Jakim jesteś Żywiołem? - Porozmawiajmy o Ogniu!

Jakim jesteś Żywiołem? Porozmawiajmy o Ogniu!

 

Analiza żywiołów to prosty, elegancki sposób na zrozumienie samego siebie. To także wiedza o tym, co nas energetyczne karmi i wyczerpuje. A najlepsze w żywiołach jest to, że do ich zrozumienia wcale nie potrzeba wyjątkowej wiedzy z dziesiątek stron internetowych czy nieprzespanych nocy nad opasłymi poradnikami.

 

Co to znaczy mieć dominujący Żywioł Ognia? Co go karmi a co wyczerpuje? Jak osoby z tym temperamencie dogadują się z innymi?

 

Zapraszam do lektury :-)

Czym jest Ogień?

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, polecam lekturę wstępu do interpretacji żywiołów!

 

Astrologiczny żywioł pokazuje temperament, to co jest nam bliskie i z czego z łatwością korzystamy w codziennym życiu. Akcent na Ogień symbolizuje podejmowanie szybkich, zdecydowanych kroków w życiu. Działanie na jak najwyższych obrotach. Aby móc tak funkcjonować, Ogień ma do dyspozycji wprost niewyczerpalną siłę. Jednak po pewnym czasie nagle wypala się. Ogniści wręcz potrzebują się wypalać, ponieważ niewykorzystana energia odkłada się w nich, stając się ciężarem. Osoby te potrzebuję aktywnego stylu życia, który pozwala im dynamicznie zużytkować wszystkie swoje dzienne pokłady energii.

 

Jedną z głównych cech rozpoznawczych Ognia są zdolności przywódcze. Nawet jeśli Ogniści nie patrzą na siebie jak na liderów, to jakoś ludzie przychodzą do nich w poszukiwaniu kierownictwa.

 

Położenie Ognia w horoskopie (dom) pokazuje nam gdzie możemy być pionierami; wskazuje na obszary życiowe, w których potrzebujemy swobody. Osoby z żywiołem Ognia nie potrzebują, by inni mówili im co i jak mają robić. Wsparcie jak najbardziej przyjmą, ale zależność od czegokolwiek to inna para kaloszy. 

Ogień i ego

Ci ludzie lubią odważnie stawiać czoła wyzwaniom, podążać za wewnętrznymi impulsami i działać zgodnie z własną wolą. No właśnie, swoją wolą. Ognistych nie trzeba przekonywać do skupienia się na sobie - robią to z chęcią, wręcz wynoszą na wyższy poziom definicję nieustępliwego nalegania na własne zdanie. Przy wielu okazjach osoby z żywiołem Ognia oczekują natychmiastowej gratyfikacji. W tym celu mogą posłużyć się prowokacją, naciskami lub wywyższaniem siebie - to pozwala postawić na swoim.

 

Zdolności Ognia do maksymalizacji ilości doświadczanej przyjemności mogłyby pozazdrościć mu wszystkie znaki Ziemskie, które tak bardzo cenią sobie efektywność.

Uwaga, parzy!

W skład żywiołu Ognia wchodzą trzy znaki zodiaku: Baran, Lew oraz Strzelec. Każdy z tych znaków inaczej  odnosi się do aktywności; Baran to buchający nad przed oczami ogień, którego żar jest w stanie nas powalić. Lew to płomień ogniska, już nie tak dziki jak to było przy Baranie. Ogień jest odrobinę ukierunkowany a odpowiednia podpałka (czyt. poklask) pomaga podtrzymać ogrzewający płomień przez długi okres czasu. Strzelec to ogień "wyższego stopnia", płonący tak gorąco i intensywnie, że jest aż biały - to urzekający, bardzo magiczny widok. Ale czasem nie można praktycznie skorzystać z tego rodzaju płomienia.

 

Wbrew pozorom problemem żywiołu Ognia nie jest tendencja do kierowania się własną wolą (skupienie na sobie), ale brak samokontroli, nie przemyślenie konsekwencji własnych działań czy nie wzięcie pod uwagę perspektywy otoczenia. Problemy te jasno widać w tym jak Ogniści mogą odnoszą się do innych ludzi. 

żywioł ognia

Blask i charyzma Ognistych są bardzo pociągające i zaraźliwe. Przyjemnie jest poczuć to ciepło blisko siebie. Jednak obcowanie blisko Ognia ma swoją cenę. Otóż Ogniści potrzebują paliwa (różnego rodzaju inspiracji, szumu wokół), dzięki któremu mogą funkcjonować na tak wysokich obrotach i zarażać (wpływać na) innych swoją optymistyczną energią. Ogień to żywioł o największym apetycie, nie bojącym się zaspokajać własne potrzeby. A już z pewnością nie będzie bać się brać paliwo tj. energię od tych znajdujących się wokół. Bycie w towarzystwie Ognistych (w dłuższej perspektywie) jest wyczerpujące dla wielu osób, szczególnie dla tych z przewagą Ziemi czy Wody. 

 

Osobom z żywiołem Ognia znają swoją wartość; w końcu są świadomości, że w ich żyłach płynie chęć do życia. A jednak szereg doświadczeń w ich życiu np. wypalenia, uczą ich jak otworzyć się na nowe, a także przyznać się do własnych słabości. Ogniści zbyt często kierują się nadmierną dumą, nie przyznając otoczeniu, że cierpią bądź potrzebują wsparcia. Nauczenie się pokory pomaga im zbliżyć się do innych ludzi. Nabierają też szacunku do tego jak ci wokół nich podchodzą do życia.

Nierównowaga związana z Ogniem

Przy wielu horoskopach pojawia się kwestia brakującego żywiołu tj. żadna główna planeta (włącznie z Ascendentem) nie jest w pewnym żywiole. Czasem jeszcze można się spotkać się z opisem takiej sytuacji mówiącym, że "czegoś nam brakuje". W przypadku Ognia chodziłoby o "brak radości", co jest nieprawdą.

 

Brak żywiołu jest ważną wskazówką interpretacyjną, wskazującą na latami prześladujący daną osobę problem życiowy. Bardzo często jest to kwestia nieuświadomiona, ponieważ właśnie tym jest brak żywiołów - brakiem świadomego dostrojenia się do danej energii, sposobu bycia. W żadnym wypadku nie powinno się mówić o braku żywiołu, a o kwestiach z którymi nie jesteśmy w świadomym kontakcie. Z tego powoduje nie poświęcamy czasu i energii w zajmowane się tym tematem, chyba że jesteśmy zmuszeni.

 

Brak zaakcentowania na żywioł to wskazówka co powinniśmy pielęgnować (chociażby w minimalnym stopniu) do osiągnięcia równowagi.

 

Osoby z niedoborem Ognia borykają się z brakiem wiary i zaufania. W powszechne, "rutynowe" dni przypomina to raczej brak entuzjazmu czy niechęć do podejmowania wyzwań. Niby normalna rzecz, nie każdy jest wojownikiem. Ale prawdziwy dramat ujawnia się w trakcie trudnych okresów w życiu - osoby te wyjątkowo dużo czasu potrzebują by "zabrać się za dany problem", ponieważ nie mają doświadczenia w sięganiu do własnych wewnętrznych zasobów siły. Stawianie czoła wyzwaniom może ich wręcz przerażać, bo to nie ich broszka. Nawet mało skomplikowane problemy mogą zamienić się w przeciągające się w czasie okresy zwątpienia. A kiedy jest już po wszystkim, potrzeba im czasu zanim skutki trudnych wydarzeń można uznać za przeszłość.

 

Niektórzy z nich skupiają się na obowiązkach, które nie są źródłem radości a jedynie zadaniami, które trzeba odhaczyć z listy (przewaga Ziemi). Zwykle ich zorganizowanie i twarde stąpanie po ziemi pozwala im unikać kłopotów, ale czasem w życiu są one nieuniknione bądź nie do przewidzenia. Pierwszą ich reakcją na silnie emocjonujące okoliczności (stres) może być poczucie natłoku i bezsilność (przewaga Wody). To są osoby, które w wyniku np. tremy prędzej zaniemówią niż przemienią emocje w orzeźwiającą adrenalinę. Jeszcze inni mogą zastanawiać się nad różnymi rozwiązaniami lub rozważać wszystkie wady/zalety własnych pomysłów (przewaga Powietrza) niż zrobić ten pierwszy krok by wprowadzić je w życie. Za dużo myślenia, za mało robienia.

 

Osoby z niedoborem Ognia zyskują kiedy zwracają uwagę na wszelkiego rodzaju formy fizycznej aktywności. Ciało w ruchu generuje ciepło (energię ognia), co pozwala tym osobom wejść w kontakt ze swoimi pokładami entuzjazmu.

 

Ćwiczyć należy z umiarem. Ogniści spalają się by móc ponownie zapłonąć - jest to ich naturalny sposób funkcjonowania. Niedoboru w Ogniu mogą być rekompensowane np. położeniem planet w domach 1/5/9, choć nie daje to równie skutecznych zdolności regeneracyjnych.

 

Z kolei osoby z nadmiarem Ognia (lub jego dużym zaakcentowaniem, np. 10+ pkt., obecność Słońca/Księżyca/władcy AC w ognistym znaku) często popadają w nadmierną dumę, arogancję, zarozumiałość. Uznawanie działania jako jedyną słuszną formę bycia, bez liczenia się z kosztami, sprawia że są widziani jako ludzie szorstcy (Baran) i egocentryczni. Robią wszystko byleby nie siedzieć w miejscu; wokół musi się dziać. Działanie jedynie dla samego robienia czegoś pogarsza ich kontakt z subtelnym bogactwem własnego wnętrza.

 

Jednym z częstych wyzwań w życiu Ognistych jest znalezienie równowagi między naleganiem na swój punkt widzenia, życie zgodnie z własnymi impulsami a samolubstwem i egocentryzmem.

 

Wpływ Strzelca pozwala równoważyć te egocentryczne tendencje, jako że znak ten ma głęboką potrzebę angażowania się w życie społeczne.

Relacje z Ogniem

U każdego człowieka można zaobserwować oczywistą ekspresję jednego czy dwóch żywiołów. Poznanie horoskopów wszystkich w naszym otoczeniu jest raczej niemożliwe, ale jeśli potraficie wyszczególnić kto jest jakim żywiołem, łatwiej będzie wam zrozumieć innych. 

ogień i woda

Ogień - Woda. Jeżeli po przeczytaniu tego przychodzą wam na myśli "dwa przeciwieństwa" to macie rację. Dla Ognia, Woda jest zbyt spokojna, nie potrafiąc dotrzymać jemu tempa. Świadomość emocji (szczególnie innych) może też skutecznie hamować zapędy Ognia, przez co ma mniejszy wpływ na życie. Jego doznania są dosłownie gaszone, przez co jego doświadczenia tracą swój blask.

 

Wewnętrznie to kwestia "gorących emocji", wielkich zmian nastrojów i impulsywnego przeżywania (okazywania) emocji. W najlepszym razie to połączenie mówi o mistrzostwu w byciu "empatycznym liderem", potrafiącym śmiało dbać o własne interesy i przekonywująco angażować się emocjonalnie w relacje. W najgorszym przypadku to konflikt wolność-przywiązanie oraz wybuchowość.

ogień ziemia

Ogień - Ziemia. Popędliwość kontra cierpliwość. Dla Ognia, Ziemia jest zwyczajnie nudna - zawsze taka dokładna, biorąca wszystko na poważnie. A gdzie miejsce na swobodę? Ziemia i jej świadomość istnienia obowiązków może skutecznie zdusić zapał Ognia przypominaniem że "tego/tamtego nie da się zrobić, bo życie tak nie działa". Ogień nie lubi być pouczany jak ma płonąć.

 

Wewnętrznie to ogromny potencjał do snucia wielkich marzeń i urzeczywistnienia ich. Obydwa żywioły bardzo lubią wprowadzać różne rzeczy w życie, choć każdy ma inny sposób działania. W najlepszym razie to połączenie mówi o umiejętności ukierunkowania ogromnych pokładów energii w taki sposób, że nic się nie marnuje. To jest kwintesencja produktywności i gospodarowania energią, parcie do przodu niczym walec (lub czołg). W najgorszym razie to potencjał pewnego "suchego obycia", ponieważ osoby te mogą nie poświęcać wiele czasu na subtelne refleksje czy słuszność własnych pomysłów, preferując skutecznie działanie.

ogień powietrze

Ogień - Powietrze. Połączenie harmonijne. Ogień lubi wachlarz pomysłów i ciekawość życia pochodzącą od Powietrza, ponieważ to daje Ogniu okazję do coraz to nowych doświadczeń tj. do rozprzestrzeniania się. Dla Ognia, Powietrze daje dokładne to co jest potrzebne by móc ponownie odzyskać radość. Pomysły zamieniają się w czyn. Z drugiej strony, ciągle dumanie nad pomysłami (i nie wprowadzanie ich w życie) może zanudzić już i tak zniecierpliwiony Ogień.

 

 

Wewnętrznie to symbol całkiem optymistycznego podejścia do życia, bo osoby te poszukują (i znajdują) czegoś inspirującego. Jednak może im brakować cierpliwości niezbędnej do długofalowego podtrzymywania danych projektów. Problem z powinnościami. Bycie zajętym ciągłym spalaniem i rozpalaniem sprawia, że mogą poświęcać mało czasu na kontakt ze swoimi potrzebami emocjonalnymi, przez trudno im odnaleźć wewnętrzny spokój.

Powiązane artykuły: