Zrozumieć Neptuna - przytłaczające emocje, przeczucia i iluzje

Tematyka Neptuna jest dla mnie ważna, chociażby dlatego, że ta planeta jest jedną z najsilniejszych w moim horoskopie. Wchodząc w głębszy kontakt ze sobą i swoimi neptunicznymi cechami, chciałem "być przygotowanym". Szukałem opisów, wertowałem książki ale ostatecznie nie znalazłem odpowiedzi na pytania, które zadawałem. 

 

Dlaczego czuję to, co czuję? Dlaczego czuję tak, jak czuję? Dlaczego wdaje się w relacje z ludźmi, którzy mi nie służą? Skąd te iluzje, dlaczego intuicja mi wariuje?

 

Neptun nie jest wdzięczną planetą do analizy. Nic dziwnego, skoro planeta ta niesie ze sobą pewną tajemnicę, nieokreśloność a w jej repertuarze znaczeniowym znajdujemy takie słowa jak inspiracja, intuicja, fantazje, obsesje, oszustwa i wiele innych. Ostatecznie żadne opisy nie zadowoliły mnie aż pewnego dnia (całkiem "przypadkowo", jak to z Neptunem) natknąłem się na pewien tekst, który "był dokładnie tym, czego potrzebowałem".

I zrozumiałem.

 

Artykuł jest kierowany do wszystkich chcących zrozumieć wpływ Neptuna na własne zachowanie. Postaram się wyjaśnić na czym polega zagubienie i złudzenia m.in w miłości.

 

Nie jest to wyczerpujący opis Neptune a jedynie podstawa, która mam nadzieję, pomoże innym w znalezieniu odpowiedzi na własne "neptunowe pytania". 

 

Zapraszam do lektury :-)

Neptun

Trudno ubrać w słowa energię planety, której natura polega na byciu poza wszelkimi strukturami. Doświadczanie życia okiem Neptuna opiera się na kwestiach niezwykle subtelnych i osobistych jak uczucia, podejście do życia. A w tym wszystkim kryje się pewien wyższy cel związany z duchowością.

 

Neptun reprezentuje kompletnie inny sposób pojmowania świata niż ten oparty na umyśle, intelekcie. Jestem jednak zdania, że można opisać funkcjonowanie Neptuna, przynajmniej w jego najbardziej fizycznej realizacji. Aby tego dokonać, trzeba wyjść z podstawowej cechy ludzkiej wzmacnianej przez Neptuna - wrażliwości na subtelności (popularnie intuicja).

 

Wrażliwość

Co właściwie oznacza i dlaczego wspomina się o niej przy Neptunie? 

 

Ciało ludzkie jest "dekoderem informacji", odbierając otaczającą rzeczywistość za pomocą pięciu zmysłów. Nasze postrzeganie, w dużej mierze, opieramy właśnie na ciele - czyli doświadczamy życia z poziomu fizyczno-zmysłowego. Ale nie jest to jedyny sposób postrzegania świata!

 

Polegając jedynie na samych zmysłach ... ograniczamy siebie.  Istnieje w nas Wyższe Ja, które widzi nieskończenie szerzej niż pięć zmysłów. I tak jak jest poziom fizyczny postrzegania, jest też chociażby poziom emocjonalny i mentalny (oraz związany z nimi ciała, bardziej subtelne niż te fizyczne).

 

Tam, gdzie mamy Neptuna (położenie w domu, aspekty z planetami, punktami) możemy być pewni, że wszelkie granice pomiędzy wspomnianymi poziomami mają specyficzne właściwości - są wyjątkowo łatwo przepuszczalne, przez co o wiele łatwiej jest rozpoznać i korzystać z różnej gamy bodźców.

 

To właśnie dzięki tej przepuszczalności Neptun jest kojarzony z wrażliwością (intuicją), czyli wychwytywaniem wszelakich bodźców (np. emocji, wibracji energetycznych), niezwiązanym z postrzeganiem zmysłowym. Jednak Neptun jest jedynie pomostem pomiędzy wszystkimi możliwymi poziomami - każdy z nas może nawiązać kontakt ze swoim Wyższym Ja, niezależnie od położenia Neptuna, choć ta planeta pokaże miejsca "najmniejszego oporu" i łatwego dostępu.

Oto przykład, jak wrażliwość może zrealizować się w życiu codziennym: 

 

Załóżmy, że chcemy wziąć urlop w pracy. Wpadliśmy na pomysł odpoczynku w pięknej miejscowości gdzieś blisko gór a wolny termin wynajmu pokojów jest za trzy tygodnie. Teraz zastanawiamy się, kiedy udać się do szefa z odpowiednim pismem. Jednak jest teraz gorący tydzień w pracy i szef jest właściwie nieuchwytny. 

 

Nagle odczuwamy, że powinniśmy załatwić sprawę natychmiast i nie czekać do następnego tygodnia (no bo mamy jeszcze czas, moglibyśmy zdążyć), kiedy wiadomo, że szef będzie szeroko dostępny. Czekamy cierpliwie na moment, kiedy szef pojawi się i natychmiast wręczamy mu podanie o urlop.

 

Sukces, mamy podpis szefa (bo jesteśmy sumiennymi pracownikami ;-) zasługującymi na chwilę odpoczynku). W następnym tygodniu dowiadujemy się, że szef mocno zachorował i nie będzie go w ogóle przez dwa tygodnie. Myślimy sobie "Hurra, moja intuicja zdziałała cuda. Nie mogłem/am tego przewidzieć a jednak skądś wiedziałem/am, żeby pospieszyć się z podaniem".

 

Najprostszym wyjaśnieniem całej sytuacji jest założenie, że odczuliśmy przebłysk przyszłości, trafnie go zidentyfikowaliśmy i działaliśmy zgodnie z nim, nie czekając. 

 

Ot, intuicja. Mamy wyostrzone zmysły. 

 

Przy Neptunie jednak ... nie ma nic oczywistego. Intuicja intuicji nie równa a to dlatego, że wrażliwość Neptunowa może manifestować się na dwóch podstawowych płaszczyznach. 

 

A to robi różnicę!

 

Neptunowa wrażliwość - do wewnątrz

Pierwszą płaszczyzną działania Neptuna jest uwrażliwienie nas - naszych zdolności rozumienia, odczuwania. Innymi słowy - z Neptunem głębiej doświadczamy życia. Neptun ZAWSZE działa w ten sposób, czy to w horoskopie urodzeniowym czy w tranzycie - zawsze "rozciąga" naszą percepcję. 

 

Na czym dokładnie polega uwrażliwienie nas samych? Aby dobrze to wyjaśnić, chciałbym wprowadzić pewne pojęcie:

 

HSP czyli High Sensitivity People (w wolnym tłumaczeniu Wysoce Wrażliwe Osoby) to specyficzna grupa osób, posiadająca wysoką wrażliwość (czasem wręcz nadwrażliwość) na bodźce. Każdy HSP ma wrażliwy system nerwowy, jest świadomy subtelności w jego/jej otoczeniu, łatwiej czuje się przytłoczony znajdując się w silnie stymulującym środowisku.

 

Pojęcie HSP zostało po raz pierwszy wprowadzone przez dr. Elaine Aron w połowie lat 90. Każdy HSP przetwarza informacje (bodźce ze środowiska) w bardziej pogłębiony, szerszy sposób ze względu na naturę ich ośrodkowego układu nerwowego. Osoby te charakteryzują się silnymi reakcjami na bodźce takie jak ból, kofeina, głód, głośne dźwięki itp. Pani Aron jest zdania, że ta wrażliwość dotyczy ok.     15-20% osób populacji ludzkiej.

 

Najważniejsze jest jednak to, że dr. Aron uważa wysoką wrażliwość za naturalną cechę ludzką, nie jakieś tam zaburzenie. Jeżeli tematyka HSP interesuje Was bardziej, zapraszam na stronę Dr. Elaine Aron. 

 

Neptunowców (tj. osób z wieloma aspektami Neptuna do planet, w szczególności do Słońca, Księżyca czy pozycji Neptuna na osi, w domach kątowych) można nazwać Wysoce Wrażliwymi Osobami. Jest to oczywiście uogólnienie, ponieważ czułość na te a nie inne bodźce to sprawa indywidualna, ale każdy Neptunowiec będzie wrażliwy na specyficzne (dla niego) bodźce - czy to natury fizycznej, emocjonalnej czy mentalnej. 

 

Najważniejsze informacje do zapamiętania o Neptunowcach z pierwszej płaszczyzny:

  • inaczej przetwarzają bodźce (nie tylko emocje) a przez to ...
  • ... postrzegają rzeczywistość w inny sposób;
  • odczuwają własną rzeczywistość w pogłębiony i szerszy sposób.

 

Neptunowa wrażliwość - na zewnątrz

Każdy kontakt z energią Neptuna sprawia, że stajemy się bardziej wrażliwi i intensywniej reagujemy na bodźce wszelakie. Jednak Neptun nie tylko uelastycznia granicę pomiędzy poziomami (fizycznym, emocjonalnym, mentalnym), potrafi ją również rozmyć do tego stopnia, że trudno mówić o jakichkolwiek podziałach czy barierach.

 

Zdarzają się przypadki, kiedy wspomniana bariera jest rozpuszczona w znaczy sposób, przez co dana osoba potrafi świadomie odbierać i głębiej odczuwać bodźce z wielu poziomów, nie ograniczając się jedynie do zmysłów fizycznych. Takie osoby mogą odbierać rzeczywistość swoją ... ale też i cudzą. 

 

Nie na darmo mówi się, że energia Neptuna objawia się za pomocą zdolności mediumicznych. O osobach takich jak empaci (emocjonalni, fizyczni itp.), jasnowidzowie można powiedzieć, że posiadają możliwość wykorzystania drugiej płaszczyzny działania Neptuna - uwrażliwienia ich samych, ich percepcji, ale z możliwością odczuwania wychodzącego poza ich samych.

 

Wcześniej wspomniałem o tym, że Neptun zawsze uwrażliwia na poziomie jednostki, uwrażliwia NAS (pierwszy poziom). W przypadku HSP jest to oczywiste, natomiast w przypadku empatów, jasnowidzów (drugi poziom) trochę mniej. 

 

Neptunowcy będący empatami, jasnowidzami również należą do HSP. Nie ma innej możliwości; aby móc odbierać bodźce innych w sposób pozazmysłowy trzeba mieć ku temu odpowiednie możliwości - czyli niezwykle pogłębioną percepcję oraz silną energię Neptuna rozmywają bariery pomiędzy poziomem fizycznym, emocjonalnym i mentalnym, przez co rzeczywistość odczuwania przez osoby trzecie (bądź też inne rzeczywistości jak świat umarłych) stoją otworem.

 

Czym różnią się od siebie neptunowcy?

Bo różnią. Każdy Neptunowiec ma swój indywidualny stopień wrażliwości i choć rezultaty ich percepcji mogą być podobne (ktoś coś wyczuł), osoby te mogą dojść do tego na różne sposoby. 

 

A gdzie są różne sposoby, tam są różne metody korzystania z Neptuna! To ważne np. w przypadku kiedy Neptunowiec napotka problemy natury emocjonalnej. Osoby te mogą szukać i znaleźć wiele sugestii dotyczących odzyskiwania równowagi emocjonalnej (np. różnego rodzaju afirmacje, medytacje) ale próby ich zastosowania okazują się nietrafione. Dlaczego? Nie dlatego, że sugestie nie działają, a dlatego że są skierowana do osób o innym stopniu wrażliwości lub osób korzystających z różnych płaszczyzn Neptuna.

 

HSP są wrażliwi na subtelności, ale głównie funkcjonują z poziomu WŁASNEGO pola energetycznego, własnej wrażliwości. To samo dotyczy ludzi z wystarczająco silnym Neptunem jak empatów (którzy też są HSP), ale w przypadku tej grupy osób mamy do czynienia z bardziej pozazmysłową percepcją, mogącą odbierać bodźce z INNYCH źródeł niż ich własne pole. 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, gorąco polecam stronę (po angielsku) - https://chakracenter.org

Autorka genialnie i w szczegółach opisuje zagadnienie empatów i HSP.

 

Podsumowując...

... energia Neptuna głównie uzewnętrznia się dwojako poprzez: 

 

1. Uwrażliwienie własnej percepcji. Odczuwa się więcej, głębiej ale doświadcza się życia poprzez pryzmat własnej kondycji emocjonalnej i instynktownych reakcji. Jest to podstawowy "tryb działania" Neptuna, dotyczy każdego Neptunowca.

 

Na tym poziomie nie odczuwa się bodźców innych osób (np. ich emocji) a jedynie własne wyobrażenie emocji innych, zinterpretowane zgodnie z tym, jak Neptunowiec czuje się w danym momencie. 

 

2. Uwrażliwienie polegające na faktycznym i bezpośrednim odczuwaniu bodźców od innych osób. 

W praktyce oznacza to, że ten typ Neptunowca może wyczuć bezpośrednio bodźce odbierane przez inne osoby, spontanicznie czując (skądś) np. gniew, euforię, smutek obecnie odczuwanie przez innych. Może również wyczuć bodźce bliższe poziomowi fizycznemu, przez co odczuwa się na sobie ból głowy drugiej osoby przebywającej w tym samym pokoju.

 

Czasami Neptunowiec jest wystarczająco "silny" aby określać go mianem empaty, jasnowidza - czyli osoby, która potrafi stale i konsekwentnie odbierać bodźce innych.

 

 

Wrócę do przykładu z urlopem. Neptunowiec na poziomie empaty (druga płaszczyzna) będzie miał bezpośrednie odczucie emocji szefa, przez co SAM odczuje jego zmęczenie, może nawet słabość fizyczną. Jego intuicja to wynik odczucia REALNYCH i prawdziwych emocji szefa. 

 

A może rzeczywiście ujrzał przyszłość?

 

Intuicja neptunowca będącego HSP (pierwsza płaszczyzna) to nie tyle przewidywanie przyszłości i choroby szefa, co pogłębiona spostrzegawczość, pozwalająca wysnuć wniosek, że ciągłe zabieganie szefa, jego ogólna chorowitość (wcześniej zaobserwowana) zaowocuje poważną chorobą i późniejszą niedyspozycją. Ten wariant jest wprawdzie mniej spektakularne niż pierwszy, ale równie magiczny w swej naturze - możliwość połączenia (przede wszystkim wychwycenia) wiele różnych elementów w tak trafny sposób to rzadka umiejętność. 

 

Płaszczyzna działania Neptuna ma znaczenie

Jednym ze słów-kluczy dla Neptuna jest "zagubienie", szczególnie widoczne podczas tranzytów tej planety.

 

Zagubienie zagubieniu nie równe.

 

Wyobraźmy sobie Neptunowca lub osobę akurat mającą tranzyt Neptuna (stającą się na ten czas Neptunowcem)- nie wiedzącą, w jakim kierunku podążać, czującą zagubienie z pomieszaniem.

 

Jeżeli ta osoba działa z drugiego poziomu Neptuna, to przyczyną jej stanu jest w dużej mierze kontakt z innymi osobami - pole energetyczne jednego człowieka wchodzi w kontakt z polem energetycznym drugiego. Taki Neptunowiec odczuwa emocje innych, jednocześnie silnie na nie reagując,  przez co uczucia przygniatają jego samego. Zmieszanie się emocji własnych i cudzych skutkuje dezorientacją, przez co sam nie wie, co właściwie czuje. Jest zagubiony.

 

Natomiast Neptunowiec działający z pierwszego poziomu (HSP) ma podkręcony układ nerwowy, wychwytuje bodźce ale sam nie wie jakie. Jego bodźce-emocje to nie wina środowiska, tylko intensywnego przeżywania własnego świata emocjonalnego. 

 

Może w pracy zmieniło się szefostwo i zwalniają ludzi a Neptunowiec jest tak przestraszony, że jego własne silne emocje jak strach, niepewność, są przeżywane tak intensywnie, że uniemożliwiają obiektywną ocenę sytuacji.

 

Łatwiej rozwiązać neptunowe problemy wiedząc, czy bardziej dotyczą one środowiska czy samego Neptunowca (czy obydwu)! Uważam, że uzyskanie odpowiedzi (nawet częściowej) na to pytanie jest pierwszym, co powinno się zrobić aby zacząć radzić sobie z Neptunem.

 

Neptun i zwodnicza miłość

Innym, typowym słowem dla doświadczeń neptunowych są iluzje. 

 

Aby uporać się z tego typu problemami konieczne jest np. rozwinięcie umiejętności obiektywnej samooceny, wejście w kontakt z samym sobą aby móc trafnie ocenić źródło swoim emocji. A źródło to jest różne w zależności od aktualnie wykorzystywanej płaszczyzny Neptuna ...

 

Neptunowcy na poziomie HSP mogą mieć problem w skutecznym odczuwaniu emocji innych ludzi. Przyczyną tego jest aktywny świat emocjonalny, przyćmiewający wszelkie sygnały z zewnątrz. Wprawdzie tego typu Neptunowcy są silnie dostrojeni do bodźców, emocji, ale te płyną przede wszystkim z ich wnętrza. HSP bardzo często tworzą sobie opowieści we własnych głowach, wyjaśniające dlaczego inni zachowują się tak jak się zachowują. Ta "opowieść" w dużym stopniu zależy od stanu emocjonalnego Neptunowca. 

 

To tutaj ma początek iluzja i wszystko, co zwodnicze - czyli jednostka uważająca, że działa z poziomu, na którym nie działa. 

 

Sięgnijmy po klasyk gatunku - pewna osoba, pod wpływem Neptuna (więc stając się Neptunowcem), zakochujemy się bez opamiętania. W tym stanie "zakochania" mało liczy się czy i w jakim stopniu wybranek/wybranka odwzajemnia uczucia. Taki Neptunowiec, działający z poziomu HSP, ma tendencję do projektowania (przenoszenia) własnych emocji (w tym wypadku miłości) na wybranka/wybrankę przy okazji zakładając, że on/ona faktycznie kochają równie intensywnie albo chociaż mają podobne uczucia. Z czasem Neptunowiec projektuje coraz więcej miłości, napędzając się ciągłymi, intensywnymi reakcjami własnej wrażliwości, próbując żyć swoim światem wewnętrznym w świecie zewnętrznym.

 

W pewnym momencie przestaje nawet próbować odczytywać emocje wybranka/wybranki, przestaje poprawnie interpretować wysyłane przez jego/nią bodźce. Neptunowiec nawet nie zauważa, jak zmienia punkt ciężkości z innych na ... samego siebie. Zamiast odczuwać miłość do kogoś, coraz bardziej odczuwa samą miłość pochodzącą z własnego wnętrza. A stąd już tylko krok do rozczarowania, kiedy to wybranek/wybranka nie odwzajemni uczucia aż do poczucia "bycia oszukanym". Z tym, że przede wszystkim to Neptunowiec oszukał samego siebie.

 

Tak naprawdę nie chodzi tylko i wyłącznie o miłość - to tylko jedno z możliwych uczuć. Można zastąpić uczucie miłości strachem, gniewem i mechanizm pozostanie taki sam.

 

Jak żyć z Neptunem?

Kilka porad dla wszystkich chcących skonfrontować się ze sprawami neptunowymi: 

 

  • bądź świadomy siebie, w tym ...
  • ... spróbuj zidentyfikować, z jakiego poziomu Neptuna działasz w danym momencie;
  • wstrzymaj się od tworzenia własnej historii dotyczącej tego, co inni czują wobec Ciebie, dlaczego czują się tak a nie inaczej;
  • to nie uczucia są bolesne, zwodnicze, tylko głównie Twoja własna interpretacja tych uczuć;
  • zaakceptuj to, co czujesz, dzięki temu nie będziesz przenosić swoich potrzeb na innych;
  • świadomość swojego stanu emocjonalnego pozwala Ci oddzielić Ciebie, Twoje emocje od emocji innych wystarczająco długo aby umieć rozpoznać swoje prawdziwe emocje;
  • Neptun nie jest złem wcielonym; po prostu intensywniej odczuwasz życie w tym takie emocje jak smutek ale i radość!

Podsumowanie

Pozycja Neptuna w horoskopie zawsze mówi, gdzie i na co reagujemy najbardziej intensywnie. To miejsce ogromnej wrażliwości, pozwalające odbierać świat w szerszej skali niż pozwalają na to zmysły.

 

Aby móc doświadczyć energii i intuicji Neptuna wcale nie potrzeba specjalnego posadowienia planety w horoskopie urodzeniowym. Wystarczy jeden tranzyt, aby na pewien moment w czasie stać się "wrażliwym" - być Neptunowcem.

 

Neptun zawsze działa poprzez wyostrzenie naszej percepcji - nasz układ nerwowy jest czulszy, więcej wychwytuje a przez to my doświadczamy rzeczywistości w sposób głębszy i bogatszy. W niektórych przypadkach wpływ Neptuna sięga dalej, kiedy mamy możliwość bezpośredniego wyczuwania emocji innych osób w sposób pozazmysłowy.

 

Trudno jednak powiedzieć, że Neptun działa jedynie na jednej czy drugiej płaszczyźnie. Neptunowcy często przeskakują z jednego stanu na drugi, nawet o tym nie wiedząc. To dodatkowo przyczynia się do odczuwania bardzo popularnego stanu zwanego dezorientacją - po prostu nie można siebie zdefiniować.

 

Neptun jest planetą chaosu i złudzeń. Kontakt z jego energii zawsze równa się testowi własnego uziemienia w rzeczywistości, solidności fundamentów własnej osobowości oraz pewnego opanowania. 

 

Dla mnie Neptun jest też planetą magiczną. I wcale nie chodzi o możliwość wyczuwania emocji innych osób. Magią jest to, że Neptun otwiera naszą percepcję nie tylko na świat, ale na samego siebie.

 

Może bycie Neptunowcem oznacza możliwość widzenia więcej, czucia głębiej i doświadczania życia wraz z całą paletą jego barw.

 

Jakieś doświadczenia z Neptunem i jego płaszczyznami? :-)

 

Powiązane artykuły: