W dzisiejszych czasach jest mnóstwo stron robiących wszelkie kalkulacje za nas. Ale w niektórych przypadkach to co dostajemy od tych stron jest niejasne (albo jesteś ambitny i chcesz wiedzieć więcej).
Dla przykładu: chcesz sprawdzić daty i czas trwania etapu rozwoju zwanego Powrotem Saturna. Wpisujesz swoją datę urodzenia i otrzymujesz datę początkową i końcową, które zwykle zawierają w sobie miesiąc i rok. Czy to oznacza, że Powrót Saturna rozpocznie się wraz z 00:01 pierwszego dnia określonego miesiące? Czy będzie on trwać przez wszystkie te miesiące, od początkowego do końcowego miesiąca? A może między tym okresem jest jakaś przerwa?
Przedstawiam wam mały samouczek (z obrazkami!) o tym jak obliczyć DOKŁADNE daty dal każdego interesującego cię tranzytu. Będziemy omawiać orbę przestrzenną oraz czasową. Miłego czytania :-)
1. Teoria
*Jeżeli wiesz co to są efemerydy, przejdź do Sekcji 4
Tranzyt jest technicznym pojęciem opisującym ruch planety na ekliptyce tj. kole zodiakalnym horoskopu urodzeniowego. Planety poruszają się odwrotnie do ruchu wskazówek zegara, do przodu lub do tyłu (retrogradacja). Wszystko sprowadza się do ustalenia kiedy dana tranzytująca planeta podejdzie wystarczająco blisko do punktu, w którym aktywuje urodzeniowe planety. Ten "punkt aktywacji" określi rodzaj oraz jakość tego tranzytu tj. czy będzie to koniunkcja, sekstyl, kwadratura, trygon czy opozycja (jest też kwinkunks).
Jako przykład skorzystam z horoskopu urodzeniowego Roda Stewart'a na szablonie z astro.com (z odrobinką edytowania z mojej strony). Zobaczmy czy Rod będzie mieć jakiś tranzyt Plutona.
2. Efemerydy są twoimi przyjaciółmi
Najpierw musi prześledzić dokładny ruch Plutona na niebie. Możemy to zrobić poprzez sprawdzenie efemeryd - tabelek pokazujących pozycje planet (w stopniach) w znakach zodiaku dla każdego dnia. Możesz pobrać je za darmo na astro.com, tutaj jest link.
Wybierz interesujący cię okres czasowy i ściągnij plik PDF z efemerydami dla poszczególnego roku.
3. Sprawdzanie dat tranzytów
Tak wygląda tabelka dla jednego z miesięcy. Spójrzmy na glif Plutona i określmy jego ruch. 1 stycznia tranzytujący Pluton był w 20 stopniu 36' Koziorożca a 31 stycznia był w 21 stopniu 36' tego samego znaku.
Teraz spójrzmy na stopnie planet urodzeniowych. Najłatwiejszym sposobem zobaczenia czy mamy jakikolwiek tranzyt jest spojrzenie na numeryczne wartości tj. czy Rod Stewart ma planety w pobliżu 20 stopnia jakiekolwiek znaku. Przyjmijmy na razie zasięg +/- 3 stopni, czyli 17-23 stopnie.
Rod ma swoje urodzeniowe Słońce w 20 stopniu 16' Koziorożca. Jest to ten sam znak, dlatego mamy do czynienia z koniunkcją. Gdyby Słońce Roda było w Baranie/Wadze to mówilibyśmy o kwadraturze itd. Możemy więc powiedzieć, że tranzytujący Pluton już dotknął urodzeniowego Słońca. Kiedy popatrzymy na efemerydy z 2018 roku, zobaczymy że 22 grudnia tranzytujący Pluton wszedł na 20 stopień 16' Koziorożca - to jest TEN dzień.
Pamiętaj, że plany (z wyjątkiem Słońca i Księżyca) mogą poruszać się do tyłu na ekliptyce. Jest bardzo prawdopodobne, że tranzytujący Pluton wielokrotnie wejdzie w kontakt z urodzeniowym Słońcem Roda, 2z albo nawet 5x razy. I tak się rzeczywiście stało - urodzeniowe Słońce Roda było aspektowane trzy razy: 17 lutego 2018 r., 2 lipca 2018 r., oraz w grudniu 2018 r.
A więc jeśli chciałbyś ustalić wszystkie swoje tranzyty, musisz powtórzyć tę procedurę i porównać każdą tranzytującą planetę z urodzeniową. Praktycznie astrologowie zwykle śledzą tranzyty planet od Marsa "w górę" tj. Jowisza, Saturna aż do Plutona.
4. Jak długo trwa tranzyt?
Wymieniliśmy wszystkie wyjątkowe dni, w których tranzytująca planeta ściśle wejdzie w kontakt z planetą urodzeniową. Czas trwania tranzytu możemy określić patrząc na stopnie (orbę, czyli dystans).
Ogólna zasada jest taka, że tranzyt jest praktycznie odczuwalny na 3 stopnie przed wejściem w kontakt z urodzeniową planetą oraz 1-3 stopni po kontakcie.
Wróćmy do naszego przykładu. Rod ma urodzeniowe Słońce w 20 stopniu 16' Koziorożca. A więc za każdym razem tranzytująca planeta (w naszym przypadku tranzytujący Pluton) znajduje się między 17 stopniem a 21 (23) stopniem Koziorożca, dany tranzyt jest aktywny. Poza tą orbą (tj. ustalonym zasięgiem w stopniach), tranzytująca planeta nie ma wystarczająco siły.
Jeśli chcielibyśmy być naprawdę precyzyjni z datami, musielibyśmy sprawdzić dni kiedy tranzytujący Pluton wszedł do 17 i 21 (23) stopnia. Zazwyczaj nie ma potrzeby mieć tak szczegółowego podejścia, no chyba że interesują nas dokładne prognozy. Zazwyczaj astrologowie (oraz generatory na stronach) sprawdzają, w którym miesiącu dana planeta będzie "w orbie" tj. w zasięgu. Te "specjalne dni" pokazują jedynie szczytowe momenty tranzytu.
Jest też coś takiego jak orba czasowa. Te specjalne dni NIE są wskaźnikiem mających przytrafić się tego dnia wydarzeń. Tego rodzaju precyzja wymaga skorzystania z szeregu technik. Z tego względu wiele osób korzysta orby czasowej. Wróćmy ponownie do Rod'a. Jednym z jego specjalnych dni jest 22 grudnia 2018, ale w przypadku tranzytu Pluto oczekiwałbym wydarzeń na +/- tydzień od tego dnia. A więc rozpiętość czasowa to 15-29 grudzień 2018 roku.
Oto moja proponowana lista orb czasowych dla tranzytujących planet:
Mars: +/- 1 dzień
Jowisz, Saturn: +/- 3,4 dni
Uran, Neptun, Pluton: +/- 7,10 dni
5. Daty dla Powrotu Saturna
Porozmawiajmy o niuansach śledzenia dat patrząc na przykład Powrotu Saturna.
Powrót Saturna:
a) jest jednym z kluczowych procesów rozwoju w naszym życiu wyznaczających różne etapy naszej dojrzałości.
b) rozpoczyna się wraz z wejściem trazyntującego Saturna do znaku, w jakim jest nasz urodzeniowy Saturn. A kończy się wraz z finalnym opuszczeniem tego znaku (i nie wracaniu do niego kilka miesięcy później).
c) trwa ok. 2,5 roku - tyle czasu tranzytujący Saturn potrzebuje by przejść przez cały jeden znak zodiaku.
d) jest właściwie tranzytem Saturna. A więc kiedy różne generatory/strony obliczają daty dla Powrotu Saturna, to odnoszą się do dokładnych momentów koniunkcji tranzytującego Saturna z urodzeniowym Saturnem. Teraz i ty możesz to zrobić dzięki patrzeniu na efemerydy, mając z tyłu głowy stopień urodzeniowego Saturna.
e) trwa ok. 2,5 roku. Obliczanie czasu trwania tego okresu jest wyszczególnieniem szczytowych momentów tego procesu.
To jest horoskop urodzeniowy Taylor Swift. Sprawdźmy okres jej Powrotu Saturna, ok?
Taylor ma urodzeniowego Saturna w Koziorożcu, a więc musimy sprawdzić kiedy tranzytujący Saturn wchodzi do Koziorożca (pierwszy powrót dla niej ma miejsce między 2018-2020 rokiem). Urodzeniowy Saturn jest w 13 stopniu 28', więc najbardziej interesuje nam okres między 10 a 14 (16) stopniem Koziorożca.
Zgodnie z efemerydami, tranzytujący Saturn dotknie jej urodzeniowego Saturna tylko raz około 18 stycznia. To jest jej specjalny dzień. Saturn wchodzi do 10 stopnia w drugiej połowie grudnia 2018 (to jest początek okresu). Jak na razie idzie dobrze, ale popatrz na to:
Ruch tranzytującego Saturna w środkowych stopniach Koziorożca jest następujący: 9, 10, 11, 12, 13, ... 19 ,20, 19, 18, 17, ... 13 degrees 55', 14, 15... i dalej.
Od grudnia 2018 mamy do czynienia z początkiem szczytowego okresu Powrotu Saturna. Ale jego koniec nie jest tak oczywisty. Około lutego 2019 tranzytujący Saturn wchodzi do 16 stopnia, nie będąc w orbie koniecznej do posiadania siły. Ale wtedy w lipcu 2019 Saturn ponownie wchodzi do 16 stopnia Koziorożca, będąc w zasięgu i zbliżając się do pozycji urodzeniowego Saturna, ale nie dojdzie do bezpośredniego kontaktu. W listopadzie 2019 Saturn wejdzie po raz ostatni do 16 stopnia.
Wniosek: Powrót Saturna Taylor Swift trwa ok. 2,5 roku ze szczytowym momentem między grudniem 2018 a listopadem 2019 roku. Specjalnym dniem będzie 18 stycznia 2019, albo okres między 14-22 styczniem jeśli skorzystalibyśmy z orby czasowej.
Gdybyśmy chcieli być bardziej precyzyjni, szczytowy okres Powrotu Saturna trwałby od grudnia 2018 do lutego 2019 i od lipca do listopada 2019 roku.
Te "przerwy" od wpływów planetarnych doświadczane się jako "okresy oddechu" od wyzwań, co może być mylące jeśli założymy, że trudności skończyły się. Tak naprawdę to będą chwilowo poza zasięgiem naszego wzroku.