Znak czasów Plutona w Koziorożcu - czego my możemy oczekiwać?

Znak czasów Plutona w Koziorożcu - czego my możemy oczekiwać?

 

Wśród bolesnych choć wielce potrzebnych doświadczeń naszego życia osobistego i zawodowego ostatniej dekady, wraz ze spotkaniem Saturna i Plutona blask reflektorów pada na to jak pojmujemy esencję Koziorożca i jego przesłanie dla nas.

 

Czas na podsumowanie.

 

W poprzednich częściach skupiłem się na wpływie Plutona na wybrane wydarzenia społeczne. Teraz zbieram wszystkie informacje razem i wyjaśniam czego my możemy spodziewać się od Plutona oraz Saturna w Koziorożcu. A wszystko w łatwo przyswajalnej pigułce!

 

Zapraszam do lektury :-)

1. Zasady gry

Wydarzenia spod znaku Plutona rządzą się swoimi regułami tj. prawami plutonicznymi. Jedną z tych zasad jest "wszystko będzie wyrzucone na powierzchnię". Jeśli masz jakikolwiek problem, z którym nie potrafisz sobie poradzić, możesz być pewien że z Plutonem będziesz mieć wytrzymałość i sposobność dokopać się do najbardziej ukrytych wątków czy prześwietlić najbardziej chytre intrygi wymierzone w Ciebie.

 

Wszystko z czasem wyjdzie. I słowo czas jest kluczowe - z Plutonem w Koziorożcu uczymy się cierpliwości i dyscypliny koniecznej by przeczekać aż przyczepiony do naszego życia muł osiądzie a woda (nasz naturalny stan spokoju i równowagi) stanie się ponownie czysta.

 

Do tego czasu to od nas zależy jak odniesiemy się do problemów. Czasem może być trudno stawić czoła kłopotom i wziąć odpowiedzialność za własny los, szczególnie kiedy łatwo pójść w zaparte, ignorować problem czy zrzucić odpowiedzialność na coś/kogoś ("No bo przecież oni to robią cały czas, czemu ja mam być inny?"). Cokolwiek zrobisz, ostatecznie staniesz się nowym człowiekiem. Wzniesiesz się lub upodlisz.

2. Będzie pod górkę

pod górkę po skale

Niezależnie od kompleksowości problemu, trzeba będzie przygotować się na długotrwałe kopanie/grzebanie w poszukiwaniu sedna sprawy i przede wszystkim transformacji. Symbolika Koziorożca wiąże się z radzeniem sobie w nawet niezwykle trudnych warunkach. Na domiar złego, upragniona transformacja może okazać się trudno dostępna, wymagając od nas bezbłędnej dyscypliny i trzeźwego spojrzenia na życie. A także szeregu umiejętności.

 

Pewne rzeczy mogą być poza naszym zasięgiem z powodu np. pracy, skali obowiązków, zobowiązań, pieniędzy. Możemy też nie mieć czasu na zbyt długie oczekiwanie. Na pewnym etapie z czegoś trzeba będzie zrezygnować - żeby tego dokonać będziemy musieli ustalić priorytety w życiu, poznać co cenimy najbardziej.

 

Kontakt z autorytetami okaże się mocno spolaryzowanym doświadczeniem. Zresztą podobnie będzie z poszukiwaniem wsparcia w tradycji, strukturach itd. Bardzo często spotkamy się z niezrozumieniem ze strony innych (głównie starszych pokoleń), którzy nigdy nie konfrontowali się z tego rodzaju problemami jak my.

 

Z jednej strony obnażone zostaną wszystkie wcześniej skrywane tajemnice i ukryte motywy, o które byśmy tych zaufanych autorytetów nie podejrzewali. Z Plutonem w Koziorożcu będziemy musieli zakwestionować wszystko co wiedzieliśmy wcześniej i co uznawaliśmy za fundament. Z drugiej strony będzie patrzeć jak inne autorytety są celowo cenzurowane. To może dotyczyć nawet naszego własnego autorytetu, który znajdzie się pod ostrzałem, będąc kwestionowany i ograniczany.

3. Strach

By złamać nawet najbardziej wrośnięte w nas schematy, będzie potrzeba mocnych bodźców. Mamy do czynienia z wpływem Plutona w Koziorożcu kiedy będziemy borykać się ze strachem związanym z:

- możliwością utraty godności i samodzielności;

 

- brakiem wszelakim np. wystarczającego zabezpieczenia materialnego, perspektyw na przyszłość;

 

- wykluczeniem z danego środowiska zawodowego czy społecznego;

 

- nieprzestrzeganiem (przez nas lub innych) zasad, przekroczeniem wcześniej ustalonych reguł;

 

- ograniczeniem swobód;

4. Bycie osądzonym

Symbolika Plutona obraca się wokół śmierci co w kontekście Koziorożca oznacza m.in. śmierć cywilną. W swej najbardziej ekstremalnej manifestacji mamy do czynienia ze śmiercią wizerunku, ścieżki kariery a także totalny brak motywacji (czy wręcz praktycznej opcji) do powrotu do tego co było. Szczególnie do tego co zbudowano ciężką pracą. Koziorożec ogranicza wszystko co dotyka, w tym możliwości osiągnięcia kariery.

 

Ale czy na pewno była to odpowiednia dla nas ścieżka? 

osąd i szydzenie

Innym razem Pluton w Koziorożcu zrealizuje się na pomocą sądu publicznego. Wystarczy nawet jedna (umyślnie lub nie) ujawniona o nas informacja by ludzie ułożyli sobie o nas opinię i wymierzali sąd.

 

Inni zaczną traktować nas z góry, protekcjonalnie, jako tych gorszych z kiepskiego środowiska (np. w przypadku ujawnionego pochodzenia). Nagle widzimy jak z ludzi zaczynają wylewać się emocje związane z (ich własnym) osamotnieniem, bólem czy zazdrością ... ale wymierzone w nas. A to z kolei wprowadzi do tego, że w nas samych pojawia się chęć do wymierzenia sprawiedliwości; chęć by ktoś/coś poniósł stosowne konsekwencje.

 

Możemy poczuć się zdradzeni przez osoby, które miały wyznawać podobne zasady, standardy (kodeks postępowań) co my. Możemy stać się osobą niesłusznie posądzoną. Wszystko to wymusza na nas konieczność przejścia przez proces transformacji.

5. Zależności

Kiedy Pluton w Koziorożcu dotyka jednej ze sfer naszego życia (symbolizowanej przez wizytowany przez niego dom horoskopu urodzeniowego), w naturalny sposób zaangażowana jest kolejna sfera życia, tym razem ta symbolizowana przez znak Raka.

 

Jeżeli Rak zostaje aktywowany (Pluton w Koziorożcu tworzy aspekt z planetami w Raku) konfrontujemy się z trudną do zaakceptowania koniecznością wejścia w zależności. Koziorożec lubi mieć poczucie kontroli nad losem, a tak musi nagle na kimś polegać i pierwsze co czuje to jak życie pozbawia go godności i upokarza.

6. Transformacja

Choć nie zawsze to widać na pierwszy rzut oka, Pluton nie zwiastuje ogromnych zmian których sami byśmy nie potrzebowali. Zawsze w takim momencie lubię przytaczać pewien cytat: Pluton uwalnia od tego co nietrwałe. Zbyt często dopiero po fakcie, kiedy emocje opadną, dochodzimy do wniosku że pewien obszar naszego życia był sztuczny - nie służył nam od dłuższego czasu.

 

Na zrozumienie tego potrzeba czasu - Pluton w Koziorożcu to symbol powolnej transformacji, ale za to potrafiącej zmienić nawet najbardziej zatwardziałą strukturę czyt. nabyte wzorce zachowań. Koziorożec jest związany z pewnego rodzaju nihilizmem; wśród strachu o przyszłość, perspektywy (Koziorożec), wielu się zastanawia "Jaki to ma sens?". Zmierzenie się z tego rodzaju ciemnością i depresyjnym obrazem jest częścią podróży wzdłuż ścieki Koziorożca.

 

Z Plutonem w Koziorożcu trudno przejść transformację; to mozolny proces testujący naszą dyscyplinę. Nagroda jest jednak warta świeczki, bo uczymy się jak radzić sobie w obliczu przeciwności; stajemy się pełniejszymi sobą grając na obcym, często nieprzyjaznym (Koziorożec) terytorium.

 

Tak ciężko "wywalczonych" nauk, zdolności do poszukiwania i odzyskiwania siebie nic i nikt nam nie zabierze. Pluton w Koziorożcu to możliwość zdobycia doświadczenia, dzięki któremu będziemy mogli uniknąć przyszłych, potencjalnych manipulacji i prób kształtowania nas w kogoś kim nie jesteśmy.

Powiązane artykuły: