawy filmik astrologiczny lub coś dla rozrywki i wyluzowania się?  Od tego jest YouTube.

 

Wszystko co Ci się wyświetla w wynikach wyszukiwania, w tym kolejność stron, jest kontrolowana przez algorytm (program), który działa według szeregu ściśle określonych wytycznych np. popularność (im strona ma więcej kliknięć, tym łatwiej jej znaleźć się na szczycie listy).

 

Ale ostatnio na jaw wyszedł szereg innych wytycznych wpływających na to co zobaczysz ... i czego nie zobaczysz w wyszukiwarce.

 

Pod koniec czerwca 2019 r. (horoskop za chwilę), grupa Projekt Veritas opublikowała reportaż, na który składał wywiad przeprowadzony z osobą podającą się za pracownika Google (na tę chwilę jest ona anonimowa) oraz sfilmowane ukrytą kamerą w restauracji rozmowy, w których to pracownicy Google wypowiadają się na temat ich pracy.

 

Pluton w Koziorożcu pokazuje ogromne ambicje i pragnienie sprawowania kontroli poprzez wielkie korporacje (Koziorożec). W tym przypadku Google nie spodobał się wynik wyborów demokratycznego kraju w 2016 r. kiedy to Donald Trump został prezydentem USA. Korporacja uważa, że ma prawo ingerować w sprawy państwowe (również symbolizowane przez Koziorożca) i bierze na siebie odpowiedzialność jako ta firma, która jest na tyle wielka i ma na tyle duże wpływy (Pluton) by aktywnie wpływać na wynik wyborów.

 

Garść cytatów:

 

"Elizabeth Warren [senator amerykański] mówi, że powinniśmy rozwiązać Google. Wprawdzie kocham ją, ale jej rozumowanie jest bardzo błędne, a to nie sprawi że sytuacja polepszy się, a jedynie pogorszy, bo to te wszystkie mniejsze firmy, które nie mają takich zasobów jak my, będą musiały zapobiec kolejnej sytuacji z Trumpem, a mała firma nie potrafi tego."

 

"Wszyscy zostaliśmy wydymani w 2016, nie tylko my ale też ludzie zostali wydymani, media informacyjne zostały wydymane, wszyscy zostali wydymani, a więc szybko zaczęliśmy myśleć o tym co się wtedy stało i jak możemy zapobiec przed wydarzeniem się tego znowu."

 

"Również ćwiczymy nasze algorytmy, no więc gdyby 2016 wydarzył się ponownie, to czy rezultat byłby inny?"

 

Jedną z cech charakterystycznych Plutona jest poczucie presji. Kiedy wejdziemy w plutoniczny okres w życiu, wydarzenia/ludzie zdają się nas przymuszać do czegoś, przez co czujemy się ...niekomfortowo, chcąc komuś mocno przywalić. Pluton w Koziorożcu pokazuje, że instytucje i ludzie im przewodniczący, poprzez długoletnią obecność na rynku, wykształcili w sobie poczucie mocy. I presję tej mocy każdy z użytkowników internetu odczuwa.

 

Tu nie jest istotne czy akurat popieramy tą czy inną opcję polityczną; czy lubimy tego czy tamtego polityka. Problemem jest to, że korporacje zdają się wiedzieć lepiej od nas co myślimy. A myślimy tak jak oni, prawda?

 

"Powodem dla którego wystartowaliśmy z SI [Sztuczna Inteligencja] było to, że ludzie sami nie zarysowali pewnych granic. Nie mówili co jest rzetelne i sprawiedliwe, a więc pomyśleliśmy, że to my jako duża korporacja powiemy [co jest rzetelne i sprawiedliwe]. "

 

"Nasza definicja sprawiedliwości jest związana z tymi rzeczami, które uważaliśmy za oczywiste, i [myśleliśmy] że wszyscy się z nami zgodzą a tak się nie stało. Istnieje grupa ludzi, która zagłosowała na obecnego prezydenta [Trumpa], a która nie zgadza się z naszą definicją sprawiedliwości"

 

Koziorożec oraz władający nim Saturn zawsze uczą nas brania odpowiedzialności. Korporacje wykorzystują fakt, że sami niechętnie ją bierzemy na swoje barki. I tak instytucje biorą odpowiedzialność za nas i dyktują nam warunki. Koziorożec pokazuje co się nam wpaja do głowy np. gdzie są granice, co jest rzetelne i sprawiedliwe a co nie.

 

Pluton w Koziorożcu to symbol wykorzystywania faktu, że ludzie nie traktują tematów poważnie, nie dostrzegają ich powagi, nie mają systemowego pojęcia jak działają rzeczy itd.

 

Pluton w Koziorożcu symbolizuje pewien styl rozprzestrzeniania światopoglądu korporacji. Google chciałoby by każdy użytkownik korzystający z jego usług miał styczność z promowanym przez nich światopoglądem. Do tego wykorzystuje swoje algorytmy (sztuczną inteligencję) by sugerowała nam co chcielibyśmy obejrzeć czy przeczytać. Technologia i kontrolujące je oprogramowanie (algorytmy) są już tak powszechne w naszym społeczeństwie, że z pewnością można je podciągnąć pod znaczenie Koziorożca (coś trwale obecnego w społeczeństwie) a nie Wodnika (rewolucyjne nowości).

Podwójne standardy

Nie chodzi tylko o promowanie "jedynie słusznego światopoglądu", ale też mniej lub bardziej bezpośrednie ograniczanie, cenzurę (Koziorożec) poglądów niezgodnych z ustanowionym światopoglądem. Poglądów, które znajdziemy na YouTube (będącym własnością Google).

 

Reportaż Projektu Veritas ujawnia coś, co zresztą wielu użytkowników YouTube doświadczyło, ale nie miało namacalnego dowodu na poparcie swoich odczuć: strona klasyfikuje wszystkie filmy w określone kategorie; filmiki o kategorii uznanej za niezgodną ze światopoglądem są poddawane wpływowi SI, która może m.in.: utrudnić w wyszukiwaniu filmu (albo całkowicie usunąć z listy wyszukiwania), wpływać (czyt. ograniczać) na ilość wyświetleń lub na system powiadamiania użytkowników o nowym filmie.

ręka rękę myje, kasa

YouTube jest prywatną korporacją - może robić co mu się żywnie podoba, ustanawiając jak chce warunki korzystania z serwisu. A jednak obserwujemy tutaj kwestię podwójnych standardów - dla jednych zasady są stosowane (ponosisz konsekwencje), dla innych przymykane jest oko (brak konsekwencji). Z tego rodzaju nadużyciami mamy do czynienia z Plutonem w Koziorożcu.

 

Wyszukiwanie w Google stało się procesem inżynierii społecznej. Nie cenzuruje się wyłącznie twórców w internecie, ale też widownię, której nie pokazuje się tego czego ma nie zobaczyć. Googlując mało ważne tematy dostajesz wspaniałe rezultaty; Googlując ważne sprawy dostajesz wspaniałą propagandę.

 

Te dotychczas wymienione rodzaje kontroli światopoglądów działają jedynie kiedy nie jesteśmy wewnętrznie zintegrowani (Koziorożec i Saturn). Dopóki nie wykształcimy własnych poglądów na podstawie własnych doświadczeń, dopóty będą nam narzucane poglądy obce. Pluton w Koziorożcu pokazuje, że w życiu społecznych to m.in. korporacje będą nam narzucać poglądy.

Walka przeciwko wielkim firmom

Reportaż Projektu Veritas

Źródło: https://twitter.com/Project_Veritas/status/1143129611947126784; jako miejsce przyjąłem siedzibę Projektu Veritas

Grupa Projekt Veritas została założona w 2010 i ma na koncie parę sukcesów, ale dopiero 24 czerwca 2019 r. o Projekcie usłyszał cały świat kiedy pod ich lupą znalazł się gigant jakim jest Google.

 

Ascendent i jego władca pokażą nam "o czym" jest reportaż. Władające Lew Słońce jest w Raku przy wierzchołku 12 domu czyli stąpamy po kruchym lodzie. Akcent na 12 dom świadczy o poruszaniu się po nikomu nie udostępnianym świecie, widząc prywatne poglądy i przede wszystkim emocje/ tradycje (Rak). 

 

Aż dziw, że coś tak ukrytego wyszło na światło dzienne. Jednak szereg planet w 12 domowym Raku w opozycji do Saturna i Plutona wyjaśnia wszystko. 

 

Z Plutonem wszystko kiedyś wyjdzie na powierzchnię, takie są kosmiczne reguły. Uran w 10 domu mówi o tym jak w przeciągu krótkiej chwili (Uran symbolizuje przyspieszenie czasu) niezbyt znana organizacja nagle zostaje zauważona w skali świata. Na Uranie robi się spektakularne i nagłe kariery, choć często krótkotrwałe. To nie jest taka sytuacja jak to było z aferą w Ministerstwie Sprawiedliwości kiedy to co kilka dni mieliśmy nowe informacje - z Uranem informacje dostajemy sporadycznie, ale w mocno pobudzającej pigułce.

 

W Raku i 12 domu znajdujemy Merkurego i Marsa, które to zdążyłem opisać w poprzednich artykułach. Akcent pada na komunikację, obrót informacjami oraz pewnego rodzaju atak. Atak na prywatne informacje korporacji? Atak korporacji na wolność? Punkt widzenia zależy od pozycji siedzenia.

 

Odbiór społeczny to analiza położenia Księżyca. Księżyc w Rybach, blisko Neptuna, sugeruje poczucie zamieszania. "No jak to? Coś takiego się dzieje? Nie rozumiem". Dla osób co bardziej poinformowanych było to niezwykle emocjonujące wydarzenie, bo wreszcie ktoś pokazuje ideologię Google (Ryby są władane przez Jowisza, którego kojarzymy z filozofią) a może wręcz ślepe podążanie za czymś co urosło do rangi religii.

 

Księżyc tworzy półkrzyż razem z Wenus w Bliźniętach i Jowiszem w Strzelcu. To może świadczyć o optymistycznym i ciepłym przyjęciu tych wieści (bo ktoś coś robi z tym tematem), ale jednak coś tam uwiera. Ten rozkład planet nie wróży szerokich protestów w odpowiedzi na rewelacje o Google, ponieważ "ludzie nie uwiera dostatecznie" - Księżyc tworzy harmonijne trygony do Merkurego, Marsa, Plutona) a z doświadczenia wiemy, że musi zaboleć by coś się mogło zadziać.

 

Pomimo trygonu Księżyc-Merkury (sprzyja komunikacji, poczcie pantoflowej) czy kwadraturze Księżyc-Jowisz, władca Ascendentu (Słońce) i 10 domu (Mars) są w 12 domu, dlatego nie można liczyć na rozgłos godny skali ujawnianego procederu.

 

Sam Mars jest w upadku - czyli mamy do czynienia z walką na nie swoim terenie, pod władzą kogoś innego. Trudno oczekiwacz od Google i YouTube (globalne i najpopularniejsze media), że będą promować ataki przeciwko sobie samym. Pole gry należy do nich, bo to oni mają ogromny wpływ na to co i jak się wyświetla użytkownikom.

Ukryci wrogowie

wenus i osobisty czar

12 dom za to sugeruje zakulisowe działania. I tak w przeciągu jednego dnia YouTube (należący do Google) usuwa film ze swojej strony. Zwykle tego typu rzeczy są poprzedzone informacją o naruszeniu prywatności (ang. privacy complaint) oraz ustanowieniem czasu np. 24-48 godzin na usunięcie niepożądanej części lub całości filmiku. Ale w tym przypadku cały film po prostu usunięto.

 

Dla jednych stosuje się zasady, dla innych nie.

 

Kiedy Pluton w Koziorożcu bierze się za cenzurę, nie bawi się w trywialności. Dla Koziorożca to co obce i niepożądane jest szybko i sprawnie odsuwane na bok. Koziorożec to przecież znak kardynarny.

 

Cały reportaż nagrano z ukrytej kamery a jeden z pracowników występował anonimowo - widoczny był tylko jego czarny kontur mówiący jednoznacznie zmienionym głosem. Tego rodzaju zabieg jest wyjaśniony obawą przed ukrytymi wrogami tj. korporacją szukającą zemsty. Z tego też powodu 12 dom nie sprzyja byciu zauważonym (bo emocje).

 

Reportaż Projektu Veritas musiał też liczyć się z uzasadnioną krytyką w postaci tego, że anonimowy pracownik mógł być podstawiony, sprzedając jedynie fantazje żądnej sensacji publice. 

Informator Google ujawnia się

Źródło: https://www.projectveritas.com/2019/08/14/google-machine-learning-fairness-whistleblower-goes-public-says-burden-lifted-off-of-my-soul/ ; godzina nieznana

Parę miesięcy po pierwszej publikacji, wspomniany informator ujawnia się wraz z kolejnymi informacjami i to podczas pełni w Wodniku i silnej obsady znaku Lwa na niebie. Doskonały czas na danie upustu emocjom i znalezienie się w blasku reflektorów. Jaki ma to związek z poprzednim 12 domowym horoskopem?

Zachary i policja

Zachary Vorhies, były już pracowników Google, opisuje jak krótko po publikacji pierwotnego reportażu z czerwca 2019 r., dostał list od Google z szeregiem "żądań" np. do dostosowania się i oddania wszelkich istniejących dowodów. Z tym, że już zdążył je wysłał do odpowiednich instytucji państwowych. Dalej czytamy jak to policja, SWAT, FBI oraz saperzy pojawili się przed jego domem w ramach sprawdzenia jego zdrowia psychicznego. [W USA można zgłosić policji obawę przed tym, że ktoś może mieć problemy psychiczne i przez to zrobić coś sobie czy innym].

 

Wszystkie te zakulisowe okoliczności pozostały ukryte (12 dom) aż do czasu kiedy Vorhies zdecydował się wszystko ujawnić, włącznie ze swoją tożsamością. 

 

Pluton w Koziorożcu zrealizował się w postaci zastraszania za pomocą oficjalnych służb/organów/procedur. Ujawnienie się (Lew) na pełni, dając twarz swoim przekonaniom (Wodnik) dot. praktyk i moralności w korporacji, było koniecznością. Pozostając w cieniu, Zachary Vorhies miałby nikłe szanse na poradzenie sobie z zastraszaniem ze strony korporacji.

Agresja

Pluton to pokazanie ciemności ludzkiego charakteru. I dotyczy to wszystkich zaangażowanych.

 

Jedną z sfilmowanych pracownic Google'a jest Jen Gennai, która dzień po publikacji reportażu Projektu Veritas otrzymała "ogromną kolekcję gróźb na telefonie i poczcie głosowej, gróźb w postaci SMSów i e-maili od ludzi, których nie znała". Jen Gennai przytacza jedną z takich wiadomości "Twoja ideologia zostanie podarta na kawałki na chwilę przed twoją egzekucją za zdradę ... żyjesz czasem pożyczonym, ciesz się nim do tego momentu".

ciemność ludzka

Pluton pobudza i wynosi na powierzchnię całą ciemność i jad wewnątrz człowieka, niezależnie od tego "po czyjej stronie barykady się znajduje". Pluton to symbol jak nawet najszlachetniejsze intencje mogą zostać skorumpowane poprzez brutalny upust nagromadzonym instynktom. Pluton zachęca nas do zapytania się: Którędy droga? Pluton w Koziorożcu zwraca uwagę na kwestię umiaru, samo-kontroli oraz dyscypliny.

 

Zgodnie z relacją Jen Gennai, pewnego dnia została zaproszona na kolację porozmawiać o projekcie związanym z kobietami w środowisku technologicznym. Wtedy też ludzie kłamiący o swojej prawdziwej tożsamości, bez jej wiedzy i zgody, sfilmowali ją i edytowali materiał w tendencyjny sposób. Bardzo plutoniczne doświadczenie. 

Narodziny i śmierć YouTube

Założenie YouTube

Źródło: https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/sledztwo-onetu-farma-trolli-w-ministerstwie-sprawiedliwosci-czyli-za-czynienie-dobra/j6hwp7f

Strona internetowa YouTube ma swe początki w publikowaniu małych filmików o życiu codziennym. Przejaw tego widzimy w zaakcentowanym żywiole powietrza (Wodnik oraz Waga) oraz koniunkcji Słońce-Merkury. Portal ten miał okazać się dość rewolucyjny (Wodnik), kształtując pokolenia.

 

Obecnie YouTube jest mekką indywidualnych twórców z chyba wszystkich dziedzin życia społecznego np. moda, gry komputerowe, technologie, branża rozrywkowa. Szereg planet w Wodniku blisko Neptuna to znak, że oddzielenie ideologii od serca istnienia strony (Słońce) jest niemożliwe. 

Przejęcie YouTube przez Google

Po roku (13 listopada 2006) YouTube jest przejęty przez Google (tranzytujący Saturn jest w 24° Lwa a na niebie jest stellum w Skorpionie w kwadraturze do licznych planet YouTube w Wodniku). Właśnie wtedy strona zaczyna przybierać inny kształt niż pierwotnie zamierzony.

 

Saturn we Lwie zacznie pokazywać jak to w dłuższej perspektywie YouTube (pod przewodnictwem Google) będzie aktywnie ograniczać indywidualnych twórców (Lew).

 

Stellum w Wodniku zrealizowało się na wielu frontach np. tworzeniu własnej tożsamości z bycia ofiarą (koniunkcja Słońce-Neptun) i zarabiania na tym (koniunkcja Wenus-Neptun). Użytkownicy (A) mogą oflagowywać filmy innych indywidualnych twórców (B) za dręczenie, ponieważ ci sami użytkownicy (A) nie lubią jak się o nich mówi źle. Oflagowany z powodzeniem film twórców (B) może zacząć wtedy przynosić zyski z reklam właśnie dla wspomnianego użytkownika (A), albo zostać całkowicie usunięty. Podobna sprawa jest z systemem praw autorskich np. korporacja muzyczna ma prawa do jakieś piosenki i może oflagować film, w którym użyto nawet parosekundowy fragment z danej piosenki. Zyski z oflagowanego filmu idą do korporacji muzycznej posiadającej konto YouTube.

 

Wpływ Neptuna odzwierciedlony jest w poczucia bycia oszukanym, jako że cała ciężka praca włożona w stworzenie np. 40 min. filmu może iść na marne z powodu kilku sekund. 

 

YouTube stworzył system umożliwiający wzajemne spory między twórcami, jednak system ten jest nadużywany w równym stopniu jak system sporów dot. materiałów chronionych prawami autorskimi. Nic nie jest doskonałe, ale mamy tu do czynienia z destrukcyjnym wpływem czegoś co już jest podatne na nadużycia i podwójne standardy (czasy Plutona w Koziorożcu).

 

Jakość standardów widzimy analizując pozycję Saturna, który w horoskopie YouTube jest w Raku. Jest to trudna pozycja dla Saturna, ponieważ emocje i emocjonalny stosunek wpływa na stabilność w egzekwowaniu zasad a także na samo ich tworzenie. YouTube stworzył niejasny, mglisty system, w którym to oni sami decydują co jest skandaliczne. Z Saturnem w Raku sami użytkownicy nie znają zasad (jak mogą ,skoro standardy zależą od ciągle zmiennych emocji Raka), dlatego nie mogą skutecznie używać/unikać określonych zachowań - coś co byłoby możliwe z jasno określonymi ramami, z których Saturn w Koziorożcu może być znany.

 

 

Podwaliny do nadużyć są pokazane w horoskopie urodzeniowym, natomiast za sprawą Plutona w Koziorożcu obserwujemy styl nadużyć. I tak przechodzimy do obecnych czasów ...

Manipulacje ujawnione

YouTube jest ujawniony przez Projekt Veritas

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Łukasz_Piebiak ; godzina nieznana

Tranzytujący Pluton (i Saturn) tworzy opozycję do urodzeniowego Saturna w Raku YouTube'a. Widzimy jak system nadużyć tego portalu internetowego jest obnażany.

 

Indywidualni twórcy, których tożsamość w sieci jest zbudowana na byciu ofiarą, przerzucają odpowiedzialność (Pluton w Koziorożcu). "Gdyby nie ty, nigdy bym tego nie zrobił", "Jeśli mnie krytykujesz, nie jesteś fanem i zasługujesz na oflagowanie". 

 

4 września5 świat obiegła informacja, że YouTube musi zapłacić karę ok. 200 milionów dolarów za naruszenie prywatności dzieci (wynik np. kiepskich standardów, Saturn w Raku) i nielegalne zbieranie o nich osobistych informacji. To akurat kwestia urodzeniowego Merkurego w koniunkcji z Neptunem w Wodniku tj. mglisty, wątpliwy społecznie obrót uzyskiwanymi danymi.

 

YouTube jest również uwikłany w aferę z sugerowaniem dzieciom pedofilskich materiałów (YouTube ma strefę przyjazną dzieciom, jednak program autosugerujący filmy przekierowywał je z czasem do sprośnych i sugestywnych filmów). Wskutek tego w najbliższych miesiącach na stronie nastąpiły kolejne formy cenzury np. zmuszenie do usunięcia sekcji z komentarzami (metoda interakcji, dialogu ze społecznością), szeregi ograniczeń w widoczności i usuwanie kanałów, szczególnie takich kierowanych dla dzieci. Problem w tym, że standardy YouTube są kiepskie i nie wiadomo w jaki sposób uznają, że danego twórcę oglądają dzieci. 

Zły Koziorożec

Saturn i Pluton w Koziorożcu uwidoczniają problem manipulacji, za sprawą których restrykcje są nieodczuwalne a nielegalne procedery nadal mogą kontynuować swoje istnienie. Co z tego, że na YouTube narzuci się karę w setkach milionów, kiedy zyski z obrotów danymi są liczone w bilionach? Kary i restrykcje muszą być większe (czyt. odczuwalne) niż zyski wynikające z nielegalnych procederów. Wtedy restrykcje mają sens. 

 

Pobyt Plutona pokazuje nam wszystko co najgorsze i złe w Koziorożcu. 

 

Pluton w Koziorożcu to symbol kiedy jedne ze struktur walczą by powstrzymać ich opinie przed cenzurą na arenie publicznej, podczas gdy drugie z nich walczą o to by powstrzymać publikę przed zobaczeniem ich opinii. 

 

Tak jak Koziorożec znany jest w odwlekania i spowalniania wszystkiego, tak Pluton w tym znaku pokazuje potęgę kontroli ustanawianej powoli, krok po kroku. Koziorożec to również znak mistrzostwa a biorąc pod uwagę globalizację społeczeństwa widzimy jak śruba manipulacji przykręcana jest coraz bardziej. Granice są przesuwane aż natrafi się na prawdziwy opór.

świat, znak zapytania

Symbolika Koziorożca mówi o położeniu fundamentów ... czego? Astrologia podpowiada, że prawdopodobnie czasów Plutona w Wodniku. Saturn jest tradycyjnym władcą zarówno Wodnika jak i Koziorożca. Dopiero czasy Plutona w Wodniku pokażą jak granice są przesuwane ponad punkt oporu. Pytanie: co zostanie pokazane jako nowy progresywny (Wodnik) ratunek od zatęchłego systemu? 

 

W kontekście kontroli i transformacji społecznej, Pluton w Koziorożcu pokazuje fundamenty nowych progresywnych rozwiązań oraz ... metod manipulacji.

Źródło:

1.  https://www.projectveritas.com/2019/06/24/insider-blows-whistle-exec-reveals-google-plan-to-prevent-trump-situation-in-2020-on-hidden-cam/#comment-4514101642

2.  https://www.projectveritas.com/2019/06/25/breaking-new-google-document-leaked-describing-shapiro-prager-as-nazis-using-the-dogwhistles/

3.  https://www.projectveritas.com/2019/08/14/google-machine-learning-fairness-whistleblower-goes-public-says-burden-lifted-off-of-my-soul/

4.  https://medium.com/@gennai.jen/this-is-not-how-i-expected-monday-to-go-e92771c7aa82

 

5. https://www.nytimes.com/2019/09/04/technology/google-youtube-fine-ftc.html

Powiązane artykuły: