Postanowiłem przyjrzeć się profekcjom...

Postanowiłem przyjrzeć się profekcjom...

 A co przeżyłem i co widziałem, artykuł ten wszystko wam opowie.

 

Moje doświadczenia

Jeden z moich czytelników poprosił o napisanie o profekcjach. Zanim przejdę do rzeczy, chciałbym powiedzieć że mam podstawową wiedzę w tym temacie. Na co dzień nie korzystam z tej astrologicznej techniki, choć wiele lat temu przyglądałem się niej i testowałem jej trafność, z całkiem dobrymi rezultatami. Ostatecznie zostawiłem profekcje, bo korzystanie z nich wymagałoby sporej zmiany mojego stylu pracy, a tego nie chciałem.

 

Proszę potraktujcie ten tekst jako wprowadzenie do tego czym są profekcje i co mogą zaoferować!

Czym one są?

Profekcje pomagają zidentyfikować główny trend w danym roku naszych urodzin. Przy ich pomocy dowiadujemy się który dom/y oraz planeta/y zostają naenergetyzowane a przez to wiemy z jakim potencjałem (korzystnym/stresującym) naszego horoskopu urodzeniowego będziemy mieli do czynienia. Profekcje dają zarys czego możemy oczekiwać, natomiast do precyzyjnego nakreślenia przyszłych wydarzeń musimy posiłkować się innymi technikami, szczególnie solariuszem, progresjami oraz tranzytami.

 

Profekcje nie wzięły się znikąd; są one obecne w astrologii od bardzo dawna. Najstarszym źródłem informacji o profekcjach są zapisy jednego z prominentnych astrologów epoki hellenistycznej - Wettiusza  Walensa a konkretnie jego dzieło pt. "Antologie". To oznacza, że profekcje są jednym z narzędzi astrologii tradycyjnej.

 

Warto dodać, że nie musisz być tradycyjnym astrologiem by z nich korzystać :-)

Pierwsze kroki

Profekcje są przesunięciem (dyrekcją) znaku Ascendentu o pełne 30° wraz z każdymi urodzinami. Czyli w momencie narodzin jesteśmy w "0" (zerowym) profekcyjnym roku, który odpowiada 1 domowi horoskopu urodzeniowego. Kiedy mamy roczek, przechodzimy jeden znak dalej, gdzie powinien znajdować się 2 domu itd. 

 

Możesz wykorzystać poniższy obraz. Znajdź swój wiek oraz przypisany mu dom horoskopu (dziedzinę życia). Ten dom będzie zaakcentowany przez cały rok, od urodzin do kolejnych urodzin.

lata i profekcje

A co jeśli w naszym horoskopie jeden znak nie równa się jednemu domowi tj. mamy znaki zamknięte? Taka sytuacja ma często miejsce z dzisiejszymi horoskopami.

 

Profekcje była pierwotnie stosowana mając na uwadze tradycyjne podejście do astrologii. Spora część osób korzystająca na co dzień z profekcji używa systemu równych domów (z ang. Equal) lub pełnych znaków (z ang. Whole Signs), w przeciwieństwie do popularnego w dzisiejszych czasach Placidusa. Ja sam eksperymentując z tą techniką najszybciej dochodziłem do najtrafniejszych wniosków za pomocą któregoś z tradycyjnych systemów. 

 

Na szczęście profekcje dają sporo pola do eksperymentowania. Jeśli masz znaki zamknięte, to po prostu z patrz na wierzchołek domu i znajdujący się tam znak zodiaku. W niektórych latach będziesz co najwyżej mieć dwóch Władców Roku - ale o tym za chwilę! 

Planetarny Król

Powiedzmy, że akurat kończysz 45 lat. Twoja profekcja przypada na 10 dom horoskopu. To oznacza, że przez następne 12 miesięcy kwestie związane z m.in. prestiżem, pracą, długo-planowymi celami będą ważnym elementem Twojego życia.

 

Teraz wróć do swojego horoskopu urodzeniowego i znajdź planetę władającą 10 domem. Jest ona tzw. LOTY (z ang. Lord of the Year) czyli Władcą Roku

Kto ma naprawdę władzę?

Określenie Władcy Roku często będzie wymagać dodatkowych czynności, szczególnie jeśli profekcyjny rok przypada na dom horoskopu, w którym akurat masz planety.

 

Wettiusz Walens wprowadził terminy oddawania oraz przyjmowania władzy. W praktyce oznacza to, że jeżeli w danym domu masz planety, Władca Roku oddaje władze tej planecie, która przyjmuje władzę i to ona ma najwięcej do powiedzenia. 

Najlepszym porównaniem z jakim się spotkałem jest to, w którym pierwotny Władca Roku jest Królem, który zleca losy królestwa jednego ze swoich zaufanych (bądź nie) sług. A może od wykonać robotę z różnymi rezultatami.

Tymczasem sam Król albo biernie przygląda się wszystkiego lub działa w tle, w sposób subtelny i niezauważalny.

 

W przypadku wielu planet w domu, poszukaj tej która ma najwięcej do powiedzenia. Znajdź tę wybijającą się, najsilniejszą ze wszystkich. Tradycyjna astrologia przychodzi na ratunek, dając narzędzia do określenia jakości planet np. badając sekty. A idzie to tak:

  • w horoskopie dziennym (Słońce w górnej połówce horoskopu), silne są Słońce, Jowisz oraz Saturn
  • w horoskopie nocnym (Słońce w dolnej połówce horoskopu), silne są Księżyc, Wenus oraz Mars

Są też inne narzędzia np. sprawdzenie czy planeta jest w swej poprawnej sekcie (niezależnie od tego czy to horoskop dzienny/nocny), tradycyjna ocena godności, triplicity itd. 

Ostatni etap

Wróćmy do przykładu. Jeśli na wierzchołku naszego hipotetycznego 10 domu masz Strzelca, to Władcą Roku jest urodzeniowy Jowisz. Jeśli w tym domu nie ma innych planet, badasz kondycję i potencjał Jowisza. Jeśli jest w domu jedna planeta, to ona staje się Władcą Roku, a Jowisz jest biernym Królem. Kiedy w domu jest kilka planet, wybierasz tę najsilniejszą do tytułu Władcy Roku.

 

Kiedy już zidentyfikujesz planetę, powiedzmy że zostaje ten Jowisz, możesz zrobić kilka rzeczy:

 

1. Sprawdzasz pozycję Jowisza w solariuszu; szukasz podobieństw solariusza do horoskopu urodzeniowego aby zawęzić motyw przewodni. 

 

2. Notujesz ruch Jowisza po niebie tj. wejścia i wyjścia z retrogradacji. Możesz je odczuć bardziej niż zwykle w danym profekcyjnym roku. Często ważne wydarzenia tego roku uwzględniają jednoczesne tranzyty Władcy Roku i Króla (jeśli nastąpiło oddanie władzy).

 

3. Sprawdź też wszelkie tranzyty/progresje wobec urodzeniowego Jowisza, a także tranzyty samego Jowisza, po których można spodziewać się większego kopa.

Interpretacja na przykładzie

Kylie Minogue Horoskop urodzeniowy
Źródło: https://www.astro.com/astro-databank/Minogue,_Kylie

Kylie Minogue jest piosenkarką i tancerką, mającą na swoim koncie szereg prestiżowych australijskich nagród muzycznych, a także nagrody Brit Awards oraz Grammy. Swoją karierę rozpoczęła w wieku 11 lat, grając pomniejsze role w serialach telewizyjnych, aby z czasem na serio spróbować swoich sił w branży rozrywkowej tj. muzycznej. Kylie już zapisała się w historii jako najlepiej sprzedająca się australijska artystka (+70 milionów płyt).

 

 

Teraz pokażę przykładową interpretację celowo z horoskopem z zamkniętymi znakami. 

Wydarzenie #1 - Rozwój

W wieku 10 lat Kylie towarzyszy rodzinie na castingu,  na którym otrzymała rolę do serialu! Mając 11 lat Kylie wystąpiła (po raz pierwszy w życiu) w australijskim serialu telewizyjnym The Sullivans (1979).

 

Profekcje wskazują który konkretnie potencjał Twojego charakteru (odzwierciedlony w horoskopie urodzeniowym) jest aktywowany. Potencjał Kylie do bycia zauważoną jest spory - spójrz na jej  planety w domu 1 i 10. A do tego jakie to są planety. 1-domowy Jowisz w charyzmatycznym znaku Lwa; władca MC Wenus właśnie w domu 10. To jest horoskop na wybicie się z tłumu.

 

10 rok życia odpowiada 11 domowi, który przypada na Bliźnięta, zatem to Merkury jest Władcą Roku.  To z kolei sugeruje rok pełen nowych doświadczeń, nauki (czy to wiedzy czy umiejętności). W tym domu znajdują się wprawdzie aż trzy planety, w tym tenże Merkury (w godności), co czyni go niekwestionowanym Królem. Nie zachodzi tu zjawisko przekazywania władzy. 

 

11 dom sugeruje, że całoroczny trend będzie mocno związany z środowiskami społecznymi, czy da szanse na spełnienie ambicji na arenie społecznej.

 

Teraz badamy kondycję Władcy Roku. Merkury jest w Bliźniętach jest we władztwie, usadowiony w domu którym włada. To wyśmienite położenie. Można powiedzieć, że Król bezpośrednio sprawuje władze; nie ma utrudnień czy opóźnień wynikających z obecności sług/pośredników. Przejdźmy do aspektów Władcy Roku. Merkury tworzy sekstyl do Jowisza (benefik, władca 5 domu); Merkury nie ma kontaktu z malefikami, choć kwadratura do Urana sugeruje nowości i nagłe zwroty akcji będące uciążliwe (dla 10-latki takie wejście w duży świat to mocne doznanie). 

 

To jest urodzeniowy potencjał zwiastujący sukcesy, kroki milowe. To nie jest rok mówiący o stratach....

Interpretacja trwa dalej

... chyba że inne kwestie horoskopu mówią inaczej. Profekcje zidentyfikowały pewien trend, który będzie powtarzać się co każde 12 lat. Uzyskane informacje trzeba jeszcze skonfrontować z solariuszem, progresjami oraz tranzytami aby móc trafnie określić co i jak. W przypadku trudnych okresów/wyzwań życiowych, mocny Władca Roku daje nadzieję na znalezienie wsparcia, miękkie lądowanie itp.

 

Niestety nie znalazłem informacji o dokładnym czasie serialowego castingu. Na szybko spójrzmy na tranzyty co wolniej poruszających się planet na okres 10 roku życia Kylie:

Kylie Minogue i casting
Źródło: Data przykładowa

Widzimy kilka ważnych rzeczy:

  • -tranzytujący Jowisz kręci się w okolicy Ascendentu
  • -tr. Saturn tworzy kwadratury do planet w Bliźniętach
  • -tr. Uran kręci się w okolicy IC

Nie można narzekać na brak aktywności. Właściwie to taka mocna, jednoczesna aktywność planetarna jest przesłanką roku przełomowego. Jowisz to wejście na lepszy etap życiowy a także kolejne potwierdzenie, że zostanie się zauważonym (1 dom). To otwarcie się na nowe rozdziały. A aktorstwo to jednak branża rozrywkowa, sztuka, tak cenne dla Kylie.

 

Tranzyty Saturna i Urana dają obraz na trudności, w tym perspektywę sprostania nowym obowiązkom, które będą mieć długofalowe skutki. Jako ciekawostkę dodam, że wiele lat później Kylie Minogue została mocno skrytykowana przez środowisko aktorskie za zapominanie swoich kwestii w scenariuszu (Bliźnięta i skupienie to trudna para) oraz doświadczy rozczarowań i strat kiedy jej postać w serialu zostanie wykreślona całkowicie. 

Wydarzenie #2: Kłopoty zdrowotne

W wieku 36 lat lekarze zdiagnozowali u Kylie Minogue raka piersi. Na parę tygodni przed swoimi następnymi urodzinami, Kylie poddała się operacji (bez komplikacji), aby wkrótce przejść na chemioterapię. Lata póżniej Kylie ujawniła, że kilka miesięcy przed właściwą diagnozą poddała się badaniom, ale lekarze nic nie wykryli tj. źle ją zdiagnozowali.

 

36 rok życia odpowiada 1 domowi tj. znakowi Raka, a więc Władcą Roku jest Księżyc. Wydarzenia pokazały, że trend tego konkretnego roku życia obracał się wokół witalności (1 dom), ciała fizycznego oraz bezpośrednio wyglądu.

 

Zbadajmy jakim Królem jest Księżyc.

 

Księżyc jest w Bliźniętach tj. nie jest ani w godności, ani w upadku (peregrynuje); natomiast jest w koniunkcji z malefikiem Marsem, oraz kwadraturze do Plutona. Nasz Król będzie zmagać się i denerwować, musząc poradzić sobie z nagłymi problemami (Mars) oraz kompulsywnymi emocjami, strachem oraz prawdopodobnymi stratami (Pluton).

 

Tradycyjny astrolog stwierdziłby, że w horoskopie dziennym ani Księżyc ani Mars nie należą do silnych tj. możemy od nich oczekiwać problemów. Obydwie planety znajdują się też w dziennej sekcji horoskopu (lubią być w dolnej połówce horoskopu), co dalej czyni je problematycznymi. 

Właściwa koronacja władcy

Na szczęście Księżyc przekazuje władztwo Jowiszowi. Jowisz jest w dobrej kondycji, niczym nie osłabiony a jedynie wzmocniony obecnością w domu kardynarnym.

 

Zbierając wszystkie informacje widzimy, że Władcą Roku (Królem) jest Księżyc. Ten potencjał zabarwiony jest trudnościami i stratami - sam Król przyciąga kłopoty. To fakt. Negatywny test przeciw rakowi wydawał się być dobrą wiadomością, natomiast nerwowość i zaniepokojenie emocjonalne nie ustało jako że Kylie wyraźnie czuła, że nie wszystko jest w porządku.

 

Król przekazuje władze swojemu słudze Jowiszowi, który jak się okazało ratuje sytuacje swoimi umiejętnościami. Na początku maja 2005 Kylie zdecydowała się zasięgnąć drugiej opinii lekarskiej i w przeciągu 1-3 tygodni miała operację (symbolika Marsa). Jej zamożność (Jowisz) umożliwiło działanie szybkie i zdecydowane. 

 

Sytuacja Kylie jest doskonałym przykładem na to, że władzę można przekazać nawet najlepszym planetom, natomiast słaba pozycja Króla zawsze da o sobie znać (na dobre czy na złe).

Interpretacja trwa dalej

Jak dotąd niewiele informacji sugerowało kłopot zdrowotny; brakowało też bezpośredniego odniesienia do 6 domu, co z pewnością naprowadziłoby interpretację na właściwe tory. I właśnie dlatego warto spojrzeć na solariusz, progresje oraz tranzyty. Rzućmy na nie szybko okiem...

Kylie Minogue diagnoza raka
Źródło: Data orientacyjna na podstawie https://en.wikipedia.org/wiki/Kylie_Minogue#Health

Nie ma publicznej informacji na temat dokładnego dnia oraz miejsca (Australia lub Anglia) diagnozy. I bez tego możemy zauważyć:

 

  • -tranzytujący Saturn w okolicy Ascendentu.
  • -tr. Jowisz (Władca Roku) w trygonie do Słońca.
  • -tr. Mars (blisko Króla, pierwotnego Władcy Roku) w kwadraturze do planet w Bliźniętach.
  • -tr. Uran w kwadraturze do urodzeniowego Marsa.

Powiązane artykuły: