WOŚP 2019 - na czym polega tragedia Jurka Owsiaka?

milenijne stellum koziorożca w 12 domu

 

[AKTUALIZACJA 19.01.2019] 27. finał WOŚP, scena w Gdańsku. Tuż przed "Światełkiem do nieba" na scenę wchodzi nożownik, raniąc (śmiertelnie, jak się potem okaże) jedną z osób na scenie. Rannym jest politykiem, prezydentem miasta. Następnego dnia lekarze oznajmiają jego zgon. W mediach wrze a Jurek Owsiak rezygnuje ze stanowiska prezesa WOŚP. Pomijając kaliber sprawy, kwestie bezpieczeństwa oraz osobistą tragedię rodziny zmarłego jak i dramat organizatorów, można by pomyśleć że orkiestra będzie kręcić się nadal (a może nie?). Bo przecież po przejażdżce na fali emocji trzeba spojrzeć w przyszłość. Wyciągnąć wnioski.

 

Jest to jednak sprawia o istotnym znaczeniu, zarówno w makro skali (kwestie polityczne, światopoglądowe) jak i tej mikro tj. naszego życia jako obywateli czy po prostu ludzi.

 

Przyjrzyjmy się "astrologii" całego ciągu wydarzeń i zobaczmy szerszy kontekst. W tych wydarzeniach kryje się bardzo ważna dla nas nauka. Zapraszam do lektury!

Tragedia

Jedną z głównych atrakcji finału WOŚP było "Światełko do nieba" czyli zaplanowane na godz. 20:00 pokazy laserowe, fajerwerki itp. To właśnie wtedy na scenę pełną ludzi wtargnął mężczyzna, wygłaszając swój "manifest" (polityczny zresztą) i zadając cios stojącemu obok prezydentowi Gdańska. 

zabójstwo podczas finału wośp 2019
Źródło: http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2019-01-13/pawel-adamowicz-mial-zostac-dzgniety-nozem-podczas-27-finalu-wosp-w-gdansku/

O czasie zdarzenia media mówią tyle, że miało miejsce "kilka minut" przed 20:00. Dla naszych rozważań powinno to wystarczyć. Bardzo krótko o horoskopie:

 

- akcent na 5 dom (Saturn, Merkury, Słońce i Pluton w Koziorożcu); tutaj bardziej widzimy zabawę, rozrywki i koncerty (Światełko do nieba). Podczas ataku nożownika ludzie bawili się, nawet jeśli było dość standardowo i bez zbędnego przepychu (Koziorożec). Jednak zabawiała miała stać się ponurą.

 

- akcent na 8 dom (Mars i Księżyc w Baranie); kwestia samego ataku; strach, intensywne emocje.

 

- akcent na 4 dom (Wenus i Jowisz w Strzelcu); fundamenty imprezy. U podstaw nastroju w momencie oficjalnego Finału był optymizm i szczodrość. Władca domu - Mars - sugeruje agresywność, zapewniając nam intensywne doświadczenia.

 

 

Mars zmierza do kwadratury z Saturnem, co może sugerować powolną choć zdecydowaną reakcję ochrony obiektu. Połączenie tych planet symbolizuje coś w rodzaju "gaz-hamulec" - mocno zrywa i szarpie. Mimo obecności ochrony, nożownik był w stanie dźgnąć prezydenta, złapać mikrofon i powiedzieć kilka zdań. 

służby mundurowe i wośp

Być może przygotowanie imprezy nie było rzeczowe, a tyle co standardowe: "Robimy to już tyle lat, wiemy co i jak, co może pójść źle?".

 

To właśnie od Saturna oczekujemy struktur i dobrej organizacji. Jego obecność w Koziorożcu sugeruje dobre przygotowanie pod względem technicznym, logistycznym itp. ale również ograniczenia, których manifestacją była nieobecność służb mundurowych1 i brak ich aktywnego uczestnictwa w akcji zbierania datków.

 

Księżyc w Baranie (nawiązujący do atmosfery emocjonalnej ludzi) pokazuje agresywność i wykorzystanie bezpośredniej przemocy.

 

 

Jednak to jest horoskop samego momentu, a jaki był to każdy sam może zobaczyć. Znacznie ciekawszy okaże się horoskop rozpoczęcia całej akcji WOŚP 2018/2019 wraz z Finałem w 2019 roku.

wośp - rozpoczęcie się akcji
Źródło: https://www.wosp.org.pl/final/27-final ; Godzina nieznana

Trudno przyjąć dobrą datę rozpoczęcia akcji na 2018/2019 bez wiedzy o wewnętrznych przygotowaniach. Na oficjalnej stronie2 WOŚP znajdujemy informację:

 

Przygotowania do 27. Finału WOŚP w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie wystartowały 16 października 2018 roku. Od tego dnia rozpoczęła się rejestracja sztabów Orkiestry oraz budowa logistyki mającej obsłużyć największą zbiórkę publiczną w Polsce.

 

Horoskop od razu rzuca się w oczy, prawda? Nie sposób pominąć koniunkcji Księżyca z Plutonem, co jest sygnałem alarmowym dot. intensywnych emocji, problemów z publiką (w tym dyskusje o Finale na arenie publicznej, co pokazuje kwadratura Słońce-Księżyc). To także symbol transformacji Orkiestry i jej publicznego wizerunku, na naszych oczach.

 

 

Zagłębienie w ten horoskop pozostawiam wam. Czy i jeśli tak, to w jaki stopniu horoskop pokazuje charakter tegorocznej akcji WOŚP? 

Znaczenie - mój punkt widzenia

Wpływ Strzelca - duże nadzieje i dużo chaosu

Wklejam raz jeszcze horoskop zdarzenia, ale tym razem popatrzmy na niego z publicznego kontekstu.

Na początku listopada 2018 Jowisz wszedł do Strzelca. A to oznacza rozwój, rozszerzanie się dot. Strzelcowych sfer życia m.in. religia oraz hojność. Zakres działalności WOŚP poszerzył się3:

 

W Hiszpanii zorganizowano olimpiadę sportową dla dzieci, loterie, malowanie paznokci i konkurs na najlepszej ciasto. W 2019 po raz pierwszy akcja toczy się również w Moskwie, gdzie Moskiewski Sztab został powołany w Szkole Języka Polskiego. Zaangażowała się także Polonia mieszkająca w Azji. Na Bali przylecieli Polacy z Hong Kongu, Kuala Lumpur, Vancouver, Singapuru oraz Dżakarty.

 

Na 2019 rok4 WOŚP zarejestrował 86 międzynarodowych sztabów w porównaniu do 73 w 2018 roku5 i 52 w 2017 roku6. Orkiestra rozwija się bez względu na pozycję Jowisza na niebie, dlatego Jowisz w Strzelcu co najwyżej może sugerować dobre pole dla tworzenia zagranicznych sztabów. Warto byłoby się przyjrzeć zyskom z tych sztabów i tam poszukać znaczących kwot. Jowisz w Strzelcu nie musi zawsze oznaczać dużo, ale może mówić też o "przewyższeniu naszych oczekiwań". Dodam, że niedawno wprowadzone przepisy7 utrudniają gromadzenie pieniędzy ze zbiórek publicznych.

 

Warto podkreślić, że duet Wenus-Jowisz w Strzelcu stwarza doskonałe podwaliny pod dobroczynność, altruizm i wiarę w kontynuowanie trendu pobijania rekordu datków. Tutaj pojawia się kwestia ścisłej kwadratury Jowisz-Neptun a manifestację tego widzimy w postaci niepewności co do przyszłych perspektyw, zarówno finansowych (Wenus w Strzelcu) jak i tych światopoglądowych. Emocje, a właściwie chaos emocjonalny, brutalnie wpłynęły na optymizm całej akcji. W tym przypadku Neptun pokazuje swoją nieharmonijne oblicze tj. niszczyciela, czynnika zamieszania; jest też kwestia wiary (polityczny manifest nożownika) oraz zdrowia psychicznego i do czego ludzie są zdolni pod wpływem emocji.

 

Charakter aspektu kwadratury doskonale opisał Jurek Owsiak8: "W dzikim kraju żyjemy". Finał, mający być zwieńczeniem hojności i dobroduszności narodu, zmieszał się z ideologią (Neptun), i to w dość nieprzyjemny, trudny do pogodzenia sposób. "Dzikość" wynika ze stanu emocjonalnego.

 

 

Neptun to także tajemnice, coś nieuchwytnego. Pytanie co (i kiedy) wyłoni się z tej mgły.

Wpływ Koziorożca - struktury

5 stycznia 2019 doszło do śmierci pięciu nastolatek w pożarze jednego z koszalińskich "escape room'ów". Skutkiem tego była natychmiastowa kontrola przeciwpożarowa "room'ów" w całym województwie. Z pewnością moglibyśmy się spodziewać rygorów i zaostrzeń przepisów tego rodzaju działalności. Zaledwie 8 dni później, wraz z tragedią na finale WOŚP ponownie konfrontujemy się ze śmiercią i ponownie patrzymy na zagadnienie ochrony ludności.

 

Porozmawiajmy o Plutonie w Koziorożcu, który od 2008 zachęca nas do zwrócenia uwagi na szereg kwestii: transformacja struktur; nic co ukryte nie może pozostać w ciemności - musi być wyniesione na powierzchnię. To okropnie przykre, że tak bolesne doświadczenia muszą nami potrząsnąć żebyśmy zaczęli masowo (Pluton, planeta kolektywna) zwracać uwagę na zagadnienie struktur i tego "czy (i jak) działają". 

Czy struktury pozwalają na prześlizgnięcie się zaniedbań? Jak bardzo pilnowane są kwestie bezpieczeństwa? Czy podchodzimy do nich na poważnie, na serio? Czy zbywamy je będąc zmęczeni rutyną?

 

Teraz kiedy do Plutona w Koziorożcu zaczyna dołączać Saturn (Nadzorca), stopniowo nie mamy tego komfortu żeby zachować obojętność. Prawda zaczyna wychodzić na powierzchnię i musimy się do niej odnieść. Transformacja, dekonstrukcja i ponowna budowa struktur jest nieunikniona. Bo gdziekolwiek pojawia się Saturn, tam musimy przemyśleć wszystko od nowa, by móc stanąć na prawdziwie solidnym gruncie. 

Nastroje społeczne

WOŚP nie jest osiedlową akcją jakiegoś zapalonego filantropa. To wieloletnia inicjatywa ze specyficznym przesłaniem (pomagamy i ratujemy poprzez kupowanie sprzętu medycznego), która zjednoczyła i ... podzieliła ludność. Jest to ewenement na skalę światową. WOŚP jest takim zwierciadłem narodowych nastrojów - sam Jurek Owsiak jest znany z wielu politycznych wypowiedzi, za które obrywało mu się jak i dostawał oklaski. 

W odległej przeszłości ludzie polegali na mitach i różnych opowieściach, które mogły przekazać pewne prawdy czy lekcje życiowe. Dzisiejsze czasy w niczym się nie różnią; wydarzenia o skali narodowej są symbolem pewnych procesów i lekcji, natomiast pejzaż planetarny jest drogowskazem podpowiadającym nam tematy przewodnie wydarzeń.

 

Burza wokół Wielkiej Orkiestry jest związana z ważnymi aspektami naszego życia - pomoc, fundusze, wsparcie instytucji państwa (lub nie), kwestie religijne (czyt. Kościół) a teraz bezpieczeństwo. 

Tańcował Strzelec z Koziorożcem

Sytuacja na niebie podpowiada nam, na których aktorów i na jakie kwestie musimy zwrócić uwagę. W tym teatrze mamy dwóch aktorów: Strzelca i Koziorożca. WOŚP oraz m.in. państwo polskie (i Kościół).

Władza (Koziorożec) nie popiera Orkiestry, nie chcąc mieć z nią nic wspólnego. Właściwie to jej nienawidzi. Kościół w Polsce jest właściwie tożsamy z Władzą (najważniejsze osoby w państwie otwarcie uczestniczą w wielu wydarzeniach religijnych, popierając niektóre prominentne postacie kościelne), także nienawidzi WOŚPu, po częścią sądząc że gdyby nie Orkiestra, to całe te datki przechodziłyby przez Caritas (instytucja Episkopatu Polski).

 

Dla mnie cała ta sytuacja ma charakter symboliczny: tragedia stawia pod murem organizatorów Orkiestry, a także jej twarz - Jurka Owsiaka. Coś nie zadziałało - niedopatrzenie? A może nie sposób było zapobiec tragedii? WOŚP - symbol hojności i szczodrości - musi zmierzyć się z największym (Jowisz) wyzwaniem - przebudową swojej struktury. I to we własnym królestwie (Jowisz w Strzelcu). Jurek Owsiak nie jest już prezesem WOŚP, i choć nadal mógłby angażować się w akcję i być jej symbolem, to niezaprzeczalnie utracił sporą część kontroli, nie będąc już osobą decyzyjną.

 

[Tranzyty Jurka Owsiaka możecie zobaczyć pod koniec artykułu]

 

WOŚP to Jowisz i Strzelec, ciągle aspirujący o nowe rekordy, pełen chęci do pięcia się w górę i w górę. Koziorożec i Saturn to instytucja państwa, które może wreszcie postawić solidne struktury i zapewnić wielce potrzebną transformację.

 

Czy Koziorożec skupi się na znalezieniu rozwiązania dla problemu (bezpieczeństwa) i naprawi go, czy skupi się na ukaraniu wszystkich wokół. A ukarać można przecież Orkiestrę, bo to organizator. Patrząc na niebo widać wyraźnie, że nie jest to jedynie kwestia "standardów". Obecność Plutona przywołuje na myśl motyw mocy, posiadania władzy. Pluton w Koziorożcu to bezlitosność. Dokąd ta moc pójdzie? Czy weźmiemy ją w swoje ręce i przetransformujemy podwaliny organizacji, mając na widoku dobro ogółu. A może zdamy się na łaskę struktur, przekazując tę moc nad naszą transformacją określonej, wyselekcjonowanej grupie - osobom, które wiedzą lepiej co jest dla nas dobre a co złe.

 

Państwo z pewnością nie pozwoli tej okazji przeminąć. Możemy się spodziewać kolejnych zaciśnięć pasa dla Orkiestry w postaci ostrzejszych przepisach bezpieczeństwa. Albo nawet kompletnego stłamszenia inicjatywy, drobnymi krokami poprzez narzędzie kontroli (Pluton w Koziorożcu) w postaci prawodawstwa. 

Co dla nas oznacza Finał WOŚP?

1.

Tragedią Jurka Owsiaka jest to, że nie miał wpływu na tę sytuację. W jednej chwili ciężko pracował, gromadził pieniądze, szerzył optymizm, a za chwilę mierzy się z realiami brutalnego życia i perspektywą przyszłości.

 

Tak samo jest w naszych życiach.

 

Hojność, szczodrość i czasem przesadny i za bardzo w chmurach hurra-optymizm kontra ograniczenia - Czy ograniczenia okażą się gnuśnymi strukturami i szablonami czy w zdrowy i produktywny sposób pozwolą nam robić to co lubimy?

 

Jurek Owsiak musi zrezygnować z kontroli. Gdyby tego nie zrobił, wszyscy zaczęliby kwestionować jego moralne standardy i przekonania (Jowisz, Strzelec). Nie wie, co dalej (Neptun). Wielu ludzi ten gest boli najbardziej, z jednego prostego powodu: to symboliczny upadek Jowisza, który pod wpływem emocji (Neptun) przyjął bardzo szlachetną postawę. Dla wielu Polaków to symboliczny upadek hojności na rzecz struktur - planety mówią to jasno i wyraźnie. 

Saturn w Koziorożcu zachęca nas do przedefiniowania tego czym jest długofalowe dążenie do celów, szczególnie tych wzniosłych (Jowisz i Strzelec). Czy się zgadzamy z decyzją Owsiaka czy nie, dzięki niemu możemy przyswoić lekcję czym jest siła związana z poddaniem się. Spójrzcie na to w ten sposób: sporo osób stawia znak równości między Jurkiem Owsiakiem a WOŚP. Teraz zastawiamy się, jak będzie wyglądać Orkiestra bez jego twórcy i dyrygenta.

 

Jowisz w kwadraturze do Neptuna to kolejna mega istotna wskazówka - wydarzenia wokół Orkiestry mają nam pokazać, że WOŚP to ludzie (Neptun, Ryby), a nie jedna osoba. Akcja ta nie może trwać "do końca świata i jeden dzień dłużej" jeśli tego nie zrozumiemy. Teraz jest czas na poważne zadanie sobie pytanie: "Czy zaangażowałbyś się w WOŚP bez Owsiaka?" Albo "Jak bardzo zaangażowałbyś się w WOŚP bez Owsiaka?". 

2.

Cała tragedia z WOŚP jest czymś więcej niż dramatem grupy określonych osób. To symbol zmagań naszej szczodrości ducha z realiami i czynnikami chcącymi nas kontrolować, na dobre i na złe. W tej chwili może to nie jest w ogóle widoczne, ale sytuacja na niebie każe nam zwracać na to szczególną uwagę.

 

Tutaj chodzi o kontrolę, w tym kontrolę nad mocą. Saturn i Pluton symbolizują okoliczności zmuszające nas do ustosunkowania się. Albo inni ustosunkują się za nas.

 

To kwestia nienawiści (Pluton), która może stać u podnóża naszej chęci do kontroli (Koziorożec). Albo chęci do kontroli u innych. To bardziej lekcja dla państwa polskiego.

3.

To kwestia krytyki (nawet samo krytyki) wobec naszych aspiracji i chęci do zrobienia coś wielkiego. Ile "hejtu" przelewa się, co roku, przez media? A ile my w naszych życiach musimy zmagać się z zazdrością, nienawiścią i niezrozumieniem ze strony innych?

 

Czy Koziorożec mądrze temperuje marzenia Strzelca? Bo przecież pojawią się ludzie, którzy cieszą się z tego co się stało na finale WOŚP, bo nie lubią Owsiaka. Ich krytyka jest symbolem krytyki obecnej w naszym życiu.

Na zakończenie...

Jurek Owsiak - horoskop urodzeniowy
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Owsiak. Godzina nieznana.

Jerzy Owsiak ma obecnie:

 

- opozycję tranzytującego Urana do Saturna

- opozycję tranzytującego Neptuna do Wenus

- kwadraturę tranzytującego Saturna do Słońca

 

Interpretację jego osobistych wyzwań na tle narodowego dramatu pozostawiam wam.

 

 

Źródła:

1. https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/dlaczego-sluzby-mundurowe-nie-graja-juz-z-wosp/hn7r1kn

2. https://www.wosp.org.pl/final/27-final

3. https://wiadomosci.wp.pl/wosp-2019-kwota-sprawdz-ile-zebrano-podczas-27-finalu-wielkiej-orkiestry-swiatecznej-pomocy-6338159203960449a

4. https://www.wosp.org.pl/final/sztaby [stan na 14.01.2019]

5. https://linktopoland.com/pl/lista-sztabow-zagranicznych-26-finalu-wosp/

6. https://linktopoland.com/pl/lista-sztabow-zagranicznych-25-finalu-wosp/

7. https://natemat.pl/231405,czy-pis-moze-przejac-pieniadze-wosp-nowa-ustawa-o-zbiorkach-publicznych

 

8. http://kolno.naszemiasto.pl/artykul/jurek-owsiak-zrezygnowal-z-bycia-prezesem-wosp-wszystko,4954114,artgal,t,id,tm.html

Aktualizacja 19.01-2019 - Jurek Owsiak wraca na stanowisko prezesa WOŚP!

Jurek Owsiak wraca
Źródło: https://www.facebook.com/jerzyowsiak/videos/526730537837712/ ; czas zamieszczenia posta

Na swoim oficjalnym fan page'u na Facebooku Jurek Owsiak zamieścił krótki film, w którym m.in. opisuje jak "jedno serce zgasło, ale z drugiej strony miliony serc się otworzyło (...)". Jurek Owsiak wraca na stanowisko prezesa WOŚP, gotowy do cięższej pracy i grania do końca świata. Wszystko dzięki ciepłym sercom wielu polaków. 

Kilka słów o horoskopie

Ascendent pokazuje "jak wiadomość prezentuje się". Znak Lwa mówi o dumie, witalności i zapale do działania i hojności - a przede wszystkim o pokazywaniu własnego serca. Naszej kreatywnej siły. 

 

Trygony do Wenus, Jowisza i Marsa pokazują moc bijącą z przesłania. To jest jak najbardziej pozytywny przekaz a Jurek ma więcej niż energię i wolę do dalszej gry w Orkiestrze. Uran blisko Medium Coeli jest odpowiedzialny za poczucie "gromu z jasnego nieba" - no tego ludzie się nie spodziewali. Jasne, wielu chciało to usłyszeć a teraz dostali namacalny dowód i potwierdzenie. 

 

Są też mniej przyjemne strony całej sytuacji. Władca Ascendentu - Słońce - jest w Koziorożcu. Według mnie Owsiak nie przesadza, kiedy mówi o pracy 10x ciężej. Jest on zdecydowany, konkretny i poważny. Nie rzuca słowa na wiatr. 

 

Z praktycznego punktu widzenia widzimy jednak zakulisowe obawy. Myślę, że Jurek Owsiak nadal ma z tyłu głowy konsekwencje (Koziorożcowate słowo) swoich czynów i wie, że będzie musiał zmagać się z naciskiem na swoją osobę. Księżyc w Raku mówi o atmosferze społecznej mającej na to wpływ, ale o tym za chwilę.

Druga strona emocji

Można by się pokusić o stwierdzenie, że minęło sporo dni od śmierci do pogrzebu prezydenta Gdańska, a Jurek Owsiak miał ten czas na "ochłonięcie". Ale tak nie jest. Emocje nadal są obecne, nadal są silne - Owsiak doświadczył jednak ich wspierającego, inspirującego i zagrzewającego charakteru.

 

Jowisz w Strzelcu symbolizuje WOŚP, natomiast jego kwadratura do Neptuna pokazała nam na czym polega chaos i głęboki smutek. Teraz przyszedł czas, aby Neptun pokazał swoje harmonijne oblicze tj. poczucie jedności, wszechogarniającego wsparcia oraz wybaczania - przy tym ostatnim zacytuję żonę zamordowanego prezydenta1:

 

Ja proszę, żeby Jurek Owsiak kierował Orkiestrą dalej. Bo on zawsze obiecywał, że gra do końca świata i jeden dzień dłużej. W niedzielę ten świat skończył się dla Pawła, zmienił się dla naszej rodziny, ale on się nie skończył. Jurku, zmień swoją decyzję i graj z nami dalej. Zwyciężymy, siema!

 

Jowisz i Neptun miały pokazać, że WOŚP to ludzie (a nie jedna pojedyncza osoba). Owsiak nie zmieniłby zgadania, gdyby nie wsparcie i słowa otuchy pochodzące od milionów ludzi. Aspekt kwadratury między tymi dwoma planetami pokazał trudności i niezłą jazdę emocjonalną zanim udało się znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące obydwie strony (szlachetność Strzelca i poczucie winy Ryby). Ludzie połączyli się, nie bali się powiedzieć co myślą - w tym prosząc Owsiaka o powrót, co skłoniło go do przemyśleć dot. istoty szlachetności. Moim zdaniem dobroć ludzka pomogła Owsiakowi uświadomić sobie, że siłą

 

 

Kwestia znaku równości między Dyrygentem a WOŚP nadal jest otwarta, tym razem jednak przesłaniem było zobaczenie "człowieku w drugim człowieku". 

Orkiestra i nienawiść

Teraz kiedy Jurek Owsiak wraca na swoje stanowisko, odzyskując decyzyjność, będzie musiał skonfrontować się z wyjaśnieniem społeczeństwu czym jest szlachetność i dlaczego tak kluczowe jest pozostanie przy stanowisku.

 

W dzisiejszych czasach częściej spotykamy się ze standardami typu: upss, jestem uwikłany w aferę i przekręt, ale nie odejdę ze stanowiska. Wystarczy spojrzeć na polityków. To trudny orzech do zgryzienia, bo wielu polaków może przyrównać zachowanie Owsiaka do reszty polityków: "Czyli co, nic się nie stało?". 

 

W horoskopie ogłoszenia Księżyc (atmosfera społeczna) jest w Raku, znaku swojego władztwa. To pokazuje ogromne wsparcie i przede wszystkim zrozumienie. Ale ten sam Księżyc tworzy opozycję do Saturna (struktury, władza, organizacja) - dwie siły, każde w swoim królestwie, reprezentujące odmienne i trudno do pogodzenia stanowiska. 

 

Jowisz i WOŚP to Strzelec, który myśli we własnych kategoriach związanych z inspiracją ,misją i przysłużeniem się społeczności. Trzeba samemu być żywym przykładem własnych idei, żeby mogły być zaraźliwe. 

 

Saturn i Koziorożec myśli inaczej, bardziej przyziemnie; w porównaniu do Strzelca może być wręcz ograniczony w swej wizji. Dla przykładu: Owsiak podejmuje decyzję, odchodzi a potem wraca (i może jeszcze siebie promuje); człowiek niezdecydowany, dla niektórych dwulicowy i bezwzględny, bo wykorzystuje tragedię. Inny argument: Owsiak nagle jest wychwalany i ukazywany na piedestale - ostatnio jego kandydaturę zgłoszono do Pokojowej Nagrody Nobla. Wychwala się go, zapominając o faktach. 

 

Po stronie Koziorożca granica między faktami a nienawiścią (koniunkcja Merkury i Pluton) i zatwardziałością jest cienka. Po stronie Strzelca zresztą też - optymizm jest wspaniały, ale co się stało to się nie odstanie, trzeba coś zmienić. Sama dobra wola (koniunkcja Wenus i Jowisza) nie wystarczy, bo na świecie jest wielu szalonych ludzi. 

 

 

Źródła:

1. https://wiadomosci.onet.pl/kraj/zona-pawla-adamowicza-zaapelowala-do-jurka-owsiaka