Jakim jesteś Żywiołem? - Porozmawiajmy o Wodzie!

Jakim jesteś Żywiołem? Porozmawiajmy o Wodzie!

 

Analiza żywiołów to prosty, elegancki sposób na zrozumienie samego siebie. To także wiedza o tym, co nas energetyczne karmi i wyczerpuje. A najlepsze w żywiołach jest to, że do ich zrozumienia wcale nie potrzeba wyjątkowej wiedzy z dziesiątek stron internetowych czy nieprzespanych nocy nad opasłymi poradnikami.

 

Co to znaczy mieć dominujący Żywioł Wody? Co go karmi a co wyczerpuje? Jak osoby z tym temperamencie dogadują się z innymi? 

 

Zapraszam do lektury :-)

Czym jest Woda?

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, polecam lekturę wstępu do interpretacji żywiołów!

 

Astrologiczny żywioł pokazuje temperament, to co jest nam bliskie i z czego z łatwością korzystamy w codziennym życiu. Akcent na Wodę symbolizuje chęć i potrzebę rozwoju własnej emocjonalnej natury. Osoby z żywiołem Wody łatwo empatycznie zrozumieć sytuację drugiej osoby, właśnie za pomocą uczuć. Ten rodzaj emocjonalnego otwarcia się pomaga im, choćby na chwilę, pozbyć się poczucia bycia osamotnionym w życiu. Nic tak jak uczucia nie pomaga im poczuć bliskość i połączyć się z innymi na głębokim, subtelnym poziomie.

Rak-Ryby

Ta wrodzona płynność jest związana z dostrojeniem do uczuć i subtelności - osoby z żywiołem Wody są  wrażliwe na nienamacalne wpływy świata i otoczenia, a ich świat wewnętrzny jest często bardzo rozbudowany. 

 

Każdy żywioł wnosi coś od siebie: Ogień ma swoją wolę, patrzy na życie przez pryzmat doświadczania. Powietrze ma pomysły, kieruje się intelektem. Ziemia ma osiągnięcia, mając za kompas praktyczność, dbanie o interesy. Tymczasem Woda mówi "Czuję to, co ty czujesz". 

 

Osoby z Wodą szybko opanowują zdolność kamuflażu - mogą być niczym kameleon, nieuchwytni, trudni do zgłębienia, skryci. Wiele z nich to domatorzy, ceniący prywatną przestrzeń.

 

Woda symbolizuje pełny zasięg emocji - od tych wzniosłych, po te przygnębiające. Wodniści bardzo cierpią kiedy nie są świadome swoich motywów czy nie wiedzą co nimi kieruje. Łatwo wtedy dać się przygnieść namiętnościom, lękom i w ogóle mieć dosyć stanów emocjonalnych, nie ufając już samemu sobie. 

Uczuciowość

żywioł wody

W skład żywiołu Wody wchodzą trzy znaki zodiaku: Rak, Skorpion oraz Ryby. Każdy z tych znaków inaczej  odnosi się do emocji; Rak to znana nam woda, spokojna lub warta niczym górski strumień. Skorpion to lód, zimny, twardy, ale skrywający wiele piękna. Roba to para wodna, nieuchwytność, czasem ograniczającą widoczność, wprowadzająca aurę tajemniczości.

 

Osoby z Wodą, wbrew pozorom, mają małą potrzebę ochrony emocjonalnej w relacjach międzyludzkich - tak bardzo zależy im na połączeniu się z innymi. Ale życie pokazuje, że "przyjmowanie" czyichś stanów emocjonalnych jest kłopotliwe, szczególnie kiedy Wodniści wchłaniają byle co, od osób niekoniecznie im służących. Wrodzona pasywność sprawia, że nie podejmują walki z siłami chcącymi ich zdominować - wyjątkiem jest tutaj Skorpion. Ale wcześniej czy później są zmuszeni przyswoić sobie lekcje ochrony przed zewnętrznymi wpływami. Wodniści w kontakcie z własnymi podkładami nieświadomości uczą się siły kryjącej się w wymykaniu się, byciu płynnym. Mogą wydawać się słabi, ale wykazują zaskakującą wytrwałość w stresujących sytuacjach.

 

Dla Wodnistych, miłość to ważna sprawa, ponieważ dzięki niej osoby te mają okazję na doświadczenie intymności, poczucia więzi, zrozumienia i dobroci. Sami mogą spełnić swoje potrzeby związane z dbałością o dobry stan drugiej osoby. 

Nierównowaga związana z Wodą

Przy wielu horoskopach pojawia się kwestia brakującego żywiołu tj. żadna główna planeta (włącznie z Ascendentem) nie jest w pewnym żywiole. Czasem jeszcze można się spotkać się z opisem takiej sytuacji mówiącym, że "czegoś nam brakuje". W przypadku Wody chodziłoby o "brak emocji", co jest nieprawdą.

 

Brak żywiołu jest ważną wskazówką interpretacyjną, wskazującą na latami prześladujący daną osobę problem życiowy. Bardzo często jest to kwestia nieuświadomiona, ponieważ właśnie tym jest brak żywiołów - brakiem świadomego dostrojenia się do danej energii, sposobu bycia. W żadnym wypadku nie powinno się mówić o braku żywiołu, a o kwestiach z którymi nie jesteśmy w świadomym kontakcie. Z tego powoduje nie poświęcamy czasu i energii w zajmowane się tym tematem, chyba że jesteśmy zmuszeni.

 

Brak zaakcentowania na żywioł to wskazówka co powinniśmy pielęgnować (chociażby w minimalnym stopniu) do osiągnięcia równowagi.

 

Osoby z niedoborem Wody borykają się z emocjami, ponieważ nie mają w tej kwestii obeznania (jest to taka obca ziemia), ani tym bardziej doświadczenia. Wczucie się w drugiego człowieka przychodzi z wielką trudnością, albo wejście w ten stan prowadzi do katuszy [Pamiętajmy, że niedoboru w Wodzie mogą być rekompensowane np. położeniem planet w domach 4/8/12, choć nie jest to nigdy to samo]. Kiedy ludzie ci nie mogą empatycznie zrozumieć drugiej osoby, trudniej jest im nawiązać głębszy kontakt z otoczeniem, a już bardzo łatwo o odrzucenie emocji otoczenia na rzecz własnych potrzeb (przewaga Ognia), racjonalizacji (przewaga Powietrza) czy kwestii praktycznych, "zejdź na ziemię, bo pracę/kasę/obowiązki trzeba ogarnąć" (przewaga Ziemi). W ekstremalnych przypadkach mamy do czynienia z niechęcią do wszystkiego co przychodzi od intuicji, wiedzy subtelnej.

 

Pielęgnować należy własne stany emocjonalne. Warto poświęcać czasu na przejście przez nie, zgodnie z własną wrażliwością. W przeciwnym razie tego typu osoby są trochę ślepcami, już i tak zdanymi na łaskę sił niemożliwych do zobaczenia.

 

Takich "emocjonalnych sceptyków" trudno wyciągnąć z emocjonalnej pustki, lub sztormu - jakoś tak opierają się.

 

Warto też zwracać uwagę na usuwanie toksyn i branie udziału we wszelkich zabiegach typu oczyszczanie. W świecie fizycznym, odpowiednie nawodnienie jest kluczowe do wypłukiwania przeróżnych odpadków i transportowania składników odżywczych. 

walka z emocjami

Z kolei osoby z nadmiarem Wody (lub jej dużym zaakcentowaniem, np. 10+ pkt., obecność Słońca/Księżyca/władcy AC w wodnym znaku) często są niewolnikami swoich emocji, ale ten problem życiowy bardziej wynika z silnie odczuwanych emocji. Od tych osób możemy spodziewać się nadmiernego reagowania na bodźce, przewrażliwienia, a także przeciążenia emocjonalnego oraz sprzeczności uczuć.

 

W tym przypadku warto pielęgnować swoje wnętrze poprzez adaptację odpowiedniej strategii. Osoby te często będą popadać w stany krańcowe, przez co łatwo podjąć decyzję, której potem można żałować. Jeśli dotyczy to właśnie Ciebie, spróbuj odwlekać udzielania jasnych odpowiedzi aż emocje nie opadną, lub aż nie doświadczysz pełnego spektrum emocji (wyż, niż). 

Relacje z Wodą

U każdego człowieka można zaobserwować oczywistą ekspresję jednego czy dwóch żywiołów. Poznanie horoskopów wszystkich w naszym otoczeniu jest raczej niemożliwe, ale jeśli potraficie wyszczególnić kto jest jakim żywiołem, łatwiej będzie wam zrozumieć innych. 

ogień i woda

Woda - Ogień. Jeżeli po przeczytaniu tego przychodzą wam na myśli "dwa przeciwieństwa" to macie rację. Dla Wody, Ogień jest zbyt dynamiczny i zbyt zapatrzony w siebie - nie bierze pod uwagę zdania/perspektywy drugiej osoby. Łatwo o to, by Woda czuła się manipulowana ciągłą potrzebą zwracania uwagi na Ogień i zaspokajania jego potrzeb. 

 

Wewnętrznie to kwestia "gorących emocji", wielkich zmian nastrojów i impulsywnego przeżywania (okazywania) emocji. W najlepszym razie to połączenie mówi o mistrzostwu w byciu "empatycznym liderem", potrafiącym śmiało dbać o własne interesy i przekonująco angażować się emocjonalnie w relacje. W najgorszym przypadku to konflikt wolność-przywiązanie oraz wybuchowość.

woda powietrze

Woda - Powietrze. Klasyczny konflikt umysł-emocje. Dla Wody, Powietrze jest zbyt bezosobowe w swoim byciu, za bardzo skupione na zrozumieniu, rozmawianiu, a nie przeżywaniu. Woda ma wrażenie, że Powietrze jest zdystansowane, nie czuje tego co ona, co może potęgować poczucie osamotnienia i niezrozumienia. 

 

Wewnętrznie może się to objawiać jako niezwykła wyobraźnia oraz zdolność do jej wyrażenia. Osoby te "pływają" w trudnych i skomplikowanych emocjach, poznają je i potrafią nadać im nazwę, opisać i wyjaśnić je innym ludziom. Pomysły i idee mają w sobie głębię. W najgorszym przypadku mamy do czynienia z rozdarciem wewnętrznym - z jednej strony jest potrzeba zamknięcia się i wycofania, a z drugiej bycia otwartym i społecznym. 

woda ziemia

Woda - Ziemia. Połączenie harmonijne. Ziemia i jej konkretne podejście do życia pozwala nadać Wodzie kształtu, dać jej cel i poczucie stabilności, której często potrzebuje, szczególnie w trudnych okresach. Jednak ta pomoc w postaci "dawania kształtu" może prowadzić do kontroli uczuć Wody. Poczucie odpowiedzialności łączy się z empatią, co sprzyja działalności w danej społeczności.

 

Wewnętrzne świadczy to o kierowaniu się potrzebami bezpieczeństwa oraz przetrwania. To pozwala rozwinąć zaawansowane zdolności radzenia sobie w materialnym świecie. Ze względu na mały wpływ Ognia/Powietrza osoby te borykają się z brakiem ideałów czy inspiracji, które wyrwałyby je z dołka.

Powiązane artykuły: