Okiem astrologa na Human Design

milenijne stellum koziorożca w 12 domu

 

Na początku 2018 roku znajoma zapytała mnie o opinię na temat HD (z ang. Human Design) - systemu mającego podobieństwa z astrologią. W tamtym czasie nie miałem zielonego pojęcia o czym ona może mówić; właściwie moim pierwszym odruchem było odpowiedzenie jej wprost: "Nie wiem" i skupienie się na swoim. Jednak mój umysł jest ciekawski. Miałem trochę wolnego czasu, więc postanowiłem rozeznać się w temacie i sprawdzić "co w trawie piszczy".

 

Okazuje się, że HD ma za zadanie pomóc odszyfrować nasz wyjątkowy Wzór (z ang. Design) istoty naszego Ja oraz nauczyć nas jak go wykorzystywać by żyć własnym życiem zgodnie z potencjałem, z którym urodziliśmy się, zamiast próbować być kimś innym. Uzyskana wiedza pozwala m.in. podejmować lepsze decyzje w życiu, ponieważ żyjesz zgodnie ze swoim Wzorem, prawdziwą naturą. HD opiera się na wielu dziedzinach ezoteryki, będąc mieszaniną astrologii, I-Chingu, kabały i systemu czakr wykorzystywanych w jogicznych tradycjach.

 

Znajomość daty urodzenia pozwala astrologii na stworzenie naszego horoskopu urodzeniowego, tymczasem w HD dostajemy diagram naszego organizmu (z ang. Body Graph) oraz wykres urodzeniowy (z ang. Birth Chart), który to jest złożony z planet. Astrologia-Human Design; no to jakie są podobieństwa oraz różnice miedzy tymi dwoma systemami samo zrozumienia?

 

Przeczytaj i dowiedz się :-)

1. Pozycje planet w chwili urodzenia

Te dwa systemy łączy wspólny fundament - pozycja planet na niebie w dokładnym momencie urodzenia. Więc aby mieć wierne odzwierciedlenie naszej istoty w postaci czy to horoskopu urodzeniowego czy diagramu organizmu, potrzebujemy daty urodzenia.

 

To prowadzi do kolejnego wniosku, o którym nie mówi się bezpośrednio: układ planet jest bardzo ważnym czynnikiem określającym naszą wyjątkową mapę potencjału oraz zestaw talentów. Geometryczna konfiguracja niebios w danej chwili pokazuje nam charakter tej właśnie chwili, czyli w tym wypadku naszego życia. "Jak na górze tak na dole."

 

A więc astrologia oraz HD wykorzystują te same podstawowe składniki by stworzyć ten fantastyczny i sycący posiłek. Różnice pojawiają się kiedy zaczynamy kłaść nacisk na dane owoce/warzywa, być może na ilość wody wykorzystanej w przepisie. Inny przykład: astrologia i HD korzysta z tych samych liter alfabetu, z których można stworzyć wiele różnych słów i ułożyć je w szereg niepowtarzalnych zdań.

2. Nacisk

Astrologiczny "wykres" jest stworzony na ściśle określoną chwilę w ściśle określonym miejscu. Jest spora szansa, że w tym samym czasie kiedy Ty (drogi Czytelniku) urodziłeś/łaś się, gdzieś w innym miejscu na świecie urodził się ktoś inny. I choć możecie posiadać takie same ułożenie planet, ascendent i medium coeli będą różne. Wysokość i szerokość geograficzna naszego miejsca urodzenia, razem z czasem urodzenia, pozwala na obliczenie domów astrologicznych.

miejsce urodzenia jest ważne

Human Design nie przykłada tak dużej uwagi na miejsce urodzenia (przynajmniej na początkowych etapach stworzenia różnych diagramów). Tak się składa, że miejsce urodzenia jest jedynie potrzebne do wyliczenia poprawnej strefy czasowej, dzięki której uzyskuje się dokładne położenie planet.

 

Dla przykładu: osoba urodzona w południe we Francji będzie miała inny horoskop urodzeniowy niż ktoś inny urodzony w Niemczech o tej samej godzinie (zakładając, że obydwa kraje mają tę samą strefę czasową). W Human Design, obydwoje mają takie same diagramy.

 

3. Ekliptyka

Tutaj nasze dwa systemy samo-odkrywania zaczynają na dobre chodzić różnymi ścieżkami.

horoskop urodzeniowy Anthony Hopkins
Źródło: https://www.astro.com/astro-databank/Hopkins,_Anthony

Zarówno astrologia jak i HD patrzy na istnienie z geocentrycznego punktu widzenia - jesteśmy istotami urodzonymi na tej planecie Ziemia w określonym czasie (astrologia i HD) i miejscu (astrologia). Horoskop urodzeniowy jest portretem zależności pomiędzy planetami ułożonymi na tym "wymyślonym kole" wokół naszej planety jakim jest ekliptyka - z definicji jest to pozorna droga pokonywana przez Słońce w przeciągu roku. Znaki zodiaku są "systemem podziału" ekliptyki. 

 

No i tyle. Teraz możemy zacząć tę "prawdziwą" astrologię tj. odczytywanie horoskopu urodzeniowego. Każda planeta ma swoją symbolikę, która ulega zmienia w zależności od jej położenia, związkach z innymi planetami itd. 

 

Human Design działa tak samo - interpretacja planet na ekliptyce - ale przenosi to na zupełnie inny poziom!

Widok-mandala Anthony Hopkins

To jest diagram HD w wersji widoku-mandali (z ang. Rave Mandala) Anthonego Hopkinsa. Zwróć uwagę na to, że ekliptyka jest podzielona na szereg sposobów:

 

- na samym środku widać diagram organizmu (ang. Body Graph), zainspirowany kabałą i czakrami

- dalej na zewnątrz mamy planety oznaczone glifami. Kiedy przyjrzysz się im bliżej to zobaczysz, że na kole znajdują się dwa zestawy tych samych planet (zaznaczone czarnym i czerwonym kolorem) z uwzględnieniem Ziemi (jej glif to kółko z krzyżem wewnątrz). W swych obliczeniach Human Design opiera się na dwóch zestawach dat, z czego jedną z nich jest chwila naszego urodzenia (na czarno).

- numeryczne oznaczenie Bram odpowiadających poszczególnym częściom ekliptyki

- zestaw ciągłych i przerywanych linii poziomych zwanych heksagramami (I-Ching), również oznaczenie Bram

- znaki zodiaku (astrologia i horoskop urodzeniowy);

- ćwiartki mandali

 

 

W astrologii każda planeta znajduje się w danym znaku zodiaku oraz domu. W Human Design każda planeta znajduje się w danej Bramie (od 1 do 64). Jest to spora różnica w interpretacji wpływów planetarnych na nas, ale w istocie obydwa te systemy są tłumaczeniem pozycji planet na ekliptyce. 

4. Planety

Oto diagram naszego drogiego Anthonego Hopkinsa:

 

HD wykorzystuje podstawowe planety: Słońce, Księżyc, Merkury, Wenus, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun i Pluton ... razem z Ziemią oraz węzłami księżycowymi (północnym i południowym). Ich znaczenie jest takie same jak w astrologii. Na tym koniec, lista jest dość sztywna.

 

Astrologia ma większy zasób elementów do użycia w horoskopie urodzeniowym. Jest niezliczona ilość asteroid, punkty arabskie, inne specjalnie obliczone punkty (np. Vertex) i co najważniejsze wierzchołki ascendent-descendent oraz medium coeli-imum coeli.

 

Dlaczego korzystać tylko z tej ściśle ustalonej listy? Dlaczego dodawać Ziemię?

 

 

Co by się stało gdyby ktoś chciał dodać więcej elementów do diagramów HD? Wezmę się za te pytania w kolejnych częściach.

5. Znajomość czasu urodzenia co do minuty

Astrologia jest precyzyjna i w wielu przypadkach dokładna godzina urodzenia jest konieczna, aby poprawnie odczytać horoskop urodzeniowy. Częstym problemem astrologów jest np. ascendent we wczesnych/późnych stopniach w znaku zodiaku - wtedy narodziny nawet minutę wcześniej/później mają OGROMNE znaczenie.

 

HD wydaje się nie mieć takiego problemu (ale tylko wydaje się!) ... 

 

[Komentarz: dziękuję wszystkim za informacje zwrotne, które pomogły mi lepiej zrozumieć tę kwestię]

 

Jeżeli znasz średnią prędkość przemieszczania się planet to uświadomisz sobie, że pomylenie się z czasem urodzenia np. o 60 minut często nie wpłynie na umiejscowienie planet w Bramach. Kwestie sporne będą głównie dotyczyć tylko jednej planety - Księżyca (a przez to symbolizowanej przez nią Bramy w HD). Księżyc jest bezapelacyjnie najszybciej poruszającą się planetą ze wszystkich, bo w ciągu dnia pokonuje ok. 13° na ekliptyce natomiast drugą w kolejności jest Słońce pokonując ok. 1°.

 

 

A jednak HD wymaga znajomości czasu urodzenia co do minuty, ponieważ wraz z minutami zmienia się szereg trudno widocznych elementów. Elementów często wręcz niemożliwych do zobaczenia bez pomocy odpowiedniego programu liczącego wykresy HD. Na przykład: kilka minut wpływa na charakter "strzałek" (ang. variables) widocznych w górnej części diagramu.

Moim zdaniem wprawny interpretator HD będzie w stanie poradzić sobie z wątpliwościami co do godziny urodzenia znacznie łatwiej i szybciej niż astrolog. W HD minutowe różnice w czasie urodzenia częściej niż rzadziej będą wpływać na szczegóły wykresu niż absolutne fundamenty.

 

Jeżeli nie jesteś pewien swojej godziny, Human Design jest bezpieczną opcją. Przykładanie mniejszej uwagi miejscu urodzenia jest m.in. tego powodem.

 

 

No ale w takim razie możemy wątpić czy nasz własny Wzór jest rzeczywiście taki wyjątkowy. Szczerze mówiąc astrologia ma takie same problemy w przypadku np. bliźniaków urodzonych jeden po drugim - ich horoskopy urodzeniowe będą praktycznie takie same a bliźniaki i taką mogą różnić się w charakterze i wyborach życiowych. To tylko potwierdza, że ostateczny rezultat życia nie jest wynikiem naszej mapy potencjałów (rozdanych nam kart), ale naszej świadomości (to jak postanowimy grać posiadanymi kartami). Z niektórymi kartami jest dużo łatwiej grać niż innymi, wiele z nich jest do dupy - tylko my jesteśmy kowalami naszego losu.

Podsumowanie

To tyle jeśli chodzi o podstawowe różnice między astrologią oraz Human Design. Diagram organizmu i te wszystkie pokolorowane (lub nie) kwadraty i trójkąty są zainspirowane kabałą oraz czakrami, dlatego nie mają bezpośredniego odniesienia do astrologii. 

 

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania o tych dwóch systemach samo odkrywania jest to, że opierają się na tym samym fundamencie tj. pozycji planet w momencie naszego urodzenia. Systemy te różnią się między sobą w sposobie w jakim prezentują wpływ tych niebiańskich energii na życie.

 

Według mnie to nie jest tak, że jeden system jest lepszy od drugiego. To tak jakby porównywać jabłka i pomarańcze - tak, możesz to robić, ale po co? Jabłka to jabłka, pomarańcze to pomarańcze. Tak jak z każdym systemem zaprojektowanym w pomocy do samo-realizacji, to interpretator sprawia że odczyt jest trafnym odzwierciedleniem naszej osobowości. A więc bądź pewien, że znajdziesz odpowiednią osobę dla siebie. I pamiętaj:

 

Jesteś Czymś Znacznie Więcej Niż Jakikolwiek System Może Pokazać.