Strajk nauczycieli 2019 (cz.1) - Elekcje z Saturnem, Neptunem i Plutonem

Elekcje z Saturnem, Neptunem i Plutonem

 

W kwietniu 2019 r. rozpoczął się strajk nauczycieli, domagających się od rządu m.in. lepszych warunków pracy i podwyżki wynagrodzeń. Tak się złożyło, że w tym czasie na niebie uformował się aspekt (kwadratura) między Słońcem w Baranie a Saturnem i jego "najlepszym" przyjacielem Plutonem w Koziorożcu. W astrologii aspekty te cieszą się złą sławą, z wielu powodów. Dlatego odradza się zaczynania nowych przedsięwzięć w tym czasie. No ale nie zawsze możemy pozwolić sobie na czekanie i wybieranie dogodniejszych chwil, ponieważ czas na działanie jest teraz.

 

Karty zostały rozdane, trzeba grać tym co się otrzymuje. Porozmawiamy m.in. o aspektach Słońce-Saturn i Słońce-Pluton oraz ich wpływie na podjęte w tym czasie decyzje na przykładzie strajku.

 

 

Zapraszam do lektury.

Protest

Po fiasku wszystkich rozmów ostatniej szansy, 8 kwietnia ZNP rozpoczęło strajk. Przykładowy horoskop ustawiam na godz. 8:00, bo wtedy większość szkół rozpoczynałaby lekcje, choć zalecam ostrożność co do domów. Jako miejsce przyjąłem stolicę Polski ze względu na krajowy charakter inicjatywy.

 

Kliknij by powiększyć.

Horoskop oficjalny strajk

O co chodzi w strajku?

W horoskopie urodzeniowym Ascendent jest symbolicznym odzwierciedleniem obrazu naszej osobowości, w skład której wchodzą także cechy symbolizowane przez Słońce i Księżyc. Ascendent pokazuje pewne podejście do życia: a) to jak działamy w świecie b) w jaki sposób prezentujemy otoczeniu rdzenne części naszego charakteru tj. "prawdziwe" ukierunkowanie charakteru (duet Słońce-Księżyc).

 

Znaczenie Ascendentów wydarzeń czy elekcji (przedsięwzięć) będzie takie same. Punkt ten, razem ze Słońcem i Księżycem, ujawniają trzy podstawowe motywy napędzające daną inicjatywę.

 

W momencie strajku Ascendent znajdował się w Bliźniętach. To pasuje doskonale do inicjatywy sektora edukacji, przekazywania i przyswajania wiedzy i informacji. Głównym motywem przewodnim są sprawy nauki. Mogliśmy oczekiwać (i nie zawiedliśmy się) wielu briefingów, newsów z placów boju, wywiadów itp. Bliźnięta władają 1 oraz 2 domem, dlatego sprawy samego strajku (1 dom) i pieniędzy/zasobów (2 dom) są ściśle ze sobą powiązane. 

Ogień i ego

To jest strajk z Marsem w Bliźniętach w koniunkcji z Ascendentem (z 12 domu, ale o tym w dalszej części). W wielu przypadkach Mars oznacza potrzebę walki, działania, fizycznego wydatkowania energii. Takie położenie tej planety dobrze odzwierciedla strajk, który nie polega jedynie na wywieszeniu plakatów z napisem "strajkujemy!". Słowem: strajk zyskuje zupełnie inny wymiar, związany z buntem i wzięciem spraw w swojej ręce. Medium Coeli (symbol dążeń) jest w Wodniku, przez co na strajk patrzymy w kontekście rewolucji, zjednoczenia się grupy społecznej i pragnienia do wyrażania swojej indywidualności.

 

Takie położenie Marsa jest dobre dla inicjatywy starającej się przeforsować swoje racje. Mając taki potencjał w horoskopie, sukcesy życiowe odnosi się poprzez bezpośrednie działanie a nie pasywność. Dobry strajk musi wzbudzać konflikt, musi "uwierać" żeby odnieść pożądany skutek. Nauczyciele strajkują poprzez nic nie robienie, czego symbolem może być kwadratura Wenus (i domyślnie Neptuna) do Ascendentu. Wenus, z perspektywy Marsa, to królestwo oddawania się przyjemnościom/ lenistwu, bo Wenus jest przyzwyczajona do wyświadczania jej przysług. A już szczególnie Wenus w godności, w Rybach. Pojawienie się kwadratury pokazuje, że zbytnia pasywność może uśpić czujność nauczycieli.

 

W gruncie rzeczy strajk znalazł poparcie społeczeństwa, w tym finansowe (czyt. Fundusz strajkowy dla potrzebujących). Wenus pokazuje swoją beneficzną naturę.

Bliźnięta, Merkury i ... Ryby?!

Władca Ascendentu Merkury (także symboliczny patron szkolnictwa) znajduje się w Rybach, dlatego wszystkie przekazy/konferencje medialne były niezwykle emocjonalne. To także chaos, z którego trudno jest uzyskać coś praktycznego. Czy trafnego.

 

Merkury jest bardzo mocno powiązany w horoskopie z nauczycielami i ich zasobami finansowymi, dlatego oni odczują cały chaos najbardziej. Trafnym przykładem tego jest zamieszanie wokół wypłaty podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli, który to wytykali rządowi jak dezinformuje społeczeństwo. Wenus (pieniądze) w koniunkcji z Neptunem (chaos) i Merkurym (informacje). 

Uwaga, parzy!

W skład żywiołu Ognia wchodzą trzy znaki zodiaku: Baran, Lew oraz Strzelec. Każdy z tych znaków inaczej  odnosi się do aktywności; Baran to buchający nad przed oczami ogień, którego żar jest w stanie nas powalić. Lew to płomień ogniska, już nie tak dziki jak to było przy Baranie. Ogień jest odrobinę ukierunkowany a odpowiednia podpałka (czyt. poklask) pomaga podtrzymać ogrzewający płomień przez długi okres czasu. Strzelec to ogień "wyższego stopnia", płonący tak gorąco i intensywnie, że jest aż biały - to urzekający, bardzo magiczny widok. Ale czasem nie można praktycznie skorzystać z tego rodzaju płomienia.

 

Wbrew pozorom problemem żywiołu Ognia nie jest tendencja do kierowania się własną wolą (skupienie na sobie), ale brak samokontroli, nie przemyślenie konsekwencji własnych działań czy nie wzięcie pod uwagę perspektywy otoczenia. Problemy te jasno widać w tym jak Ogniści mogą odnoszą się do innych ludzi. 

Finanse

żywioł ognia

Ascendent pokazał nam chęć do walki o edukację. Dodajmy teraz kolejny element układanki - Księżyc.

 

Nie przepadam za etykietkami np. mówiącymi o tym, że w Byku sytuacja sprowadza się do kasy (czy jedzenia). No ale to jest cholernie trafny wniosek. Księżyc JEST w Byku i wynagrodzenie jest kolejnym motywem przewodnim napędzającym strajkujących. Dodam, że motywem wewnętrznym. Jasne, jest idea, chęć zmiany na lepsze całego sektora edukacji publicznej, no ale żeby strajkować trzeba być finansowo zabezpieczonym. Istnienie Funduszu strajkowego jest absolutnie kluczowe, bez tego sporo strajkujących nie miałaby wewnętrznej motywacji do kontynuowania działań, bo nie mieliby za co żyć. Wszelkie obserwowane groźby typu niewypłacenia wynagrodzeń za czas strajku itp. trafiają na podatny grunt.

 

Księżyc jest w aspekcie do Plutona (i Saturna), co pokazuje obecność presji zewnętrznej, ataków i manipulacji wywieranych na polu materialnego zabezpieczenia. Obecność trygonu zamanifestowała się w postaci Funduszu tj. organizatorzy harmonijnie poradzili sobie z możliwymi problemami. Strajk uratowały praktyczna wiedza, organizacja i zdolność przewidywania, które są znakiem rozpoznawczym wszelkich trygonów znaków ziemskich.

 

Księżyc jest w godności w Byku, dlatego społeczeństwo okazało się dosyć hojne. Ubierając to inaczej w  słowa: strajkujący harmonijnie/swobodnie wyrażali co czuli, opisując praktyczną stronę swoich zarobków. Mogliśmy zaobserwować wielu nauczycieli dzielącymi się kwotą swojej wypłaty. Może nie były to jakieś emocjonalne wybuchy (Byk to najbardziej stateczny ze znaków zodiaku, a do tego Księżyc jest w trygonie do Saturna), ale jasne i klarowne przedstawienie swojej sytuacji. Na tego rodzaju ekspresji, z takimi planetami, wygrywa się.

 

Zauważcie, że Księżyc i Wenus są w godności - to dwie dość społeczne planety, nastawione na kontakt z człowiekiem. Bliźnięta również takie są, choć nimi kieruje ciekawość a niekoniecznie jakiś rodzaj uczuć. Strajk odnosi taki sukces, bo skupia się na ludziach. I robi to zyskując ich przychylność. Z tego powodu inicjatywy wszelakie warto rozpoczynać z planetami w godności, bo to zapewnia wsparcie i rozwijanie nawyków potrzebnych do sukcesu. A wsparcie ludzi jest ZAWSZE istotne, w końcu interakcja międzyludzka to stały element naszego życia.

Ukrycie

12 dom jest kojarzony z represjami. Księżyc w 12 domu wskazuje na motyw represji własnej prywatnej sfery (np. nie obnoszenie się z tym, że się jest nauczycielem, w obawie przed różnymi rzeczami), ale też i ogólne zmęczenie i wyczerpanie emocjonalne, bo trudno (przy takiej sytuacji ekonomicznej, zagrożeniu utraty wypłaty i opłaceniu rachunków, o czym Byk myśli) wejść w kontakt z własnymi wewnętrznymi zasobami.

 

Z drugiej strony, wiele strajkujących mogło sobie pozwolić na ukrycie się i cieszenie się okresem ciszy i spokoju, pomimo obecnej wokół niepewności.

Ofiary losu

Cały horoskop strajkowy ma w sobie duży rys znaku Ryb i podobnego znaczeniowo do niego 12 domu. Zauważcie, że Księżyc razem ze Słońcem jest w 12 domu. Władca Ascendentu i uniwersalny symbol nauczycieli Merkury jest w Rybach, Mars tworzy koniunkcję z 12 domu.

los neptunika

Wyobraźcie sobie, że jest święto, okres urlopowy, późny wieczór, ludzie powyjeżdżali. Pusto na ulicach. Deszcz. Jeżeli idąc chodnikiem jakiś losowy samochód akurat zachlapie jakiegoś przechodnia w tym jednym jedynym miejscu z kałużą na odcinku 5 kilometrów, jest ogromna szansa że będzie to osobnik spod znaku Ryb/Neptunik/12 domowiec. Do tego w jakimś drogim wdzianku z piór strusia czy łusek krokodyla. Można się z tego śmiać, ale tej grupie nie zawsze jest do śmiechu.

 

Obecność energii Ryb/Neptuna w horoskopie strajku mówi o zorientowaniu na górnolotne sprawy, ale w codzienności przyziemnego świata to symbol m.in. bycia ofiarą losu. Im więcej napiętych aspektów w horoskopie, tym dotkliwsze wydają się być te zbiegi okoliczności.

 

Nauczyciele musieli stawić czoła komentarzom mówiącym o tym, że szantażują uczniów. Że biorą ich jako żywe tarcze by przeforsować swoje racje (strajk przypadał na okres egzaminów gimnazjalnych i było ryzyko, że również matur). Pewne media nie szczędziły krytyki. Czy zgadzacie się z tymi oskarżeniami czy nie, dla samych nauczycieli są to z pewnością bardzo bolesne słowa. Chcą walczyć o lepszy byt, w ten czy inny sposób, a stają się kozłami ofiarnymi.

 

12 dom każe nam myśleć o ukrytych sprawach. Przy takim skomplikowanym 12 domu horoskopu strajkowego długo można by pisać o zakulisowych działań; pewnym możemy być jednego - sporo się dzieje za kulisami. Nic nie jest takie jakie się wydaje. A szkoda, bo strajk w głównej mierze walczy na niewidocznej płaszczyźnie (Mars w koniunkcji z Ascendentem z 12 domu). Neptun jest niestety znany z tego, że nigdy nie poznaje się całej historii.

 

Jedną z pozytywnych manifestacji Neptuna jest pewna aura jedności. Strajkujący pociągają za sobą tłumy, a przynajmniej te tłumy chcące dawać im wsparcie. Obecność Słońca i Księżyca w 12 domu pokazuje, że im większą jedność nauczyciele poczują ze społeczeństwem, tym lepiej poradzą sobie z ograniczeniami i szybciej się zregenerują (Księżyc). Zresztą nauczyciele sami będą do tego dążyć, bo Neptunicy/Ryby już tak mają. Pod tym względem kwadratura ze znaku Ryb (Wenus) do Ascendentu (Bliźnięta) jest korzystna, bo chęć odczucia jedności staje się częścią całościowego stylu bycia strajku.

Horoskop oficjalny strajk

Słońce i Saturn - "To nie tak miało być"

Jest też słoń w składzie porcelany jakim jest horoskop strajku tj. Słońce w kwadraturze do Saturna i Plutona.

 

W astrologii aspekty z Saturnem cieszą się złą sławną, z wielu powodów. Jeżeli akurat w czasie formowania się takiej konfiguracji planet mamy pomysł na rozpoczęcie nowego przedsięwzięcie, zwykle zaleca się przeczekanie dopóki wpływ Saturna nie osłabnie tj. aspekt między Saturnem a daną planetą nie rozejdzie się. No ale nie zawsze możemy pozwolić sobie na czekanie, ponieważ czas na działanie jest teraz. W takim przypadku musimy radzić sobie z tym co mamy pod ręką. Również pewne decyzje mogą zostać podjęte za nas a my musimy jakoś odnieść się do tego wszystkiego.

 

No i strajkujący musieli sobie jakoś poradzić z całą tą energią. A była nią kwadratura Słońca do Saturna.

 

Najważniejszym motywem przewodnim tej planetarnej kombinacji jest odpowiedzialność. Właściwie to odpowiedzialność jest nieodłącznym elementem całego naszego życia, jednak połączenie Słońce-Saturn sugeruje, że odpowiedzialność będzie centralnym punktem danego przedsięwzięcia. Masz przed oczami obowiązki i konsekwencje ich (nie)wykonania, co jest swoistym filtrem wszystkiego co się robi. Ten tryb funkcjonowania może być bardzo wyczerpujący, a już z pewnością ogranicza pole manewru i działania. Mówimy o Słońcu, symbolu witalności, energii i chęci do ... życia, wstawania z łóżka. Kiedy coś zaczyna wpływać na przepływ i poziom naszej energii, kreatywności i entuzjazmu, odczuwamy to bardzo mocno.

 

W tym połączeniu planet widzimy też mocne zorientowanie na zmiany strukturalne. Jednymi z postulatów ZNP są zmiany ścieżki awansu i zwolnienie minister edukacji.

 

Słońce-Saturn to nauka mierzenia się z ryzykiem podczas codziennego funkcjonowania na najbardziej widocznym poziomie. Czas na wyzwanie, któremu musimy stawić czoła.

 

Do tego jest aspekt kwadratury między Słońcem a Saturnem. Słońce w Baranie - duża potrzeba swobody w działaniu, pewna pierwotna pewność siebie, bojowość, no i chęć robienia tego co się chce, jak się chce. Kwadratura i to ze znaku Koziorożca i Saturna, mówi o zderzeniu się ze ścianą. Rząd nie spełnia obietnic (m.in. wypłata wyższych wynagrodzeń), rozbudza jedynie nadzieje, a to boli. Nie ma innego sposobu rozmów z rządem niż poprzez bezpośrednie działanie, co w przypadku kwadratury jest absolutnym minimum by nie dać się zjeść planetom.

 

Z obiektywnego punktu widzenia taki aspekt nie wróży dobrze strajkowi, ponieważ do sukcesu wymagana jest ogromna ilość energii i działanie, niezłomność dot. słuszności własnych przekonań oraz ... przygotowanie. Pierwsze chwile zawsze są najtrudniejsze i strajkujący dobrze zrobią zdając sobie z tego sprawę. Nawet przy solidnym przygotowaniu, skala początkowych trudności zawsze przerasta oczekiwania. Nie pomaga fakt, że kwadratura jest w znakach kardynalnych - za dużo pospiechu, za mało czasu na lepszą organizację.

 

A jest czym się martwić. Strajk przypadł na czas egzaminów gimnazjalnych, które udało się przeprowadzić pomimo kombinacji alpejskich rządu. Natomiast z maturami w maju sprawa przedstawiała się inaczej - tu nie chodziło wyłącznie o odpowiedzialność nauczycieli za siebie i własny los, ale o los uczniów. Maturzystów, którzy mogli nie być dopuszczeni do matury, mający w perspektywie "rok w plecy".

 

Kwadratury, szczególnie związane z Marsem, Saturnem i Plutonem, zmuszają nas do dostosowania się. A jednocześnie do zadania sobie pytania - czy wszystko te odczuwane napięcia są warte świeczki?

Słońce i Pluton - pasja i zdrada

W moim osobistym rankingu wyzwań planetarnych, problemy Plutoniczne są w pierwszej trójce, jeśli nie na pierwszym miejscu. A wynika to z tego, że integralną częścią Plutona jest: wypalenie się, manipulacje, oszustwa i wszelkiego innego rodzaju naciski, których rezultatem jest poczucie bezsilności i pustki. Pustki, na której będzie można zbudować coś nowego. Coś prawdziwego. Słowem: nie ma sukcesu bez porażki.

 

Jądrem strajku (Słońce) nie tyle były finanse (Księżyc) czy też walka o kształt edukacji (Ascendent), co proces transformacji. Pieniądze okazały się świetnym medium szantażu (katalizator transformacji), bo nic tak nie kontroluje innych jak możliwości finansowe. Kontakt Księżyc-Pluton mówił o tym, że szantaż przybrał formę materialną (znaki ziemskie) i emocjonalną.  

 

Tutaj chodzi o to, że jedna strona zarzuca drugiej kłamstwo. Tu nie ma odcieni szarości - czarny albo biały; ktoś kłamie lub mówi prawdę. Taki mocny rys Neptuna w horoskopie strajku spokojnie może sprawić, że o czymś się zapomni, coś przekręci, ale kiedy akcent pada również na Plutona, mówimy o celowym działaniu. Mówimy o tym, że zapewniania finansowe rządu nie miały przełożenia w budżecie państwa. Pluton jest w koniunkcji z Saturnem - ta kombinacja planetarne mówi o wielu rzeczach, ale nie o opieszałości czy niedopilnowaniu czegoś takiego jak oficjalne stanowisko rządu. Nie z Saturnem.

 

Nauczyciele zarzucali rządowi, że celowo umieszcza błędne informacje, żeby w oczach publiki ubarwić sytuację strajkujących. Horoskop strajku pokazuje, że celowe wykorzystanie narzędzi (Saturn) służących do demoralizacji (Pluton) jest możliwe. 

znp nóż w plecy

Nie obyło się też bez zdrad. Bez wdawania się w szczegóły, ZNP rozmawiał z rządem razem z komórką "Solidarności", w której skład wchodzili byli i obecni radni PiSu, czyli strony rządzącej. Tą "Solidarnością", która poza nauczycielami chciała negocjować niższe wynagrodzenie niż to deklarowane przez ZNP. Inicjatywa mająca pokazać zjednoczenie narodu i ogromną siłę potrafiącą przetransformować sytuację w edukacji, okazała się bolesnym ciosem w plecy. (aspekty Słońce-Pluton wskazują na moc i osiągnięcie szczytów w ścieżce zawodowej) 

 

Połączenie Słońce-Pluton mówi też o ogromnej pasji i zdolności do przetrwania nawet największych nacisków. Obecność kwadratury pokazuje, że napięcia będą bardzo intensywne, wręcz częścią codzienności. Nie każdy jest w stanie długoterminowo wytrzymać takie coś, a obecność Saturna rozwiewa wszelkie nadzieje dot. zmniejszenia nacisków wraz z czasem.

 

Czy gra jest warta świeczki?

 

12 domowa jedność i hojność ludzka wydaje się jedynym czynnikiem, który jest w stanie pomóc strajkującym. Ale zawsze przy tej energii pozostanie niedosyt, zawieszenie, brak zarysowanych perspektyw czy wyjaśnienia dlaczego? szczególnie jeśli strajk miał na celu przeprowadzenie namacalnych zmian (Słońce, Księżyc w połączeniu z Saturnem).

 

Niestety Saturn, Pluton i Koziorożec w swym najbardziej przyziemnym wydaniu mówią o tendencji do separacji i odpychania niepraktycznych idei na bok. Pomimo przychylności społeczeństwa, spora jego część nie tyle była neutralna, co nastawiona antagonistycznie, w tym część rodziców. Planety utrudniające doświadczenie jedności przy elekcjach Neptunicznych są odczuwane bardzo destrukcyjnie.

Myśli końcowe

Strajkujący odpuścili, strajk został zawieszony. Odpowiedzialność i presja związane ze strajkiem okazały się zbyt duże. To pokazuje nam połączenie Słońce-Saturn. Jednak jakość kontaktu tych planet (kwadratura) pokazała, że ta odpowiedzialność bardziej uwierała niż była budująca - powodem tego było to, że nauczyciele byli odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale też uczniów. Ponieważ strajk rozpoczął się kiedy rozpoczął, nie można było pogodzić potrzeb i strajkujących i uczniów. Nie tak naprawdę, pomimo słów wsparcia i atmosfery jedności.

 

Strajk pokazuje nam oblicze kwadratury, która prowadzi do odpuszczenia i poczucia porażki. Obecność Saturna każe nam się zastanawiać, czy nie odpuszczono za szybko (znaki kardynalne). Saturnicy są znani z tego, że strzelają sobie w stopę (z karabinu maszynowego) zanim tak naprawdę spróbują.

 

Saturnowi i Plutonowi towarzyszy ból. Chyba najbardziej bolesne jest to, że ugięli się strajkujący (Słońce) a nie rządzący (Saturn i Pluton). Która strona wykazała się naprawdę odpowiedzialnością?

 

Obecność Plutona wprowadza klasyczny motyw śmierci... ale też i odrodzenia, transformacji. Trzeba się podnieść. Czy odpuszczenie to porażka?

ogień powietrze

Horoskop strajku, tego pojedynczego etapu, był bardzo trudny. Ale jedynie taki mocny horoskop był w stanie zdziałać coś, czego żadna grupa zawodowa w Polsce nie ugrała wcześniej (nawet pielęgniarki) - dostać te 1000 zł podwyżki, przebudować ścieżkę awansu itd.

 

Neptun to motyw bycia ofiarą, ale ta ofiarność zawsze czemuś służy. Niezależnie od dalszych losów nauczycieli, skala tego strajku coś zmieniła. I to w skali krajowej.

 

Jakie dalszy losy (i wyzwania) czekają strajkujących? Jak to wygląda na tle Polski?

 

 

Zapraszam do lektury drugiej części :-)

Powiązane artykuły: