Jakim jesteś żywiołem? - czyli nasze pole energetyczne

Tematyka żywiołów jest jednym z najbardziej niedocenianych elementów w astrologicznej analizie danej osoby. A szkoda, bo w ten sposób omija się ciekawy sposób patrzenia na siebie.

 

Choć astrologią zajmuję się od jakiegoś czasu, wkręcając się w najróżniejsze techniki, zawsze wracam do patrzenia na żywioły. Są genialne!

 

Analiza żywiołów to prosty, elegancki sposób na zrozumienie samego siebie. To także wiedza o tym, co nas energetyczne karmi i wyczerpuje.

A najlepsze w żywiołach jest to, że do ich zrozumienia wcale nie potrzeba wyjątkowej wiedzy z dziesiątek stron internetowych czy nieprzespanych nocy nad opasłymi poradnikami. Tak naprawdę wystarczą jedynie podstawowe informacje dot. samej charakterystyki żywiołów  a reszta ... to kwestia własnych obserwacji!

Żywioły i Twoja energia

Żywioły oraz ich symbolika jest mocniej wpisana w społeczeństwo niż nam się wydaje. Nie chodzi tu nawet o tak proste sprawy jak oddychanie powietrzem czy picie wody. Wystarczy spojrzeć na wyrażenia, jakimi się posługujemy, by zobaczyć, że intuicyjnie rozumiemy przesłanie żywiołów.

 

Iść na pierwszy ogień

Mocno stąpać po ziemi

Być cichą wodą

 

Choć przesłanie każdego indywidualnego żywiołu jest różne, to wszystkie razem odnoszą się do jednego - opisu pewnej energii i jej przepływu w swej najbardziej podstawowej formie.

 

Ta energia, wyjątkowa dla każdego człowieka, będzie charakteryzować się intensywnością, sposobem uzewnętrzniania, tworząc coś co nazywamy temperamentem

To, w czym analiza żywiołów pomaga najbardziej, jest poznanie ogólnego zarysu energetycznego  danej osoby. Dzięki temu można łatwo zidentyfikować przeróżne blokady energetyczne np. te obecne w naszym wnętrzu.

 

A kiedy wiemy, do jakich energii jesteśmy dostrojeni, możemy je porównać z energią innych, znajdując wyjaśnienie dlaczego z kimś nadajemy na tych samych falach, a przy kimś czujemy pewne blokady.

Cztery żywioły

W astrologii występują cztery żywioły:

Ogień – symbolizujący wolę, działanie, wiarę i chęć życia, reprezentowany przez znak Barana, Lwa i Strzelca


Powietrze – symbolizujący informację, umysł, społeczeństwo, kontakty towarzyskie, reprezentowany przez znak Bliźniąt, Wagi i Wodnika


Ziemia – obowiązki, praktyczne podeście do spraw, praca, pieniądze, świat namacalny, reprezentowany przez znak Byka, Panny i Koziorożca

 

Woda – emocje, pragnienia, świat wewnętrzny, empatia, reprezentowany przez znak Raka, Skorpiona i Ryb.

 

W żadnym wypadku powyższy podział żywiołów nie jest jedynie słusznym. Czasem można natknąć się na inne ujęcia żywiołów, zawierające dodatkowo Eter jako piąty żywioł. A na przykład horoskopy chińskie są oparte na innej filozofii, wyróżniając pięć odmiennych żywiołów: Ogień, Wodę, Drewno, Ziemię i Metal.

Szczegóły

Możecie pomyśleć: "no dobra, są cztery żywioły co daje cztery typy temperamentu, ale jak przy tak małej ilości typów można opisać skomplikowany charakter człowieka?"

 

Można! Chociażby w ten sposób:

 

W naturze znajdziemy wiele form żywiołów. Czym innym jest wyschnięta ziemia skalistej pustyni, czym innym zaś sypki piasek. Każda z tych form pokazuje żywioł Ziemi na inny sposób. Nie ma podziału na lepszą/gorszą Ziemię, ponieważ każda z jej form będzie miała swoje zalety, działając najlepiej w określonych warunkach.

Przykładowo osoba o silnym żywiole Ziemi będzie starać się mieć dobrze uporządkowane przyziemne sprawy, mieć stabilną przestrzeni wokół siebie.

 

W obliczu problemów, pierwszą reakcją osoby z Ziemią z obrazka #1 będzie upór i chęć utrzymania tego, na co się pracowało (widać tę twardą formę skał). Osoba ta może być bardziej szorstka w odbiorze ale dzięki jej oschłemu podejściu wytrzymuje presje, mogąc działać nawet w niekorzystnych warunkach.

 

Natomiast osoba z Ziemią z obrazka #2 jest bardziej elastyczna, nadal utrzymując swoją formę. Taka osoba chętniej spojrzy, czy nie może zmienić czegoś w swoim postępowaniu, niż stanie twardo przy swoim.

 

Takie rozróżnienie na formy odgrywa istotną rolę przy zgłębianiu subtelności ludzkiego charakteru, czyniąc analizę żywiołów bardziej zachęcającą dla wszystkich poszukujących szczegółów. Astrologia ujmuje te różne formy żywiołów m.in. za pomocą trzech jakości (kardynalna, stała i zmienna). Ale o tym przy innej okazji.

Jakim jesteś żywiołem i jak to sprawdzić

Do sprawdzenia siły swoich żywiołów potrzeba jedynie horoskopu urodzeniowego. Najprostszym sposobem jest policzenie ile planet (wliczając w nie jeszcze Ascendent) przypada na dane znaki zodiaku, znaleźć najwyższą wartość liczbową i gotowe - wiesz, który żywioł jest najsilniejszy.

 

Wiele stron tworzących horoskopy (np. www.astro.com) ma "wbudowaną" tabelkę z wypisanymi elementami horoskopu w poszczególnych żywiołach. Oto przykładowy horoskop pewnego mężczyzny wraz z tabelą.

Problemem powyższej metody jest to, że planeta planecie nie równa. Jasne, każda planeta ma swoją rolę, ale ... niektóre planety po prostu odgrywają większą rolę w naszych życiu. 

 

O niebo lepsze jest wartościowanie planet - umieszczenie ich w pewnej hierarchii ważności. Można tego dokonać przyznając punkty planetom w żywiole. Oto mój system punktowy:

  • Słońca, Księżyca i Ascendent to 5 pkt.
  • Merkury, Wenus, Mars to 3 pkt.
  • Jowisz, Saturn to 2 pkt.
  • Uran, Neptun, Pluton to 1 pkt.

Policzmy silę żywiołów korzystając z powyższego horoskopu.

 

W żywiole Ognia znajduje się Ascendent i Księżyc czyli 5+5 = 10 pkt.

W żywiole Powietrza znajduje się Wenus czyli 3 pkt.

W żywiole Ziemi znajduje się Jowisz, Saturn, Uran, Neptun i Pluton czyli 2+2+1+1+1 = 7 pkt.

W żywiole Wody znajduje się Mars, Słońce i Merkury czyli 3+5+3 = 11 pkt.

 

Mając takie informacje, można zacząć analizę. Kluczem do patrzenia na żywioły jest całość - rozkład sił wszystkich żywiołów. A to dlatego, że nie jesteś jednym czy nawet dwoma żywiołami.

 

Jesteś każdym żywiołem! Oznacza to, że korzystasz jednocześnie z energii Ognia, Powietrza, Ziemi jak i Wody. Masz do dyspozycji wszystkie typy energii, nawet jeśli czujesz się komfortowo wyrażając jedynie jeden.

Rozgrzewka z interpretacją

Wróćmy do horoskopu. Nasz tajemniczy mężczyzna ma:

 

- silny żywioł Wody oraz Ognia (11 i 10 pkt.), ze wskazaniem na Wodę.

 

Silna Woda oznacza m.in. to, że emocje, przeżywanie oraz okazywanie ich będzie ważnym celem w życiu. Silny Ogień to chęć doświadczania życia, wychodzenie z inicjatywą i wiara we własne możliwości. Razem tworzą energetyczną mieszankę "idę na całość", bo emocje nie mogą być inaczej wyrażana niż z podnieceniem i pasją.

Pytanie, czy wrażliwość Wody będzie wystarczająca aby ograniczyć samolubność i impulsywność, z których energia Ognia jest znana...

 

- dobre wsparcie od Ziemi (7 pkt.) choć sprawy związane z Powietrzem (3pkt.) przejdą na dalsze tory, chociażby ze względu na to, jak silnie przeważa Ogień i Woda.

 

Mężczyzna poradzi sobie w świecie - Ziemia daje intuicyjną świadomość, że życie wymaga aby mierzyć się z obowiązkami i ograniczeniami. Energia Ziemia będzie pomagać w szczególności Wodzie, przez co będzie możliwy praktyczny wyraz własnej emocjonalnej natury. Kontakty towarzyskie będą bardziej kwestią silnych i intensywnych emocji niż rozsądku.

Powyższy horoskop należy do Pablo Picasso - hiszpańskiego malarza, rzeźbiarza, grafika. W jego przypadku sztuka okazała się doskonałym namacalnym (Ziemia) wyrazem własnej wrażliwości (Woda). W historii Picassa znajdziemy dość bujne życie towarzyskie - w szczególności te seksualne, z licznymi kochankami. To pokazuje jak w relacjach towarzyskich (domena Powietrza) silne pasje (Woda i Ogień) przeważyły nad obiektywnym podejściem (Powietrze). Picasso był zbyt zatroskany emocjami by myśleć o konsekwencjach swoich działań.

To nie wszystko...

Nie zrażajcie się, kiedy liczba punktów i dominujący żywioł nie opisze trafnie Waszego temperamentu. Analiza żywiołów jest świetna kiedy chcemy spojrzeć na człowieka z ogólnej perspektywy, nie wdając się za mocno w szczegóły.

 

Może się zdarzyć, że ogólny zarys energetyczny osoby w jej horoskopie urodzeniowym będzie modyfikowany przez różne czynniki, przez co energia przybierze inną barwę niż sugerowałby to system liczenia żywiołów.

 

W następnych częściach serii skupie się właśnie na tym problemie, zgłębię znaczenie energii wszystkich żywiołów oraz pokażę jak odczytać, zrozumieć pole energetyczne danej osoby bazując właśnie na żywiołach.

Czy zdarzyło Ci się patrzeć na żywioły? Korzystasz z dodatkowych elementów licząc siłę żywiołów? Komentuj i dać znać o swoich przemyśleniach :-)

Powiązane artykuły: