Milenijne "Stellum Koziorożca" w 12 domu

milenijne stellum koziorożca w 12 domu

 

W latach 1981-2003 na niebie uformowała się szczególna konfiguracja planetarna - Uran oraz Neptun podróżowali razem przez Strzelca, Koziorożca oraz Wodnika. Jeżeli już coś możemy powiedzieć o tej dwójce to fakt, że symbolizują procesy, w których my (jako indywidualne istoty) możemy przestawić naszą świadomość z poziomu osobistego na ten związany ze zbiorowością - ludzkością.

 

Kiedy do tych trzech znaków zodiaku zaczynały wchodzić dodatkowe planet, wytworzyło się stellum - symbol wyjątkowych talentów, poglądów oraz sposobów bycia, w których potencjale zawarty jest szeroki zakres oddziaływania na świat. Jednym z przykładów takiej sytuacji jest cała grupa ludzi urodzonych w latach 1988-1991 posiadających (co najmniej) Saturna, Urana oraz Neptuna w Koziorożcu - "Milenijne stellum w Koziorożcu". 

 

Każda osoba z takim stellum będzie miała sferę życia odzwierciedlającą tę wyjątkowość a także nie lada wyzwania - w astrologii określa się to patrząc na dom horoskopu zawierający całe to planetarne skupisko. Zagłębmy się w 12 dom oraz tajemnice ukrytych części naszego istnienia.

Odkrywanie 12 domu

Przez wiele lat 12 dom miał złą reputację i to z dobrych powodów. Właściwie nadal ma, ale na szczęście to się zmienia. Gdybyśmy mieli spojrzeć na listę słów-kluczy dla tego obszaru doświadczenia to znajdziemy m.in. : autodestrukcyjne szablony zachowania, uwięzienie, ukryci wrogowie oraz służba czy głód duchowego rozwoju. Wszystkie z nich są prawdziwe. A teraz chwila przemyślenia - ten astrologiczny dom ma głębszy charakter niż to się wydaje (szczególnie po przeczytaniu takich określeń).

 

12 dom (razem z 8 i 4) przedstawiają proces oczyszczenia emocjonalnego. Chodzi o uświadomienie sobie naszych starych nawyków, zintegrowanie tego co przeszłość chce nam uświadomić aby ostatecznie pozbyć się pozostałości emocjonalnych, które zahamowały nasz wzrost. Osoby urodzone z szeregiem planet w tych trzech domach zawsze poszukują tego samego - spokoju emocjonalnego. Wróćmy do słów-kluczy i pomyślmy przez moment dlaczego kwestia uwięzienia pojawia się w życiu osób z planetami w 12 domu. Czy jest lepszy sposób na przejście przez ten proces oczyszczenia niż usunięcie wszystkiego co nas wokół rozprasza i wejście do wnętrza? To my jesteśmy naszymi ukrytymi wrogami. Autodestrukcyjne szablony zachowania są niczym innym jak zakopanymi emocjami, które są tak instynktowne, że mamy problemy z zauważeniem ich oraz kontrolowaniem.

Panna, umysł i nerwowość

Te trzy "domy wodne" (jak to często się o nich mówi) w przytłaczający sposób dotyczą emocji, choć różnią się jeśli chodzi o mechanizm tego oczyszczenia. Podróż uzdrawiania emocji symbolizowana przez 12 dom pełna jest pytań o naturę i cel egzystencji. Do przejścia tej drogi wymagany jest bezruch bycia - trzeźwość całego Ja - aby w ogóle poradzić sobie z wewnętrznymi demonami. Zdecydowanie jest to podróż duchowa, bo im bardziej zagłębimy się w ten proces, tym większe nasze pragnienie do służby.

Rezerwuar przeszłości

W 12 domu znajduje się to co obecne w naszej podświadomości - myśli, uczucia, obrazy, do wyboru do koloru. A wszystko to ukryte, poza zasięgiem, ale byłoby błędem że są w uśpieniu. Te ukryte bodźce są całkiem żywe i żwawo hasają, prosząc się o naszą uwagę. To co jest zakopane może działać na naszą korzyść lub nie. Lub i to i to.

 

Z Koziorożcem w 12 domu cechy takie jak: długoterminowe zaangażowanie, zdolność do samo-mobilizacji (dyscyplina) mogą wydawać się poza kontrolą lub nawet nieistniejące. Cechy te są ukryte. Ale za to emocje typu strach czy w szczególności samotność wyłaniają się na powierzchnię kiedy jesteśmy sami. W wielu przypadkach przeszłość tych osób np. traumy z dzieciństwa mogą ujawnić sytuacje, które przyczyniły się do tego, że ukryli aspekty samych siebie. Często w ich historiach pojawia się kwestia dyskryminacji, nieosiągalnych celów ("I tak nie jesteś wystarczająco dobry") czy po prostu znęcanie się. Nie było też żadnych autorytetów, które mogłyby dać wsparcie czy jakikolwiek sygnał zwrotny.

 

Obecność planet w Koziorożcu daje więcej szczegółów dotyczących przeszłości:

 

• Ze Słońcem mogłeś udzielić schronienia strachowi przed byciem samym sobą do doświadczeniu jak to jest być wykluczonym, wyśmiewanym czy ignorowanym. Stłumiona energia dała życie uczuciom braku żadnego wpływu na życie i narodzin niskiej samooceny.

• Z Księżycem mogłeś udzielić schronienia strachowi przed pokazaniem własnych uczuć i potrzeb. Stłumiona energia przerodziła się w sztywności, która odpycha od ciebie innych. Potrzeba by móc na kimś polegać nie została spełniona. Strach przez otwartością na drugą osobę pozostaje.

• Z Merkurym mogłeś udzielić schronienia strachowi przed wyrażaniem swoich myśli. Stłumiona energia skutkuje chronicznymi kłopotliwościami z komunikacją, nie wierząc że własna opinia ma jakiekolwiek znaczenie. 

• Z Wenus mogłeś udzielić schronienia strachowi przed okazywaniem miłości. Stłumiona energia powoduje, że człowiek staje się niedostępny, żonglując między okresem pragnienia złączenia dusz a całkowitą samotnością. 

• Z Marsem mogłeś udzielić schronienia strachowi przed okazywaniem złości. Stłumiona energia skutkuje w losowych wybuchach gniewu np. trzaskanie drzwiami czy rzucanie przedmiotami. 

 

Z Neptunem i Uranem obecnymi w Koziorożcu wszystkie te emocje (szczególnie samotność) zyskują głębię - dodatkowy wymiar. Problemem jest to, że zrozumienie tego wymiaru może okazać się bolesną podróżą, ponieważ ludzie z Uranem-Neptunem w 12 domu czują jak bardzo świat i jego struktury nie odzwierciedlają ich wewnętrznego życia.

 

Saturn symbolizuje struktury - kody postępowania, wszystko co zostało zbudowane i na czym chcemy polegać. Ale osoby z zaakcentowanym 12 domem zostały zranione przez nieempatyczne reakcje ze strony innych. Czy społeczeństwo było rzeczywiście w stanie usłyszeć ich płacz? Prawdopodobnie nie. Czy tradycja zapewniła im pociechę i poczucie stabilności? Prawdopodobnie nie.

 

 

Obecność Urana wskazuje na potrzebę wprowadzenia rewolucji, odejścia z ubitych ścieżek. "Struktury/autorytety które były" okazały się nie oferować stabilności jakiej od nich oczekiwano. Być może powtarzalność i rutyna stanęła na przeszkodzie w stąpaniu po ziemi i byciu w kontakcie z codziennością. Albo problemy 12 domowego stellum w Koziorożcu są czymś tak szokującym, że społeczeństwo nie wie jak na nie zareagować. Osobliwości są zbyt niezwykłe, tak bardzo nieznane że ludzie boją się ich zamiast próbować je zrozumieć (Saturn-Uran) np. rozmaite fobie, chroniczne choroby, bóle egzystencjonalne. Takie doświadczenia mogą być czynnikiem zapalnym motywującym ludzi z 12 domem do zerwania łańcucha strachu i jako ich wyjątkowy sposób służby innym - zaoferować zrozumienie, którego dla nich zabrakło.

huśtawka neptun-uran

Dla przykładu, Neptun wskazuje na żywą wyobraźnię i wrażliwości wnętrza - a mimo to osoby z 12 domowym milenijnym stellum w Koziorożcu mogą być współczujący aby w przeciągu chwili zmienić się w buntowników niszczących każdą formę struktury uważaną przez nich za opresyjną, mając resztę ludzi w nosie.

Co jest ukryte

Każda planeta 12 domowego stellum symbolizuje zakopane wewnątrz impulsy, które mogą działać na naszą korzyść lub zgubę. Celem jest wejście do wnętrza i przemiana upiorów przeszłych myśli w źródło kreatywności, duchowości i służby szerszemu celu. Aby to zrobić wiele mało sympatycznych cech np. wstyd musi być uznanych. Dopóki tak się nie stanie, jesteśmy zdani na łaskę naszych zmiennych instynktów.

 

Z Koziorożcem (i Saturnem) ukrytym, obszary życia związane ze starzeniem, opuszczeniem, odrzuceniem, uwiązaniem czy nawet karierą mogą być źródłem niepokoju i strachu. Do tego dochodzi towarzysz w postaci dokuczliwego przeświadczenia, że akceptacja tego wszystkiego przyniosłaby jedynie rozpacz, przez nie pozostaje nic innego jak organizować i kontrolować swoje wewnętrzne życie. Ale tego typu zachowanie jest oparte na strachu a nie na wewnętrznym poczuciu integralności i autentyczności, których osoby z 12 domowym Koziorożcem poszukują. A to właśnie strach jest tym co sprawia, że próby organizacji i kontroli stają się ograniczeniem zamiast fundamentem.

 

Korzystny wpływ Koziorożca (w ogóle w horoskopie) jest związany z umiejętnością zmierzenia skali ograniczeń i ich akceptowania. Jesteśmy w stanie zobaczyć szkody różnych dokonywanych wyborów np. myśli krążących w naszej głowie (Merkury w Koziorożcu), intencji (Mars) czy wierzeń (Jowisz). Ale kiedy wplącze się w to 12 dom, te umiejętności mogą być ukryte, przez co osoby z takim ułożeniem horoskopu czują, że "brakuje" im dyscypliny pozwalającej dać im potrzebne poprawki do podejmowanych decyzji. Jest to nieprawdą. Jeżeli już czegoś brakuje to wprawy w świadomym utrzymywaniu uważności i widzenia wszystkiego co ukryte.

 

Wspólna obecność Urana/Neptuna w Koziorożcu jest odczuwana jako rezygnację z wielu wygód (szczególnie natury materialnej, zapewniających bezpieczeństwo) na korzyść bliżej nieokreślonego pożytku dla całych grup ludzi, wręcz ludzkości. Te "wygody" mogą dotyczyć procesu oczyszczania. Nie wszystko uda się zrobić, coś trzeba "poświęcić" np. uświadomienie sobie, że niektóre z naszych niekonwencjonalnych nawyków, chronicznych problemów nie odejdą za pomocą zwykłej siły woli.

 

Tym co trzeba porzucić może okazać się pewien sposób życia. Niektóre aspekty naszego Ja są ukryte i nie ważne jak bardzo badamy tę emocjonalną studnię, jest coraz więcej pytań i coraz mniej odpowiedzi. A więc jedynym sposobem życia jest służba innym. Na początku może to być kwestia przetrwania a nie wyboru. Życie z ego, przywiązaniami oznaczałaby mentalne tortury.

 

Szczególnie Uranem w Koziorożcu uzewnętrznia się w postaci struktur "przychodzących i odchodzących", nawet jeśli coś zostało zbudowane np. więź, stanowisko w pracy; jak tylko traci swój cel, zaczyna się rozpadać. Taka sytuacja może być znakiem, że przywiązaliśmy nasze poczucie integralności z obecnością innych, ich opinią o nas, statusem i jego przywilejami itp.

 

 

Dla Urana w Koziorożcu, dawanie struktur pozwolenia na decydowanie o naszych szczęściu, smutku, radości czy rozpaczy, jest formą zniewolenia.

Stając się wizjonerem

Neptun w Koziorożcu symbolizuje niejasność w rozeznaniu się w procesie oczyszczenia. Choć wiele problemów ma swoje źródło w dzieciństwie, zaskakująco wiele autodestrukcyjnych sposobów zachowania wydają się przekraczać zdrowy rozsądek. Nie ma powodu dlaczego tak wiele negatywności dotyka życia osób z zaakcentowanym 12 domem. Uważna analiza planet formujących stellum 12 domowe daje więcej szczegółów:

 

• Obecność Słońca, klęska w odważnym stawieniu czoła okolicznościom z czy stawania w swojej obronie.

• Obecność Księżyca, trudno polegać na własnym emocjonalnym barometrze, nie wiadomo czy otoczenie naprawdę myślą tak jak nam się wydaje.

• Obecność Merkurego, wiele nieporozumień, stawanie się ofiarą krytyki i krzywdzących słów.

• Obecność Wenus, zdawanie się na łaskę wizji idealnego partnera, która jest tylko fantazją. Własne współodczuwanie jest wykorzystywane w relacjach przeciwko nam.

• Obecność Marsa, bycie ofiarą gniewu. Chodzi o niemożliwość ujawnienia własnej siły i zdobywania tego czego się chce.

 

Karma z przeszłych wcieleń również odgrywa ważną rolę. Jest wiele historii ludzi, którzy odkrywają źródła ich 12 domowych szablonów zachowania biorąc udział np. w sesjach hipnozy regresyjnej, podczas której na światło dzienne wychodzą różne formy nadużyć w przeszłych inkarnacjach wymagające zrównoważenia w tym wcieleniu.

 

Frustracje Neptuna uzewnętrzniają się w postaci kłopotów w znalezieniu namacalnych sposobów (Saturn) w ukierunkowaniu własnej wyobraźni i kreatywności. Ciężko jest być świadomym swoich fantazji i tego jak się gromadzą kiedy ta energia jest ukryta wewnątrz. Stawienie czoła fantazjom i rzucanie im wyzwania jest bardzo trudne. Osoby z 12 domowym Neptunem w Koziorożcu mogą chcieć być uzdrowicielami, marzycielami, pełnić służbę a mimo to nie stawiać siebie w rzeczywistej (namacalnej) pozycjach, które bym im pozwoliły to osiągnąć. Neptun w swoim szkodliwym wpływie wskazuje na zamieszanie, a wpływ 12 domowy sprawia, że to zamieszanie jest ukryte. Zniekształconym okazuje się cenienie swojego potencjału.

 

Z milenijnym stellum w Koziorożcu droga do samo-docenienia jest dziwna i niestandardowa. Przy obecności Urana własna indywidualność staje się ważna. Wyjątkowe talenty muszą być odpowiednio wykorzystane, dlatego wiele aspektów służby (Neptun) będzie musiała być ograniczona jeśli nie odcięta całkowicie (Saturn). Dla przykładu: osoby z urodzeniowym 12 domowym stellum w Koziorożcu wychwytują energię innych - tylko energetycznie zdrowe środowisko i ludzie dostosowani do ich indywidualności przyniosą spokój i sukces. Bycie nieselektywnym sprawia, że stają się kimś kim nie są, co prowadzi do wypaleń.

wsparcie

Energia Saturna i Koziorożca jest również ukryta, dlatego trudno jest rozwinąć mechanizm filtrujący, który pomógłby zatarasować emocjonalny wpływ innych ludzi. Osoby z 12 domowym Neptunem mają ogromną wrażliwość, przyciągając i lecząc innych poszukujących opieki. Rzecz szlachetna, ale ryzykowna, bo mogą wziąć na siebie zbyt wiele i zostać przygniecionymi. A mimo to, stellum w Koziorożcu to zdobyte w pocie czoła doświadczenie, że konwencjonalne sposoby ustalania obrony nie będą działać lub nie są satysfakcjonujące. Osłanianie oznacza separację. Oddzielenie, a przesłaniem Neptuna jest jedność. Ochrona siebie oznacza, że istnieje coś przed czym trzeba się obronić - wróg. A kiedy widzimy wroga, nasz umysł go wytworzy, zawsze. Co w takim razie może zrobić mądry Koziorożec? Przygotować się np. utrzymywać stan wyższej wibracji. 

Ascendent i stellum

Popularne definicje mówią, że stellum składa się z szeregu planet w jednym znaku, najlepiej blisko siebie. W zależności od rodzaju planet wchodzących w skład stellum, ich dokładnego położenie na zodiaku oraz interakcja z całym horoskopem urodzeniowym, interpretacja stellum będzie inna. Droga i osobiste doświadczenie kogoś posiadającego Saturna-Urana-Neptuna w 12 domu będzie inna niż kogoś z Neptunem-Uranem-Venus-Marsem, mimo że oba stellum składają się całkowicie z 4 planet.

 

Aby zrozumieć własne stellum, nie ważne w którym domu się znajduje, trzeba znać jego ogólne przesłanie. Jeżeli nie masz pojęcia z czym to się je lub tylko połowicznie, na tej stronie znajdziesz kompleksowe spojrzenie na stellum Saturn-Uran-Neptun w mojej 7 częściowej serii artykułów!

 

Jednym z kroków ku zrozumieniu 12 domowego Koziorożca stellum jest nawiązanie do znaku wschodzącego horoskopu - ascendentu. Ze względu na konstrukcję horoskopu, dwoma najczęstszymi znaki na ascendencie będą Koziorożec oraz Wodnik.

 

Z AC w Koziorożcu i 12 domowym stellum w Koziorożcu dwa obszary doświadczenia operują tymi samymi "zasobami": ukryte autodestrukcyjne szablony, oczyszczenie (12 dom) i nasze osobiste nastawienie do całego życia (1 dom). Można to interpretować w ten sposób: każdy aspekt życia jest przypomnieniem własnego wewnętrznego bogactwa i głębokiego cierpienia. Tak jak wiele cech Koziorożca jest ukryte przed twoim wzrokiem, tak możesz nie być świadomy jaki obraz projektujesz na zewnętrz, do świata - Saturn blisko Neptuna dodatkowo to akcentuje. Możesz nie mieć intencji by być zwodniczym a jednak niezrozumienia pojawią się. Wiele z nich może być źródłem rozczarowań w miarę jak zaczyna się doświadczać "kolejnej sytuacji, w której ludzie mnie nie rozumieją".

 

 

Z AC w Wodniku waga tych problemów nie ciąży aż tak, mimo że ten znak jest władany przez Saturna oraz Urana (które prawdopodobnie są w 12 domu). Możesz ukrywać swoją wewnętrzną samotność i nieufność poprzez maskę progresywności i bezstronnego, naukowego podejścia.

Uleczenie 12 domowego stellum

Od końcówki 2017 aż do 2020 Saturn na niebie będzie poruszać się poprzez znak Koziorożca, którym zresztą włada. To jest czas by wyrzucić wszystkie zewnętrzne warstwy i zobaczyć, że pod nimi to właściwie jesteśmy cudnymi istotami, zdolnymi do wielkiej transformacji. W tych latach osoby z 12 domowym stellum w Koziorożcu będą uczyć się wielu rzeczy; ja chciałbym wspomnieć o jednej szczególnej lekcji.

 

Odpowiedzialność. Co to oznacza być odpowiedzialnym siebie i dlaczego jest to takie ważne przy "wzmocnionym" urodzeniowym Koziorożcu, goszczącym Urana, Neptuna i spółkę?

 

Uran/Neptun w Koziorożcu wysuwają na pierwszy plan kwestie brzemienia większego społeczeństwa. Obecność tych dwóch planet w Koziorożcu pokazuje, że tragedie życiowe nie są jedynie kwestią "Mnie i tego jak nie potrafię (w pełni) odnaleźć się w świecie", ale wewnętrznej traumy każdego z nas. To cała ludzkość jest pełna urazów, czy to nie dlatego doświadczyłeś/łaś tego wszystkiego, tłamszcząc część swojej istoty?

 

Ludzie rodzą się w miejscu żywej rany a my wszyscy nosimy część tej "planetarnej rany". Kiedy niejesteśmy w stanie przyznać się, że byliśmy zranieni na pewnym poziomie, łatwo jest np. mieć obsesję na punkcie kontroli. Ale powiedzieć "Jestem zraniony/na" to jedna rzecz. Cytując słowa dr Gabor Mate:

 

 

"Powiedzenie sobie, że nieuchronnie utknęliśmy w takim stanie bycia jest pozbawianiem się części odpowiedzialności, tj. przyznaniem że jesteśmy ofiarą i nie potrafimy odpowiedzieć w żaden potężny, kreatywny sposób na to co się stało dawno temu."

 

 

Możemy. Bycie odpowiedzialnym oznacza świadomość tego. A z Saturnem w Koziorożcu (i Uranem, Neptunem) musimy świadomie budować tę " potężną, kreatywną odpowiedź" wewnątrz nas, która wytrzyma próbę czasu i obecne społeczeństwo.