Strajk nauczycieli 2019 (cz.2) - Tajemnice protestu

Elekcje z Saturnem, Neptunem i Plutonem

 

W kwietniu 2019 r. rozpoczął się strajk nauczycieli, domagających się od rządu m.in. lepszych warunków pracy i podwyżki wynagrodzeń. Strajk został zawieszony, cały ruch dążący do zmiany sektora edukacji utracił tempo. Dla wielu może to być oznaka porażki. Ale protest trwa nadal, tak przynajmniej twierdzi Związek Nauczycielstwa Polskiego. Czy to rzeczywiście koniec, powolne dogorywanie protestu a może moment na regenerację i uderzenie ze zdwojoną siłą?

 

Jak to wszystko ma się do Polski i Polaków?

 

Jest coś, czego w tej sprawie nie widać, co umknęło uwadze społeczeństwa, a co astrologia pozwala zrozumieć w całej swej głębi. Jakie tajemnice skrywa protest?

 

Zapraszam do lektury.

Geneza strajku

To że wiele grup zawodowych nie zarabia adekwatnie do wkładanego wysiłku wiemy nie od dziś. Aktywność (w tym medialną) ZNP mogliśmy obserwować już w 2018 r. kiedy to do świadomości Polaków docierały informacje dot. warunków pracy nauczycieli. Jak się potem okazało, wszystkie te sygnały ostrzegawcze dla rządzących zaowocowały oficjalnym, zakrojonym na skalę krajową protestem nauczycieli wraz z kwietniem 2019 r. Jednak by poznać początek i przyczyny tej akcji protestacyjnej musimy udać się w przeszłość, przynajmniej do stycznia 2019 r.

 

A konkretnie do 10 stycznia 2019 r., na kiedy to zaplanowano negocjacje z Ministerstwem Edukacji Narodowej (MEN) i Zarządem Głównym ZNP. 

 

Kliknij by powiększyć.

Horoskop negocjacje MEN i ZNP

Źródło: https://twitter.com/ZNP_ZG/status/1082985617657679872

Negocjacje zakończyły się fiaskiem. Uran na Ascendencie wróżył "wielkie, nieprzewidziane" niespodzianki, czym było opuszczenie przez panią minister edukacji Annę Zalewską spotkania zaledwie 20 min. po jego rozpoczęciu. Wprawdzie potem je wznowiono, no ale szkody już nastąpiły.

 

 

Horoskop idealnie pokazuje trudną sytuację. Znak Barana na Ascendencie świadczy o brawurze, bojowości, chęci skoczenia sobie do gardeł a nie znajdowania kompromisu i porozumienia. Obecność Barana świadczy o istnieniu własnych, osobistych potrzeb i parciu do zaspokojenia ich natychmiast, za jednym zamachem. Parciu do zaspokojenia swojej woli. Tego rodzaju podejście ma swoją rolę w negocjacjach, ale kiedy cała istota spotkania (1 dom) opiera się na stawiania siebie jak najwyżej przy jednoczesnym ignorowaniu lub zbywaniu argumentów drugiej strony, trudno cokolwiek ustalić.

Uran na osi

Uran na Ascendencie to symbol destrukcyjnych kaprysów, pędu do niezależności ale i skupieniu na sobie i własnych indywidualnych potrzebach. Żeby poradzić sobie z towarzyszącą Uranowi pobudliwością i niepokojem trzeba być elastycznym wobec ustanowionych norm, chcieć je przekraczać.

 

 

Tak się nie stało, stąd destrukcja z której znane są planety pokoleniowe (i dlatego unika się ścisłych aspektów Urana w elekcjach, bo po co komu tego rodzaju niespodzianki). 

Szereg planet w Koziorożcu w 10 domu horoskopu symbolizuje: medialność, widoczność i niezwykłą wagę wydarzenia. To spotkanie należało traktować arcy poważnie. Można by księgi pisać o niesprzyjającej atmosferze do rzeczowej i taktownej komunikacji w trakcie spotkania (Merkury w koniunkcji z Saturnem i kwadraturze do Marsa). Nikomu nie chcę się rozmawiać a nawet jeśli, to mamy do czynienia z lakoniczną mową, przygotowanymi wcześniej formułkami (Saturn i Merkury), które jedynie denerwują wszystkich wokół (Mars i Merkury). To także symbol komunikacji, której efektem ma być wywołanie konfliktu - motyw ten często będzie widoczny w proteście np. przekaz rządu mówiący o sukcesywnym podnoszeniu wynagrodzeń dla nauczycieli.

 

"Po co popierać protestujących, skoro już dostają pieniądze". Problem w tym, że nauczyciele nie dostali pieniędzy.

 

Księżyc w Rybach w koniunkcji z Neptunem obrazuje sytuację emocjonalną tj. emocje górują nad logicznymi argumentami. Ale za to Księżyc jest w kwadraturze do Wenus, więc przynajmniej można było liczyć na dobry catering i pyszne jedzonko - jedyne przyjemności w całym tym bajzlu.

 

 

Jak się bliżej przyjrzycie horoskopowi, zauważycie brak żywiołu Powietrza - najbardziej obiektywnego i zdystansowanego żywiołu. To się nie mogło udać.

Protest czas zacząć

Właśnie ten dzień, 10 stycznia 2019 r., z tym układem planet, uważam za taki symboliczny początek całego protestu nauczycieli, natomiast wszystkie dalsze wydarzenia są kolejnymi etapami procesu transformacji ... serca, jądra (Słońce) szkolnictwa.

 

Późnym wieczorem tego samego dnia (przy uściśleniu się koniunkcji Słońca i Plutona) Zarząd ZNP ogłasza na tweeterze "przeprowadzenie procedur wejścia w spór zbiorowy", który miał zamienić się w szeroko zakrojony strajk.

 

Żeby dobrze zrozumieć strajk i móc ocenić jego szansę na sukces trzeba wiedzieć, że spór zbiorowy to proces o następujących etapach: 1) składanie żądań 2) rokowania 3) mediacje 4) referendum 5) strajk. Nie można strajkować bez wejścia w spór. Słowem: to horoskop sporu zbiorowego ujawni nam najwięcej istotnych informacji ze wszystkich możliwych.

 

 

Niestety w tym przypadku nie można ustalić wiarygodnej godziny tj. kiedy zarząd przegłosował taki tryb postępowania, dlatego pozostaje patrzeć na ułożenie planet. Mimo to, zamieszczam horoskop ustawiony na czas ogłoszenia na tweeterze oficjalnej decyzji Zarządu ZNP. Podobno to była pilna informacja, więc można mieć nadzieję. Dajcie znać w komentarzach jeśli coś widzicie.

Wejście w spór zbiorowy

Źródło: https://twitter.com/ZNP_ZG/status/1083416881615245312

Tak naprawdę interesuje nas koniunkcja Słońca z Plutonem. Negocjacje prowadzone wcześniej tego dnia pod wpływem tych planet charakteryzowało to, że obydwie strony (ZNP i rząd) patrzyły na wszystko przez pryzmat kontroli. ZNP sięgnęło po najbardziej drastyczne środki; to był czas na bycie bezwzględnym. Z kolei rządzący nic nie zrobili, bo przecież nie będą ulegać czemuś co uważają za manipulację i naciski.

 

Atmosfera niezwykle napięta; wszyscy obecni nastawieni na przetrwanie (Pluton, Koziorożec). Wręcz mentalność prawa dżungli - przetrwa najsilniejszy.

 

 

Położenie Księżyca daje nam obraz na intrygującą perspektywę. Wielu mogło pragnąć takiego świata, w którym siła nigdy nie jest decydująca, a jakaś szersza wizja jest na pierwszym miejscu (Ryby i Neptun). Jednak na naiwność wielu nie mogło sobie pozwolić, wszyscy świadomie (Słońce-Pluton) zdawali sobie z tego sprawę. Żeby pokonać (a Pluton i Mars w Baranie skłaniają do myślenia w takich kategoriach) ucisk, kontrolę, przełamać tabu, trzeba było jeszcze większej siły. Nie istniała inna możliwości. 

Ogień i ego

I z tą świadomością narodził się protest.

 

 

Echo tej Rybiej naiwności, potrzeby szerszej wizji widzimy w akcencie na 12 dom/znak Ryb w horoskopie samego strajku. Ponowne spotkanie się Słońca, Plutona oraz Saturna pokazało nowe rozdanie kart, inną formę walki siły z jeszcze większa siłą.

Uwaga, zaćmienie

Dlaczego perspektywę możliwego strajku (i gotowość ZNP do niego!) nie wzięto odpowiednio poważnie? Przecież horoskop miał mocno obsadzony 10 dom, sprzyjający byciu zauważonym. Nawet obecność Saturna w tej części horoskopu nie powinna była być przeszkodą.

 

A no tak się złożyło, że w tamtym czasie uwagę polityków, mediów i społeczeństwa przyciągnęło inne wydarzenie, które miało miejsce zaledwie trzy dni później - Wielki Finał WOŚP 2019 r. oraz zabójstwo prezydenta Gdańska. Moją analizę na ten temat znajdziesz tutaj. Oba wydarzenia łączy koniunkcja Słońca z Plutonem oraz koniunkcja Merkurego z Saturnem w kwadraturze do Marsa. I coś jeszcze... 

 

Napięte aspekty Słońca z Plutonem zdarzają się regularnie, ale nie wszystkie owocują takimi zdarzeniami jak śmierć na scenie WOŚP czy spór będący początkiem poważnego strajku w oświacie. No to o co chodzi?

 

Tak wiele kluczowych zdarzeń w krótkim odstępie czasu nie jest zbiegiem okoliczności, szczególnie kiedy mamy podstawowe pojęcie o astrologii i układach planet, które mogą długo utrzymywać się na niebie i jeszcze dłużej na nas oddziaływać. Tak się złożyło, że rok 2019 powitaliśmy częściowym zaćmieniem Słońca w Koziorożcu.

Częściowe zaćmienie Słońca 2019

Zaćmienia - podstawy

Zaćmienia są wezwaniem do zmian. To okresy silnie popychające nas ku rozwojowi i dojrzałości w przeróżnych dziedzinach życia. Od innych wpływów planetarnych (np. tranzyt) wyróżnia je to, że są mocno odczuwalne a okoliczności im towarzyszące często wydają się poza naszą kontrolą. Energia jest tak skumulowana, że aż musimy odnieść się do zachodzących wokół nas zmian i w pełni zaangażować się we własny rozwój.

 

W astrologii zaćmienia powodują, że pewien odcinek na zodiaku staje się wyjątkowo wrażliwy na kosmiczne wpływy. W tym przypadku zaćmienie przypadło na 15 stopień Koziorożca oraz odcinek od 12-18 stopni Koziorożca (popularna orba +/- 3 stopnie).

 

Zaćmienie to było jednym z mocniejszych, ponieważ towarzyszyły mu dwie planety tj. Saturn i Pluton w Koziorożcu. Bliska obecność tych planet trochę rozszerza nasz wrażliwy zodiakalny odcinek.

 

 

Najważniejsze jest to, że 12, 15 i 20 stopień Koziorożca (odpowiadające kolejno Saturnowi, Słońcu-Księżycowi oraz Plutonowi w horoskopie zaćmienia) będą tymi wrażliwymi punktami na zodiaku. I to przez jakiś czas. Jeżeli w horoskopie mamy jakieś planety lub głównie osie domów (Asc, Dsc, Mc, Ic) właśnie w tym stopniach, nasza prywatna sfera życia zacznie się gwałtownie zmieniać. 

Częściowe zaćmienie Słońca - analiza

Przyjrzyjmy się samemu zaćmieniu. Jego wpływ można ocenić patrząc na szereg elementów:

 

1) Żywioł ziemi - zaćmienie w znaku Koziorożca. Tematem przewodnim będą perspektywy na przyszłość i przede wszystkim struktury. Chodzi o jakość i słuszność zastosowywania (lub nie) ograniczeń, dyscypliny czy ograniczonego zaufania. Ze wszystkich możliwych zaćmień, to jest mocno skupione na biznesie, przedsiębiorstwach i autorytetach (szczególnie osobach starszych)

 

2) Władca zaćmienia - Pluton jako planeta blisko punktu zaćmienia (Słońce/Księżyc); typowo byłby to Saturn, ale jest on i tak w Koziorożcu. Oddziaływanie Plutona zdążyłem opisać.

 

3) Zaćmienie Słońca. Może sugerować, że wydarzenia będą skupiać się wokół głów państwa, jądra tego co rozumiemy jako władza.

 

4) Zaćmienie o charakterze węzła południowego. Węzeł południowy kieruje naszą uwagę do kwestii zakończenia spraw. Rozpoczynanie nowego rozdziału jest właściwie produktem ubocznym, bo tendencją jest tutaj do pozbywania się, zaoferowania czegoś w zamian jako forma zrównoważenia. Zadośćuczynienie. Pozytywnym ukierunkowaniem tej energii jest zaangażowanie się np. w sprawy humanitarne; w naszym przypadku musieliśmy się (jako naród) odnieść do wydarzeń wokół najgłośniejszej akcji charytatywnej w Polsce - WOŚP.

 

To także motyw "błędnie pojętego poczucia bezsilności", zaćmienia charakteru, przez co łatwo o desperackie decyzje o kiepskich dla nas skutkach. Pamiętacie emocjonalną decyzję Owsiaka związaną z odejściem ze stanowiska prezesa WOŚP?

 

Bliska obecność Plutona skłania nas do wniosku, że w naszym odczuciu więcej stracimy niż zyskamy. Bo o to wydaje się chodzić - danie upust nagromadzonej frustracji i gnuśności. Wyrzucenie na powierzchnię całej nagromadzonej ciemności i zrobienie miejsca na coś, co zbuduje się później.

 

Znak Koziorożca przypieczętowuje znaczenie zaćmienia: będą rozczarowania. Wycofanie się nauczycieli jest sygnałem dla innych grup społecznych szukających zadośćuczynienia: "rząd miał to gdzieś, tak potężny ruch a nic nie zdziałał". To bolesny pokaz, pokazujący nam czym jest bycie poważnie traktowanym przez rządzących oraz jak sprawowana jest władza. Dla jednych rząd pokazał siłę i nie uległ presji, dla drugich okazał się spychać temat na boczny tor, ogłaszając wokół "spójrzcie, nie potrzebujemy nauczycieli by czuwali nad egzaminami".

 

Co z tą Polską?

Kliknij by powiększyć.

horoskop polski
Polska i zaćmienie

Istnieje kilka horoskopów Polski; teraz chciałbym przedstawić swoją analizę na podstawie jednego z nich tj. ustawionego na ostatni dzień PRLu.

 

W umieszczonym powyżej horoskopie Polski urodzeniowy Saturn znajduje się dokładnie we wrażliwym 15 stopniu Koziorożca. To oznacza, że przemianie ulegną m.in. struktury państwa, w tym prawodawstwo. Czas zwrócić uwagę na to jak władza jest sprawowana.

 

 

Wydarzenia będące wynikiem zaćmień często dzieją się blisko samego zaćmienia - jeśli jest wystarczająco silne. Ze względu na obecność wielu planet, odcinek czasu tworzenia i rozchodzenia się koniunkcji Słońca z Plutonem był czynnikiem wyzwalającym.

Wnioski

Czy strajkujący odnieśli porażkę?

 

Z jednej strony tak, bo nie zdołali przetrwać i przeforsować swoich postulatów. Z drugiej strony trudno mówić tutaj o porażce, ponieważ wiele się jeszcze wydarzy.

 

Jednym z motywów styczniowego zaćmienia jest "błędnie pojęte poczucie bezsilności". Przypomnijcie sobie Jurka Owsiaka i jego emocjonalną rezygnację ze stanowiska prezesa WOŚP spowodowaną przytłaczającą tragedią. Wsparcie społeczeństwa pokazało mu, że "nie tędy droga". Siłą (Pluton) jest powstanie po upadku. Czy nie brzmi to wszystko bardzo znajomo?

 

Nauczyciele też upadli, przygnieceni siłami silniejszymi od nich. Ich ratunek, czy wręcz spektakularny powstanie, także tkwi w solidarności społeczeństwa. Pamiętajmy, że zamieszanie wokół WOŚP było skondensowane w krótkim odcinku czasu, natomiast nauczyciele grają o dużą stawkę w dłuższym odcinku czasu. Akcent pada na planetę Pluton, dlatego liczy się samo wejście w proces transformacji a nie jej rezultat. Nauczyciele mają realną szansę osiągnąć to co chcą, zmieniając na zawsze oświatę i torując drogę dla innych grup społecznych, albo podkulą ogon i tak już im zostanie, na długo.

 

Dlaczego strajk upadł? Czemu służy ta ofiarność?

 

Astrologia pokazuje, że protest nauczycieli (i morderstwo w WOŚP) jest częścią większego procesu transformacji kraju, bo w wyniku zaćmienia aktywowany został horoskop Polski. Wpływ zaćmienia może utrzymywać się wiele lat, dlatego wiele się jeszcze wydarzy. I dotyczy to również WOŚP. Jest bardzo prawdopodobne, że WOŚP i nauczyciele nie będą jedynymi "aktorami w tym planetarnym teatrze". Czas pokaże.

 

 

Wszystko wydaje się sprowadzać do społeczeństwa oraz wsparcia z jego, naszej, strony. Coś w oświacie musi się przetransformować - ciekawe jest to, że imię minister edukacji Anny Zalewskiej pojawia się w kontekście "afery PCK" tj. nielegalnego pozyskiwania funduszy na kampanię wyborczą od Czerwonego Krzyża. Tej samej minister, o której krążą plotki że znajdzie na listach do Europarlamentu w 2019 r. Charakter struktury samego eurogłosowania zagwarantowałby jej mandat. Ale analiza najbliższych zmian Polski to opowieść na inny czas...

Coś ekstra dla wytrwałych! Jaka czeka nas przyszłość?

Jeżeli dotarłeś/aś aż do tego momentu, mam dla Ciebie parę astrologicznych kąsków. Na koniec lista najważniejszych wydarzeń z protestu, a także garść informacji technicznych.

 

Zaćmienie powoduje, że pewien odcinek na zodiaku staje się wrażliwy na wpływy planetarne. Nie przypadkowo strajk rozpoczął się kiedy Słońce w Baranie (w kwadraturze do Saturna i Plutona) aktywowało tenże odcinek. Słońce, wraz z innymi planetami, będą wielokrotnie aktywować tę wrażliwą część Koziorożca. Wiele dopiero przed nami.

 

Aktywację zaćmienia wydaje się zapewniać tranzytujące Słońce uściślające aspekty z planetami zaćmienia, a także aspekty m.in tranzytującego Marsa/Saturna do 15 i 20 stopnia Koziorożca

 

 

- 10 stycznia. Negocjacje ZNP i MEN. Wejście w spór zbiorowy.

[ścisła koniunkcja Słońca z Plutonem, Saturn koniunkcja Merkury w kwadraturze do Marsa]

 

- 14 stycznia. Część nauczycieli ze Szczecina bierze L4, poważnie zakłócając pracę wielu placówek

[Słońce koniunkcja węzeł południowy]

 

- 24 stycznia. Nośne informacje medialne dot. nauczycieli zarzucających rządowi kłamstwo w sprawie ich wynagrodzeń

[ingres Merkurego do Wodnika, Mars w 15 stopniu Barana aspektując 15 stopień Koziorożca]

 

- 1 lutego. Prezes ZNP zwraca się drogą oficjalną do kierownictwa oświatowej NSZZ "Solidarności" o podjęcie wspólnych działań. Czy związki zawodowe będą mówić jednym głosem? Okazało się, że związkowcy z oświatowej „Solidarności”, którzy w imieniu tysięcy nauczycieli negocjują z rządem podwyżki, to m.in. obecni albo byli radni PiS czyli strony rządzącej.

[Saturn wchodzi do 15 stopnia Koziorożca]

 

- 7 kwietnia. Rozmowy ostatniej szansy.

- 8 kwietnia. Strajk.

[Saturn wchodzi do 20 stopnia Koziorożca - w horoskopie zaćmienia w tym stopniu znajdował się Pluton. W tym stopniu Saturn zresztą wejdzie w retrogradację, dlatego ten efekt będzie się utrzymywać przez dłuuuugi czas]

 

- 10-12 kwietnia, egzaminy gimnazjalne. Wątpliwości czy uda się przeprowadzić egzaminy. Problemy w skompletowaniu załogi - katecheci w komisji egzaminacyjnej. Rząd pokazuje, że jednak nie potrzebuje nauczycieli. Komórka "Solidarności" samodzielnie, za plecami ZNP, negocjuje z rządem, zaniżając wymagania.

[10 kwietnia, pierwszy dzień egzaminów, Słońce wchodzi do 20 stopnia Barana]

 

- 23 kwietnia. Podejmowanie decyzji o przyszłości strajku.

[Słońce koniunkcja Uran]

 

- 25 kwietnia. Zawieszenie strajku.

 

[Księżyc w Koziorożcu]

 

 

Pod koniec lipca 2019 r., tranzytujący Saturn wchodzi ponownie do 15 stopnia Koziorożca, do którego wejdzie jeszcze pod koniec października (okolice 28 października 2019 r.) jednocześnie z Marsem! 

 

 

Tranzyt Saturna do stopnia zaćmienia oznacza dojrzewanie procesu zmian pokazywanych przez horoskop zaćmienia. Wszystko się kumuluje, dochodząc do swego końca. Tranzytujący Pluton też wejdzie do 20 stopnia Koziorożca, dając o sobie znać (i owszem, też w październiku).

Powiązane artykuły: