O bogactwie (2 dom) na podstawie horoskopu Keanu Reeves'a

Chciałbym zamknąć temat 2 domu oraz bogactwa i pieniędzy interpretując horoskop urodzeniowy jednego z moich ulubionych aktorów - Keanu Reeves'a. Jeżeli to nazwisko nic Wam nie mówi, gorąco zachęcam do przeczytania jego biografii, chociażby na wikipedii :-) (angielskiej, bo polska jest do kitu)

Swój pierwszy poważny aktorski debiut Reeves rozpoczął w 1986 roku, ale prawdziwy sukces osiągnął w 1999 r. po zagraniu w trylogii Matrix, przez co stał się szeroko rozpoznawalny, zdobywając światową popularność. Ostatnio natknąłem się na krótki opis życia Keanu, w którym to przeczytałem, że sporą część dochodów z każdej części filmu (dziesiątki milionów dolarów !!!!! i więcej w przypadku kolejnych części) Keanu przeznaczył na działalność charytatywną oraz dla wszystkich członków ekipy pracującej przy Matrixie (głównie dla zespołu efektów specjalnych oraz choreografów). 

 

To więc jak to było z tymi pieniędzmi? Hojność, rozrzutność a może coś jeszcze innego? Przyjrzyjmy się sylwetce Keanu Reeves'a oraz jaki wpływ miał Matrix dla rozwoju jego osobowości.

I jak zwykle, zapraszam do lektury :-)

Historia i tło wydarzeń

Kiedy Keanu miał 3 lata, jego ojciec opuścił rodzinę, udając się w nieznanym kierunku. Zresztą w całym jego dzieciństwie trudno było doszukać się stabilności. Liczne podróże, zmiany krajów, brak ojca czy liczni partnerzy matki nie budowali poczucia bezpieczeństwa. 

 

Ostatecznie Keanu trafia do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpocznie się jego kariera. Swój pierwszy poważny aktorski debiut Keanu rozpoczął w 1986 roku, grając drobną rolę w filmie Young Blood (brak polskiego tytułu). Stopniowo przeszedł od mniejszych ról np. w River’s Edge (W zakolu rzeki, 1986), po poważniejsze w Point Break (Na fali, 1992), Speed (Speed–Niebezpieczna prędkość, 1994), aż do The Devil’s Advocate (Adwokat Diabła, 1997). Ale prawdziwy sukces osiągnął przede wszystkim po zagraniu w trylogii Matrix, dzięki czemu zdobył światową popularność i stał się szeroko rozpoznawalny. I to właśnie w tym momencie życia Keanu decyduje się przeznaczyć tak wiele milionów dolarów na cele charytatywne oraz dla ekipy filmowej. 

 

Rząd wielkości tych kwot jest oszałamiający sam w sobie, nie wspominając o tym, że Keanu nie był szeroko znanym aktorem na tamtym etapie życia. Z pewnością znalazłby zastosowanie dla takich pieniędzy mogąc np. ulepszyć swój status życia. Cała ta historia z kasą zafascynowała mnie i skłoniła do poszukiwania odpowiedzi na pytania - jak Keanu Reeves postrzega świat? Jak wygląda system wartości osoby skłonnej do przeznaczenia wielkiej sumy pieniądze na cele dobroczynne?

 

W całej tej historii jest też ciemna strona. W internecie pojawiły się również opinie mówiące o tym, że Keanu nie przekazywał pieniędzy z własnej woli, inspirowany ciężką pracą innych w tak ważny projekt filmowy. Cały proces przekazania pieniędzy miał wynikać z charakteru podpisanej umowy. Zgodnie z nią, Keanu musiał zrzec się części dochodów na rzecz ekipy pracującej przy Matrixie. Miało to działać jako zabezpieczenie przed ewentualnym niepowodzeniem pierwszej części Matrixa, co pozwoliłoby na wyprodukowanie pozostałych dwóch części trylogii.

 

Nie wiem, która wersja zdarzeń jest prawdziwa, ale żadna z nich nie pokazuje osoby chciwej, beztroskiego hulaki czy sknerusa, ciułającego każdy grosz. A wręcz przeciwnie, wyłania się obraz osoby, która jest w stanie poświęcić znaczną część swojego wynagrodzenia na rzecz … no właśnie, dobrego filmu? wspaniałych ludzi? potrzebujących? A może wszystko to kwestia wyrachowania albo próba osiągnięcia popularności?

 

To nie wszystko. Kiedy Keanu dostał rolę w Adwokacie Diabła, zdecydował się obciąć swoją pensję o kilka milionów dolarów, aby zagwarantować gażę Ala Pacino. Oprócz tego Keanu odrzucił rolę w drugiej części Speed-Niebezpieczna prędkość, wartej wtedy 11 milionów dolarów. A jakby tego było mało, Keanu odrzucił także rolę w filmie Heat (Gorączka, 1995) z możliwością grania u boku Ala Pacino i Roberta DeNiro, aby móc zagrać w małej produkcji Hamleta w jednym z małych teatrów w Winnipeg w Kanadzie.

 

Cała sytuacja z przekazaniem wynagrodzenia sprowadza się do jednego wniosku – pieniądze nie stanowią definicji osobistego bogactwa, a przynajmniej są ważniejsze sprawy niż finansowe bogactwo.

 

Źródło: http://www.astro.com/astro-databank/Reeves,_Keanu

Skąd pomysł na zarządzanie swoimi pieniędzmi w taki sposób? Patrząc na horoskop Keanu przypuszczam, że chodziło o sam film (Matrix) oraz jego przesłanie dla ludzi. 

 

W horoskopie urodzeniowym Keanu wierzchołek 2 domu jest w Wadze, więc bogactwo i stosunek do pieniędzy będą definiowane przez jakość bliskich relacji z ludźmi. Nie chodzi jedynie o partnerskie relacje, ale wszystkie (przyjaźnie bliższe, dalsze), których dynamika polega na robieniu czegoś wspólnie i w zgodności ze wszystkimi. Osoby z tym znakiem na wierzchołku 2 domu potrafią zarabiać (i przyciągają pieniądze) dzięki uprzejmości, sztuce i wszystkim co związane z dobrymi manierami.

 

Władca 2 domu, Wenus, znajduje się w 11 domu, którego charakterystyka jest nacechowana wspieraniem i działaniem na rzecz większej zbiorowości. Takie połączenie domów sugeruje silny wpływ pewnej wizji na zarządzanie pieniędzmi, a wizja 11 domowa może polegać na odczuciu harmonii (Waga) z ludźmi czy wspieranie i przebywanie wśród ludzi o podobnych przekonaniach oraz celach. W kontekście zagadnienia na czym można zarobić pieniądze, Keanu zarobił ogromną kwotę na Matrixie, którego głównym motywem jest grupa ludzi silnie złączonych ideą (11 dom) uwolnienia się spod kontroli maszyn. Film mówi tez o przebudzeniu się, poznaniu prawdy o świecie oraz działaniu, aby uczynić go czymś lepszym. Scenariusz Matrixa przemówił do Keanu, aktywując jego horoskop a przez to przyciągając pieniądze. Gdyby Keanu znał astrologię, mógłby wykorzystać tę wiedzę i wybierać filmy o tematyce 11 domowej, aby mieć pewność co do poziomu zarobków!

 

Ta sama Wenus jest w koniunkcji z władcą 8 domu - Marsem. Ponownie odniosę się do Matrixa, gdzie grany przez Keanu „Neo” musi przebudzić się ze snu wirtualnej rzeczywistości (a więc świata kierowanego i kontrolowanego przez tajemnicze siły – czyż nie brzmi to jak 8 dom?), aby walczyć o to, co cenne, prawdziwe i co stanowi podstawę człowieczeństwa. Można powiedzieć, że motyw walki (Mars w połączeniu z władcą 2 domu) o ideały (Mars w 11 domu) stanowić będzie okazję do niezłego zarobku.

 

Myślę, że przesłanie Matrixa było tak uniwersalne dla ludzi (11 dom) i zgodne z życiowym podejściem Keanu, że dla niego możliwość zagrania w czymś takim była ważniejsza od pieniędzy. 

 

Matrix to jednak nie wszystko. 

 

Bardzo łatwo idealizować Keanu (Księżyc w trygonie do Neptuna), chwaląc jego szczodrość i dobroć serca. Z tym, że szlachetna osoba też może lubić zarabiać. Coś jeszcze musi kryć się w historii i charakterze Keanu (w odniesieniu do 2 domu), co uświadomiło mu chociażby to, że pieniądze są jedynie narzędziem do namacalnego gromadzenia czegoś cenniejszego. 

 

Jak wspomniałem, władca 2 oraz 8 domu są ze sobą w koniunkcji. 8 dom (w odniesieniu do 2 domu) mówi o tym, jakie cechy będziemy przyjmować od innych a następnie wplatać w nasz system wartości. Władcą 8 domu jest Mars, co oznacza inspirowanie się tym, jak inni walczą o swoje cele oraz jak potrafią wykorzystać swą wolę w zdobywaniu tego czego się chce. Mars jest w znaku wodnym, dlatego Keanu jest pod wrażeniem umiejętności bliskich mu osób do transformacji siebie, walce pomimo ukrytych podszeptów psychiki czy korzystaniu z woli w delikatny, nie narzucający się i empatyczny sposób. 

 

Obserwacja tych wszystkich "marsowych zachowań" doda Keanu energii, zdecydowania i pewności siebie jeśli chodzi o możliwości zarabiania.

 

Wenus i Mars w znaku wodnym (Rak) to emocje Keanu wpływające na wszelkie jego decyzje finansowe - niby prosty wniosek, ale bardzo znaczący. Emocje mogą być potężnym sojusznikiem, obdarzając intuicją i wrażliwością pomagającymi chociażby motywować do zarabiania i bycia pewniejszym siebie jeśli chodzi o własne potrzeby finansowe, ale nieuświadomione emocje przypominają ukrytą, podziemną rzekę, której woda z czasem wydostanie się na powierzchnię w postaci instynktownych reakcji (np. strach) utrudniających zarabianie.

 

Podsumowując, kluczem do odkrycia motywacji kryjącej się za podejściem do pieniędzy (2 dom) jest analiza relacji Keanu z innymi ludźmi (Wenus władca 2 domu) oraz zrozumienie wewnętrznej transformacji związanej z tworzeniem więzi emocjonalnych z bliskimi (Mars, władca 8 domu, razem z Wenus) a w szczególności z osobami, które Keanu uważał za równie bliskie jak rodzina (Wenus i Mars w znaku Raka).

 

Biografia Keanu zawiera wiele bolesnych emocjonalnie doświadczeń...

Początki sukcesu – życie upomina się o rozwój duchowy Keanu

Pierwszym rzucającym się w oczy wydarzeniem, zmieniającym system wartości Keanu, była śmierć bliskiego przyjaciela (prywatnie i z planu) - River Phoenix’a. 

 

River zmarł na skutek przedawkowania narkotyków. Nie było to nic w stylu “złotego strzału”, zaćpania się w zaciszu własnego domu. River spotkał się ze swoją dziewczyną oraz rodzeństwem w jednym z klubów; zabawa była tak przednia, że sięgnięto po narkotyki. Niestety, River przesadził i pomimo prób pomocy ze strony najbliższych, zmarł.

Z silnie zaakcentowanym 12 domem horoskopu urodzeniowego Keanu będzie przyciągać życiowe doświadczenia związane z wycofaniem się czy poszukiwaniem szerszego sensu. Tematyka narkotyków bądź innych środków odurzających będzie przewijać się w jego życiu, ponieważ używki to najprostszy sposób na ucieczkę przed gnuśną rzeczywistością (a eskapizm wysoce interesuje „12 domowców”).

 

Keanu ze swoim 12 domem będzie wyrażał sporą część swojej osobowości poprzez połączenie się z innymi osobami, w szczególności na poziomie duchowym. Śmierć przyjaciela dotyka Keanu na dwa sposoby - pierwszy jest związany z utratą więzi i bólem, natomiast drugi oznacza konfrontację ez śmiercią związaną z totalnym zatraceniem i ogłuszeniem własnych zmysłów. I choć to nie Keanu "zatracił się aż do śmierci", to przeżycia te mogły pobudzać lęki i pragnienia obecne we wnętrzu Keanu, potęgując wewnętrzne zamieszanie. Bo to przecież mógł być Keanu.

 

Na wieść o tragicznej śmierci Keanu powiedział1

 

„Jedyne co mogę powiedzieć to, że nigdy nie czułem czegoś takiego w życiu. Byłem bardzo smutny, odczuwałem coś ponad smutek. Nie wiem co to jest … możesz jedynie płakać godzinami…”

 

1 http://www.myriverphoenixcollection.com/keanu.html

Horoskop Keanu Reeves'a relokowany na Los Angeles, w którym kręcił filmy

Porównanie horoskopu relokacyjnego Reeves'a (wewnątrz) z dniem śmierci River'a Phoenixa (na zewnątrz) - godzina nieznana).

O śmierci przyjaciela Keanu dowiedział się na planie Speed – niebezpieczna prędkość. Film kręcono przede wszystkim w Los Angeles, dlatego przyjmuję to miasto jako miejsce referencyjne do relokowanego horoskopu urodzeniowego. Relokacja jest konieczna, ponieważ Keanu urodził się w Libanie tj. na Bliskim Wschodzie, a cały swój czas spędza głównie w USA oraz Kanadzie.

 

Ważne tranzyty Keanu:

 

- Uran oraz Neptun w opozycji do urodzeniowego stellum w Raku (Księżyc, Wenus, Mars) a Wenus i Mars są silnie związane z osią 2-8 domu w horoskopie urodzeniowym)

- Saturn w kwadraturze do urodzeniowego Jowisza (w 2 domu horoskopu relokacyjnego)

- Pluton i Mars w opozycji do tego samego Jowisza 

 

Uran i Neptun w swoim działaniu są odczuwane jako niszczyciele, szczególnie kiedy dotykają tak ważnego elementu horoskopu jak Księżyc. Tranzyty tych dwóch planet są wyjaśnieniem chaosu emocjonalnego, o którym Keanu wspominał w przytoczonym wcześniej cytacie – odczuwanie (Księżyc) tak intensywne (Uran i Neptun) i zaburzające spokój, że aż trudne do zdefiniowania. Uran i Neptun drastycznie zmieniają obecną sytuację, wymagając od Keanu zdefiniowania siebie na nowo i odkrycia nowego i subtelnego sposobu wyrażania własnej uczuciowości. 

 

Do tego dochodzi kwadratura Saturna z 11 domu relokowanego horoskopu do urodzeniowego Jowisza, będąca czołowym zderzeniem z rzeczywistością. Tym razem lekcją pokory było zdanie sobie sprawy kim naprawdę są przyjaciele – a są to ludzie o podobnych celach, spojrzeniach i zainteresowaniach jak nasze; są bezcenni. 

 

Niestety przy Saturnie lekcje są często ... trudne, nierozerwalnie związane z rozczarowaniami i jak to było z Keanu, końcami i głębokim smutkiem. Pomimo tych wszystkich doświadczeń, tranzyty Saturna mają tę zaletę, że wszystko co się wypracuje, zostaje z nami na zawsze. Keanu nauczył się, że niektórzy przyjaciele są jak rodzina – czujemy się przy nich swobodnie, możemy być bezbronni, wystawiając nasze najwrażliwsze punkty. I żadne pieniądze nie zwrócą życia bliskiej osoby ...

 

Tranzyty Saturna przy jednoczesnych tranzytach planet uniwersalnych są szczególne…

Wyobraźcie sobie szklankę z wodą. Woda to symbol naszych emocji, szklanka to symbol kształtu, dzięki któremu wyrażamy nasze emocje w "ogarnięty sposób". Tranzyt Urana i Neptuna sprawia, że szklanka nagle pęka a cały płyn wylewa się wszędzie. Nagle woda (emocje) nie ma kierunku ani żadnego punktu odniesienia, przez co trzeba znaleźć nowy kształt. I kiedy już zdołamy znaleźć ten kształt, nowe naczynie wyznaczy nowy sposób wykorzystywania naszego płynu (emocji). I w gruncie rzeczy woda będzie taka sama.

 

Kiedy do Urana/Neptuna dołączy jednocześnie tranzyt Saturna, zmiany nastąpią również w jakości samej wody, zapoczątkowując proces jej oczyszczenia. Kiedy odzyskujemy kształt i własną szklankę, nasza woda ani naczynie nie będą takie same. Kiedy przy tranzytach planet uniwersalnych pojawia się tranzyt Saturna, możemy być pewni co do gruntowności i trwałości zmian, a nie jak to czasem bywa odczuwanie sensu życia/niezwykłej siły/wolności jedynie przez kilka lat.

 

Wracając do Keanu Reeves'a.  ...   sytuacja urodzeniowego Jowisza jest najciekawsza. Planeta ta jest ściśle związana z wartościami w obydwu horoskopach: urodzeniowym, będąc w aspekcie do władców 2 i 8 domu; oraz relokowanym, będąc w 2 domu, definiując wartość.

 

Jowisz symbolizuje rozwój i chęć do samo-doskonalenia. W horoskopie relokowanym Keanu, Jowisz znajduje się w 2 domu oraz w Byku, przez co rozwój będzie silnie związany ze stanem majątkowym i zabezpieczeniu finansowym. Kto by pomyślał, że wiele lat później to „zabezpieczenie” nie będzie odgrywać tak ważnej roli. 

 

Tranzytujący Pluton jest w opozycji do Jowisza - jednym ze słów kluczy dla tranzytu Plutona jest "śmierć i odrodzenie". To plutoniczne "oczyszczenie” Jowisza w Byku dotyczy zburzenia skorupy jaką jest skupienie się wyłącznie na materialnej części. A pod skorupą Jowisza w Byku kryje się chęć samo-udoskonalenia poprzez harmonię i docenienie świata materii (szczególnie natury), co pozwala zbudować wiarę w życzliwe i sprzyjające nam życie. Luksusy i pieniądze bardzo pomagają osiągać te cele, jednak rozkoszując się przyjemnościami świata łatwo zapomnieć o subtelnościach. Zbyt materialistyczne podejście, chęć zdefiniowania oraz zaszufladkowania (ostateczna wartość = kasa) odwraca uwagę od tego, co naprawdę wartościowe w życiu np. zdobycie umiejętności zarabiania na siebie. Jak pokazuje Keanu, dobroć Jowisza w Byku nie musi mieć jego imienia i nazwiska. Pieniądze nie są po to, by je gromadzić, ale aby były tam, gdzie są namacalnie potrzebne - a to bardzo praktyczne podejście do kasy, którego Byk poszukuje.

 

Śmierć Rivera to wydarzenie silnie nacechowane emocjonalnie, które zmusiło (jak to Pluton) do zmierzenia się z najbardziej bolesnymi aspektami życia wewnętrznego i zewnętrznego.

 

Na koniec jeszcze spojrzenie na wpływ przyjaźni River'a na Keanu.

 

Źródło: http://www.astro.com/astro-databank/Phoenix,_River; Keanu wewnątrz, River na zewnątrz

Z punktu widzenia bogactwa, najbardziej oczywiste są obustronne aspekty Jowisz-Saturn: Saturn Rivera jest w koniunkcji z Jowiszem Keanu oraz Saturn Keanu jest w trygonie do Jowisza Rivera. Połączenie Jowisz – Saturn ma w sobie coś z ying-yang i doskonałego dopełnienia. To połączenie planetarne mówi o znajdowaniu równowagi pomiędzy poszerzaniem, chęcią „sięgania gwiazd” a realizmem i umiejętnością chłodnej oceny rzeczywistości. 

 

U osób z połączeniem Jowisz-Saturn pojawia się potrzeba mocnego i realnego oddziaływania na społeczeństwo, umiejąc wznieść ludzi (np. poprzez inspirację, lotne idee) na wyższy poziom, mierząc zamiar według sił i dostępnych narzędzi. Pamiętajmy, że Keanu i River byli aktorami, przez co mieli możliwości szerszego społecznego oddziaływania poprzez grane przez nich role i przekazywanie w ten sposób emocje i ideały.

 

Nagła utrata przyjaciela (River, z jego Saturnem) była dla Keanu i jego Jowisza jak utrata równowagi, zmuszająca do zastanowienia się: czy nadal mogę osiągnąć to, co sobie wymarzyłem? (Jowisz bez Saturna). 

 

Pamiętacie jak opisywałem Keanu i jego inspirację Marsowymi cechami jego bliskich? Tak się składa, że władcą Ascendentu Rivera Phoenixa jest Mars, w dodatku wywyższony we Lwie. River miał sporo energii Marsowej do podzielenia się :-)

Utrata bliskich – ciąg dalszy

Niestety, śmierć bliskiego przyjaciela nie była jedyną bolesną utratą w życiu Keanu. W 2001 roku umiera Jennifer Syme, była partnerka Keanu, ginąc w wypadku samochodowym. 

 

Wcześniej, w 1999 roku, Jennifer zachodzi w ciąże a na świat ma przyjść mała Eva Archer Reeves. Niestety dziecko zmarło tuż po porodzie. Związek Keanu i Jennifer rozpada się niedługo później, choć Jennifer nadal pozostaje bliska Keanu. 

Źródło dot. daty śmierci córki Keanu: http://www.whoaisnotme.net/articles/2000_0111_kea.htm; czas nieznany

Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Jennifer_Syme; czas nieznany

Jako miejsce referencyjne przyjąłem Los Angeles. Nie znalazłem rzetelnego źródła informacji co do tego, gdzie akurat znajdował się Keanu w chwili śmierci Syme. 

 

Wpierw o śmierci Syme. Urodzeniowy Jowisz jest ponownie aktywowany, tym razem poprzez tranzyt Urana. Świat i wartości Keanu wywracają się do góry nogami (Uran). Kwadratura Urana sugeruje trudność w dostosowaniu się do zmian - trudna do zaakceptowania śmierć. 

 

Warto zwrócić uwagę na trazytującego Saturna w Byku, który zrobił koniunkcję do urodzeniowego Jowisza kilka miesięcy przed śmiercią Syme. Energia Saturna zmusza Keanu do zastanowienia się czy pokładane nadzieje (Jowisz) w związek są realne. Czy związek nadal może być pełen wiary i nadziei mając na uwadze przeżyte doświadczenia? Czas Saturnowy zawsze pokazuje co przetrwa próbę czasu, a co nie ...

Tranzyt Plutona - kiedy wszystko się wypala …

Momenty, w którym zmienia się wszystko - tak można określić tranzyty Plutona.

 

Wyobraźmy sobie, jak ogromną zmianą dla Keanu była wieść o ciąży jego partnerki i możliwości stworzenia prawdziwej rodziny. Dla kogoś z silnym znakiem Raka jak Keanu, miał to być początek niezwykle ważnego etapu w życiu. Bogactwem dla znaku Raka jest możliwość doświadczenia ojcostwa, zbudowania rodziny i zapoczątkowania tradycji.

I rzeczywiście, Keanu wszedł w nowy etap życia, choć pewnie nie tak jakby tego chciał. Tranzytujący Pluton był w kwadraturze m.in. do Słońca, zmieniając fundamenty jego osobowości (i wszelkie oczekiwania) w … zgliszcza. 

 

Wydarzenia w trakcie tranzytu Plutona zmiotły u Keanu wszystko, co definiował jako swoje życie. Praktyczny każdy aspekt życia zmienia się całkowicie, bezpowrotnie, w tym sposób w jaki wyrażał swoją indywidualność (Słońce), jak wyrażał siebie poprzez słowa (Merkury) a także co rozumiał poprzez wolność (Uran). Keanu skonfrontował się ze swoją ciemną, niezbyt szlachetną stroną (Pluton), orientując się, że nie można kontrolować życia tak jakby tego chciał.

 

Uważam, że w tym właśnie momencie Keanu uświadamia sobie, że nie ma większej wartości nad związkami, relacjami z ludźmi, harmonią wynikającą z wzajemnej miłości (Waga jako wierzchołek 2 domu horoskopu urodzeniowego) oraz chęcią stworzenia rodziny (silny znak Raka). Poprzez tak wielką stratę – córki, partnerki, całej wizji rodziny - Keanu musiał wejść w głąb siebie, niczym wielcy herosi do wnętrza Hadesu, aby odnaleźć spokój i zrozumienie. 

 

Keanu posiada stellum w znaku Panny, składające się na: Słońce, Merkurego, Urana i Plutona. Stellum oznacza, że planety wchodzące w jego skład działają jako jedno "ciało" i nie można interpretować ich znaczenia oddzielnie, bez uwzględnienia pozostałych. Z tego powodu okres „tranzytu Plutona” zaczyna się od aspektowania pierwszej planety w stellum (Słońce, 9 stopień Panny), kończąc dopiero po separacji od ostatniej planety (Pluton, 13 stopień Panny), trwając ostatecznie od 1998 do początku 2002 roku

 

Te same lata (czerwiec 1999 – grudzień 2001) wpisują się akurat w okres, kiedy progresywny Księżyc Keanu wszedł do znaku Skorpiona. Tego typu progresja w żadnym wypadku nie sugeruje śmierci, ale świadczy o emocjach wymykających się spod kontroli. Dla Keanu był to okres nauki ochrony swojej prywatności (jako aktor był na świeczniku tabloidów) i koniecznością radzenia sobie z traumami. We wczesnym etapie progresji, lekcja Skorpiona polegała na ochronie Syme przed natrętnymi dziennikarzami (a także kupno bezpiecznego domu w przedmieściach Los Angeles), później była to ochrona siebie.

 

Co ciekawe, lata 1998 – 2003 to czas kręcenia i emisji Matrixa – filmu, który miał stać się kamieniem milowym w karierze Keanu. 

 

Wejście w Matrix

Fakt, że Matrix był kręcony akurat w tym momencie życia Keanu świadczy o niezwykłej wadze filmu dla aktora. Czy Keanu uświadamiał to sobie czy nie, Matrix stał się narzędziem osobistego oczyszczenia, głównie ze względu na wartości promowane w filmie.

 

Matrix był lustrem, w którym Keanu widział swoje przeszłe doświadczenia, przez co podświadomie utożsamił się z tym filmem i jego przesłaniem. Choć doświadczenia podczas tranzytu Plutona są niezwykle trudne i wymagające, przy Plutonie także napotykamy osoby/okoliczności dodające nam siły, wytrwałości, aby móc odbić się od dna.

Co urzekło Keanu w Matrixie? Jak sam mówi2, m.in. scenariusz:

 

„Miałem dużo szczęścia. Dostałem telefon od mojego agenta, informujący, że pewni reżyserowie, Wachowscy, chcieliby się spotkać, że już wysłali mi scenariusz, a ten scenariusz był absolutnie genialny, no i poszedłem na to spotkanie z nimi, pokazali mi koncepcję artystyczną i wczesną wersję "bullet time’u", to było coś ekscytującego i inspirującego.”

 

2 https://www.reddit.com/r/IAmA/comments/2j4ce1/keanu_reeves_hello/

 

Dlaczego wartości promowane w Matrixe są odzwierciedleniem stanu wewnętrznego Keanu? Krótki opis głównego wątku Matrixa, znaleziony w sieci:

 

„Neo (Keanu Reeves) jest genialnym hakerem. Pewnego dnia nawiązuje z nim kontakt tajemniczy Morfeusz - człowiek, który obiecuje przekazać mu wiedzę o rzeczywistości, w jakiej żyje. Prawdę o dwóch światach: prawdziwym i wygenerowanym, który ma tylko udawać rzeczywistość. Neo przystaje do grupy Morfeusza i zaczyna dostrzegać, że świat, w którym egzystował to fikcja, a jego życiem cały czas ktoś kierował. Kolejne stopnie wtajemniczenia stawiają przed Neo nowe pytania. Czym jest Matrix i komu służy? I jaką rolę w planie Morfeusza ma do spełnienia on sam?”

 

Neo był postawiony przed wyborem: żyć dalej tak jak żył w nieświadomości lub pogłębić swoje życie i zobaczyć to, czego nie widział. Neo wybrał Prawdę.

 

Tranzyt Plutona, wynoszący wszystkie nasze strachy i blokady, również przypomina kontakt z Prawdą. Wprawdzie do nas nie przychodzi żaden tajemniczy, ubrany na czarno Morfeusz (i całe szczęście!), ale również musimy dokonać wyboru – czy mamy odwagę skonfrontować się z własną zawiścią i poczuciem porażki? Czy może wybierzemy strefę komfortu?

 

Transformacja Plutoniczna, dzięki wewnętrznemu uporaniu się z emocjami i zewnętrznym projekcie filmowym, pomogła Keanu wejść kontakt z samym sobą, ale też usadowiła go na zupełnie nowym poziomie społecznym (Pluton aspektujący Słońce w stellum), dając powszechną rozpoznawalność i sławę. Keanu jest jednym z wielu dowodów, dla których warto konfrontować się z przeciwnościami losu, ponieważ upadkowi zawsze towarzyszy wzlot.

Na zgliszczach zaczyna się Życie. 

Podsumowanie

Definicja bogactwa dla Keanu to szeroka, łącząca ludzi idea (władca 2 domu w domu 11 horoskopu urodzeniowego), przypominająca im, że należą do jednej Rodziny. Rodzina to w tym przypadku stwierdzenie bardzo szerokie; Keanu z aspektem Księżyc-Neptun nie definiuje rodziny jedynie poprzez coś tak „przyziemnego” jak więzy krwi. Liczy się więź ogólnie, a przecież wspólnota duchowa jest to coś uniwersalnego, mogącego połączyć ludzi niezależnie od krwi. 

 

Utrata najbliższych (River Phoenix, Jeniffer Syme i Eve Reeves) bolała, pozostawiając pustkę nie do zapełnienia. Jednocześnie tego typu doświadczenia zmieniły spojrzenie Keanu na to, co stanowi prawdziwe bogactwo - satysfakcjonujące związki z innymi oraz obecność ludzi w życiu.

 

Z astrologicznego punktu widzenia Los Angeles staje się miejscem umożliwiającym Keanu poszerzenie znaczenia bogactwa (Jowisz w 2 domu horoskopu relokowanego). Tak konkretna pozycja Jowisza sprzyja Keanu, dając mu okazję do zagrania ról przynoszących nie tylko popularność, ale też spore pieniądze. Trylogia Matrixa to przecież kasowy hit, ale też historia, w której Keanu mógł się odnaleźć i w ten sposób przetransformować siebie. To dopiero szczęście!

 

Śmierć Rivera (tranzytujący Pluton w opozycji do Jowisza Keanu), śmierć Jennifer (tranzytujący Uran w kwadraturze do Jowisza Keanu) stają się trampoliną do zrozumienia, że dobrze mieć pieniądze, ale nie dają one tego, co najważniejsze.

Powiązane artykuły: