O pieniądzach i bogactwie w oparciu o 2 dom

"Haruję całą noc, haruję cały dzień aby opłacić rachunki. Czyż to nie jest smutne? I wciąż wychodzi na to, że nie zostaje ani grosza dla mnie... Jaka szkoda". To fragment piosenki zespołu ABBA "Money, money, money" z 1976 roku. Utwór powstał szmat czasu temu, a mimo to jego treść jest wciąż prawdziwa dla wielu ludzi. 

Kwestia pieniędzy i zarobków to, ujmując lekko, delikatny temat. Żyjemy w świecie, który promuje konsumpcjonizm a status człowieka jest w dużej mierze określany przez ilość samochodów, cyferek na koncie bankowym czy wypasionego telewizora, błyszczącego na środku salonu tak, aby wszyscy nasi goście mogli go podziwiać. Odwrotna sytuacja, czyli brak najnowszego iphone'a lub nie ubieranie się w markowe ciuchy, jest traktowana jako poważny cios dla wizerunku osoby. A kiedy dostanie się kilka razy w twarz, człowiek (i wszystko co sobą reprezentuje) zostaje zaszufladkowany i zepchnięty na dół drabiny społecznej.

Często pieniądze nie są potrzebnie do lansowania, ale do przeżycia z miesiąca na miesiąc.

 

A przecież w opisach 2 domu znajdujemy jedynie informacje  o sposobach zarabiania i zarządzania pieniędzmi,  odpływie i przypływie kasy oraz stosunku do pieniędzy i zasobów wszelakich (szczególnie tych ruchomych, jak to jest w astrologii horalnej).

 

Jaki w takim razie jest 2 dom? Czy kryje w sobie coś więcej niż pieniądze? Co oznacza "bycie bogatym"? 

 

O przyziemnym w nieprzyziemny sposób. Zapraszam do lektury :-)

Jak zrozumieć 2 dom?

2 dom jest znaczeniowo podobny do żywiołu Ziemi, w szczególności do znaku Byka, tj. stanowi sferę doświadczeń o bardzo praktycznej, przyziemnej naturze – kasa. Z charakteru i kondycji domu (wierzchołek znaku zodiaku, planety w domu oraz władca domu) dowiemy się, jak gospodarujemy pieniędzmi oraz w jakim celu gromadzimy pieniądze. Często kasa jest pośrednikiem w uzyskaniu innych "zasobów" jak np. samochód, kolekcja znaczków czy mebli. 

 

2 dom w horoskopie urodzeniowym pokaże jak bardzo danej osobie będzie zależeć na zbudowaniu materialnego zaplecza, dzięki któremu poczuje się bezpiecznie w świecie oraz to, jak to zaplecze będzie w ogóle wyglądać. Według mnie to proste stwierdzenie jest jednym z kluczy do zrozumienia tego domu, ponieważ wszystkie tendencje z nim związane np. do kolekcjonowania, chomikowania czy stawiania pieniędzy ponad wszystko, wynikają właśnie z ogromnej potrzeby bycia zabezpieczonym i posiadania namacalnego potwierdzenia tego zabezpieczenia.

 

Na 2 dom można też patrzeć z bardziej psychologicznej perspektywy, analizując system wartości danej osoby. To, ile dany przedmiot jest warty, zależy od tego, ile jesteśmy w stanie za niego zapłacić - to jedna z podstawowych zasad handlowych, silnie związana z 2 domem. Nasz stosunek do tego, co uważamy za cenne, będzie dyktować sposób obchodzenia się z pieniędzmi i to, co jesteśmy lub nie jesteśmy skłonni zrobić dla pieniędzy. 

 

Kiedy połączy się wszystkie perspektywy, zrozumienie 2 domu staje się dosyć proste. Każda planeta w 2 domu (lub władca 2 domu) będzie symbolizować to, co staje się cennym zasobem, za który jesteśmy skłonni zapłacić pieniądze. Znak zodiaku na wierzchołku 2 domu pokaże sposób obchodzenia się z pieniędzmi i przede wszystkim stosunek do własnych zasobów - czy będą aktywnie wykorzystywanie do osiągania celów a może ściśle kontrolowane byleby tylko poczuć się bezpiecznym.

Wszystko fajnie, a czy można zobaczyć ILE będzie się zarabiać?

I tak i nie. Każda planeta i znak zodiaku mają inną strategię na zarabianie a sukces finansowy będzie zależeć od umiejętnego zastosowania danej strategii. Ocena sukcesu, metoda zarabiania czy znajdowanie źródła dochodów zgodnie z naszym potencjałem to kwestia analizy całego horoskopu urodzeniowego. Ale pewne planety mają większy potencjał do przynoszenia korzyści np. Wenus i Jowisz (benefiki), natomiast Saturn i Mars (malefiki) to potencjał strat, choć nie jest to regułą!

Środowisko wokół nas będzie w dużej mierze definiować wartości poszczególnych zasobów a przez co wysokość dochodów. Dla przykładu, osoba zajmująca się zawodowo sportem czy wykonująca zadania związane z rywalizacją między sobą, będzie miała kłopot wykorzystać potencjał własnej Wenus w 2 domu, której sukces tkwi we współpracy. Realizacja potencjału do przyciągania przychodów Wenusowych będzie wymagać niemałego wysiłku.

Podobna sytuacja jest pomiędzy silnie zhierarchizowanym środowiskiem biuro-korporacyjnym a osobą z urodzeniowym Neptunem w 2 domu. Aby taka osoba mogła przyciągnąć dochód związany z wrodzonymi zasobami Neptuna tj. wyobraźnią czy inspiracją, będzie potrzebować sporej dozy kreatywności i pracy nad ukierunkowaniem własnego potencjału.

Bogactwo

2 dom mówi o wszystkim tym, co stanowi dla nas namacalną wartość. Wbrew pozorom nie musi to być nic natury materialnej, bo równie rzeczywiste i namacalne mogą być emocje czy pomysły. Jak się tak zastanowić, to rzadko goni się za pieniędzmi dla nich samych, bo zwykle coś chce się za te pieniądze kupić np. poczucie bezpieczeństwa. 

 

Każdy znak zodiaku na wierzchołku 2 domu oznacza własny i wyjątkowy styl wyrażania siebie, poprzez który staramy się gromadzić to, co cenimy - co ma dla nas wartość. Dopiero kiedy zgromadzimy odpowiednią ilość wartościowych zasobów, zaczynamy siebie uważać za bogatych, wystarczająco zasobnych aby poczuć się zabezpieczonym materialnie.

 

Kiedy wierzchołek 2 domu jest w znakach:

- ognistych (Baran, Lew, Strzelec), bogactwo oznacza entuzjazm i cieszenie się każdymi, choćby nawet małymi, chwilami życia. Dla tych osób zasobem jest odczuwanie chęci do Życia, chwytania losu za rogi i poczucie pewności, że wszystko idzie zgodnie z ich wolą. To daje radość i wynagradza.

 

Gromadzenie pieniędzy w sposób „ognisty” oznacza wykorzystywanie ich do późniejszego wydania zgodnie z zachciankami woli. Natomiast przy wydawaniu pieniędzy najważniejsze okazuje się doświadczenie zakupu - byle pierdoła nabiera znaczenia, kiedy odczuwa się radość związaną z dostaniem wymarzonej pierdoły i wypróbowaniem jej. 

 

Dla znaków ognistych, pieniądze stają się jedynie narzędziem pozwalającym na zaangażowanie się w to, co naprawdę cenne np. hobby czy ... pochwały i zdobycie uznania w oczach innych.

 

- powietrznych (Bliźnięta, Waga, Wodnik), bogactwo mierzy się pomysłami oraz jakością wymiany umysłowej pomiędzy osobą a jej otoczeniem. Słowo, mówiony czy pisane, zyskuje na znaczeniu, przez co osoby te wydają pieniądze na wszystkie aktywności, które zapewnią bliższy kontakt ze słowem czy myślą np. inwestycje w sesje zdjęciowe, w których nie tyle chodzi o zdjęcia, co o utrzymywanie kontaktów w środowisku artystycznym, modelingu czy stylizacji, za pomocą zdjęć.

Poczucie rześkości w kontaktach z ludźmi (wartość) napędza ciekawość i umysł w ogóle, przez co wzrasta chęć do zawierania kolejnych znajomości i szerszym uczestnictwie w życiu społecznym (bogactwo). Oczywiście każda osoba potrzebuje rozmowy i kontaktów z innymi, ale wartością dla osób z żywiołem powietrza w 2 domu jest umiejętność wyrażania siebie i widzenia rezultatów (więcej pomysłów, znajomych) wynikających z tej umysłowej ekspresji samego siebie.

Wspólną wartością dla znaków ognistych i powietrznych jest poczucie wolności (swoboda w mówieniu własnego zdania, bycia kim się jest). Najlepiej wydanymi pieniędzmi są te, które pozwalają doświadczyć tej wolności. U osób ze znakami ognistymi czy powietrznymi na wierzchołku 2 domu często pojawiają się dylematy zmuszające do przemyślenia, gdzie jest granica pomiędzy rozsądnym gromadzeniem a dobrze wydanymi pieniędzmi. Żywioł Ognia i Powietrza potrzebuje ruchu, a ruch w kontekście 2 domu oznacza nieodpartą chęć do zdobywaniu a potem wydawania kasy, co może być kłopotliwe dla kogoś chcącego zaoszczędzić. 

 

- wodnych (Rak, Skorpion, Ryba), bycie bogatym oznacza posiadanie wspomnień, pielęgnowanie i czerpanie z nich siły. Często za kupionymi czy przechowywanymi przedmiotami kryje się paleta emocji, nierzadko całe historie. „Co z tego, że ten obraz nie należy do estetycznie pięknych. Podoba mi się, bo namalował i podarował mi go ktoś dla mnie bliski”.

"Nie oceniaj książki po okładce" to coś, co osoby z żywiołem wody na wierzchołku 2 domu powiedziałyby, bo dla nich nie ma znaczenia, jaki jest wygląd czy przeznaczenie danego przedmiotu. Ważne jest to, jakie odczucia towarzyszą zakupowi.

Dla tych osób zakupy pod wpływem emocji to chleb powszedni, na dobre i na złe. Czasem przedmiot musi mieć jakąś wartość emocjonalną żeby był w ogóle "warty kupienia".

 

Znaki wodne, tak jak sama woda, przyjmują kształt naczynia, w jakim się znajdują, co czyni te znaki jednymi z najbardziej „zamaskowanych” w zodiaku. Nigdy nie wiadomo do końca, co konkretnie motywuje ludzi z wodą na wierzchołku 2 domu. Co jest szorstkie z zewnątrz, może być miękkie w środku. Dla przykładu, ci ludzie mogą wydawać pieniądze na wycieczki do Argentyny, ale to nie ciekawość motywuje ich do tego (bo żywioł Powietrza), a wciąż żywe marzenie z dzieciństwa. Co wydaje się sztywną dyscypliną w stosunku do wydatków, typową dla żywiołu Ziemi w 2 domu, może być wynikiem głębokiego odczucia aby przestać palić, a jedynym sposobem posłuchania własnych emocji jest zaciśnięcie pasa. 

 

- ziemskich (Byk, Panna, Koziorożec), nie ma wydziwianie, bogactwem jest dobytek oraz jak największa ilość cyferek w saldzie konta bankowego. 

Tego typu osoby potrzebują, aby pieniądze były wydawane na namacalne rzeczy i często dokładają wiele wysiłku, aby pomnożyć już obecny stan posiadania, aby żyć w coraz większym dostatku. Niby prosty opis żywiołu ziemi, ale nawet w takim czysto przyziemnych motywacjach wcale nie musi chodzić o coraz to większe pieniądze.

 

Zabezpieczenie finansowe i dalsze inwestycje w swój stan majątkowy dają komfort i poczucie bezpieczeństwa i, co najważniejsze, ułatwiają funkcjonowanie w świecie i społeczeństwie na najbardziej praktycznym, więc i widocznym, poziomie. To jest ostateczna wartość dla osób ze znakami ziemskimi na wierzchołku 2 domu. 

Wartością może być cokolwiek, byleby rezultaty można było dotknąć, ocenić, zobaczyć. A kiedy znak ziemski za coś płaci, oczekuje że produkt spełni wymagania.

8 dom - ukryty wyznacznik bogactwa

Sama charakterystyka 2 domu nie wystarcza, aby mieć pełen obraz pieniędzy i bogactwa w horoskopie urodzeniowym. Tak jak każda moneta ma dwie strony, tak i znaczenie każdego domu będzie zależeć od domu opozycyjnego. Czyli w przypadku 2 domu, chodzi o omówienie także 8 dom jako wyznacznika bogactwa.

8 dom na wiele znaczeń, wiele z nich o niezbyt przyjemnych skojarzeniach np. śmierć lub inne ciemne sprawy. Teraz jednak chciałbym spojrzeć na 8 dom z perspektywy słów kluczowych dla 2 domu np. bogactwo, wartości.

 

2 dom to nasze własne zasoby, dlatego coś „w opozycji” będzie mówić o zasobach innych lub od innych - i to chodzi w domie 8. Wszelkie wartości z poziomu 2 domu są rezultatem naszego zaangażowania w świat, natomiast wartości pochodzące z 8 domu bardziej to kwestia otwarcia się (czyli również zaangażowania, ale w inny sposób) na to, co świat i społeczeństwo ma do zaoferowania. 

Dla 8 domu, bogactwem są osoby, z którymi przebywamy. Poszczególne cechy charakteru (lub sposoby wyrażania siebie) różnych ludzi potrafią na stałe wpisać się w naszą osobowość. Jest to niezwykle subtelna i głęboka zmiana, podobna do natury znaku i energii Skorpiona. Przejmowanie wartości poprzez 8 dom nie musi oznaczać wielkich wzlotów czy upadów, choć te uczucia często towarzyszą 8 domowym zmianom, ze względu na ich intensywność i potencjał do wnoszenia zmian.

 

Zazwyczaj to zwykła codzienność czy drobne gesty niosą ze sobą transformację.

 

Nasz ukochany przynosi nam szklankę wody kiedy siadamy zmęczeni na kanapie? Kiedy osoby ze znakami wodnymi na wierzchołku 8 domu widzą, jak ktoś o nie dba, mogą automatycznie przejąć od tej osoby troskę (która stanie się wartością). Znaki ziemskie wskazują na przyjmowanie od innych wszelkich tradycji (w rozumieniu powtarzalnej czynności) np. zawsze w soboty wieczorem do kolacji herbata i ciasteczka.  W przypadku znaków powietrznych, wartością stają się np. drobne docinki, uwagi dotyczące życia codziennego czy wręcz własny język (słowa, których znaczenie znają tylko niektórzy). Z kolei dla znaków ognistych, bardzo inspirujące są słowa otuchy, gesty i wszystko co sprawia, że zostali zauważeni i czują się wyjątkowi. Widząc starania innych, osoby z ogniem w 8 domu wpisują te staranie we własną osobowość  i działają dla innych.

 

Porównanie ze sobą siły 2 i 8 domu daję informację, czy w kwestii definiowania wartości dana osoba jest bardziej skłonna polegać na sobie, własnemu charakterowi czy wpływ innych jest nadrzędnym czynnikiem kształtującym system wartości. 

O przyziemnym w nieprzyziemny sposób

Interpretacja 2 domu pod względem pieniędzy i sposobu zarabiania jest nieskomplikowana, natomiast zrozumienie samej natury pieniędzy nie jest już takie oczywiste. Znaczenie pieniędzy w społeczeństwie znacznie przekracza wyjaśnienia, które znajdujemy w samym 2 domu. No bo jak wyjaśnić fakt, że często od ilość i jakości naszego materialnego zaplecza zależy prestiż, pozycja w społeczeństwie, ilość znajomych czy wręcz obierane przez nas ścieżki rozwoju (a raczej ścieżki, jakich nie wybieramy, bo nas na to nie stać). 

Astrologię można zdefiniować jako język pozwalający na niezwykle głęboki opis świata i jednostek w nim funkcjonujących. Jest to również język plastyczny, którego forma będzie w dużej mierze zależeć od zachowania samego społeczeństwa. Uważam, że astrologia i wszyscy posługujący się tym językiem, stoją przed sporym wyzwaniem, aby umieć odzwierciedlić w horoskopach zmieniających się ludzi i ich wartości. Powód jest prosty - pojmowanie i doświadczanie 2 domu, będącego wyznacznikiem zasobów, przekształciło się na naszych oczach. Pieniądz nie jest już jedynie narzędziem do osiągania bezpieczeństwa materialnego. Kasa staje się wyznacznikiem naszego samopoczucia, celów, wręcz całego naszego rozwoju oraz nastawienia do innych.

Można powiedzieć, są pieniądze, jest człowiek.

 

Jaka jest zatem natura 2 domu i określanych przez niego zasobów w obecnej rzeczywistości? Czy współczesne znaczenie Pieniędzy da się odnaleźć w horoskopie? Myślę, że tak! A tak naprawdę głębszy wymiar 2 domu zawsze był do odczytania, wystarczyło jedynie ... spojrzeć na domy nie jako na oddzielnie, niezależnie od siebie sfery doświadczeń a sfery silnie wpływające na siebie nawzajem.

 

Kolejność znaków zodiaku nie jest przypadkowa i tak samo jest z domami. Aby człowiek mógł zbudować swój system wartości, potrzebuje wpierw określić siebie i własną osobowość - czyli 1 dom. A w obecnym świecie mamy odwrotną sytuację - to 2 dom (pieniądze) ustawia kierunek i sposób rozwoju własnego "Ja" (1 dom). Pomiędzy 1 a 2 domem istnieje silne połączenie - jedno wynika z drugiego.

 

2 dom pokazuje najbardziej materialną manifestację tego, w co angażujemy się w domu 1. Kiedy doświadczamy siebie w 1 domu, jesteśmy skupieni na byciu sobą, zajęci po prostu życiem. Tutaj chodzi o stawanie się pełniejszym sobą. Natomiast 2 dom nie oznacza jedynie zasobów, a doświadczenie własnego "Ja" i wszystkich lekcji 1 domu na poziomie społecznym - praca i pieniądze.

O pieniądzach i bogactwie w oparciu o 2 dom horoskopu domy w horoskopie urodzeniowym

Szukanie pieniędzy i bogactwa, patrząc jedynie na 2 dom, daje niepełny obraz. Nasz system wartości i stosunek do pieniędzy rodzi się poprzez doświadczenia wyniesione z 2 i 8 domu.

 

Jest jeszcze kwestia 1 domu i naszej osobowości w działaniu, która daje podstawy dla stworzenia wartości w 2 domu ... a może jest na odwrót?

 

Tego typu perspektywa stawia człowieka i jego horoskop w zupełnie innym świetle, szczególnie kiedy wierzchołkiem 1 i 2 domu jest ten sam znak albo kiedy w 1 domu jest tzw. zamknięty znak czyli np. Ascendent w Rybach natomiast 2 dom 

 

No to co oznacza fakt, że system wartości danej osobowy i jego/jej podejście do pieniędzy wpływa bezpośrednio na kierunek rozwoju (2 dom -> 1 dom) zamiast osobowość dyktująca wartości (1 dom -> 2 dom)? Czy ten "odwrócony" ruch ma znaczenie?

 

To jest temat na oddzielną serię artykułów...

Powiązane artykuły: