Aspekty Księżyc-Saturn - o intuicji i odczuwaniu, część 1

Aspekty Księżyca z Saturnem ( zarówno te "lepsze" jak i "gorsze") są owiane złą sławą. Wystarczy trochę poszperać w internecie a już znajdzie się następujące opisy tejże konfiguracji: zahamowania, zamknięcie w sobie, trudność z wyrażaniem emocji, oziębłość i różnego rodzaju piętna emocjonalne.

 

Jednym z takich piętn może być właśnie frustracja związana z intuicją, która wydaje się zwodnicza, często niewidoczna, jakby nieobecna.

 

Czy osoby z aspektami Księżyc-Saturn nie potrafią korzystać z intuicji? A może jej w ogóle nie mają?

 

 Odpowiedzi na te i inne pytanie znajdziecie w moim najnowszym tekście :-) zapraszam do lektury!

 

Księżyc, Saturn ...

Zadawanie pytań o istnienie intuicji w odniesieniu do połączenia Księżyc-Saturn nie jest całkiem bezpodstawne. Jest to kwestia, nad którą zastanawiają się nawet osoby posiadające ten aspekt we własnych horoskopach. Ale po kolei.

 

Księżyc jest symbolem podświadomości - mówi o naszych instynktownych reakcjach, sposobie odczuwania, wszystkim co wydaje nam się naturalne, z czym czujemy się bezpieczni. Księżyc jest także wyznacznikiem tego, jak komfortowo czujemy się sami ze sobą.

 

Z bardziej duchowego punktu widzenia, Księżyc to symbol Duszy, w której zawarte są nasze nawyki, wspomnienia, emocjonalna wrażliwość i wzorce zachowań wyniesione od naszych przodków. Taki Księżyc jest w stanie ciągłej przemiany - raz identyfikując się z przyziemną częścią nas, raz z boską częścią.

 

Nie ma tak naprawdę znaczenia jak spojrzymy na Księżyc; kiedy chcemy badać nasze życie wewnętrzne, Księżyc jest planetą, na którą zwracamy uwagę.

Natomiast Saturn jest związany z rezygnacją wszelaką - to taki głos wewnętrzny mówiący, że "już za późno", "nie zasługujemy na to", "nie jesteśmy tego warci". Pozycja naszego urodzeniowego Saturna w danym żywiole, znaku, domu, w aspektach pokazuje, w jaki sposób odczujemy zahamowania i gdzie pojawią się rozczarowania.

 

Ale Saturn nie stanowi stygmatu - wszystkie słabości, kompleksy, możemy przemienić na nasze powołanie życiowe. Lekcje Saturnowe to lekcje budowania świadomości, odkrywania chęci wyrażania się na danym polu, bez względu na wysiłek czy niepowodzenia.

 

Księżyc i Saturn

Łącząc ze sobą obie planety otrzymujemy mieszankę wskazującą na  problem z akceptacją siebie. Osoby z aspektami Księżyc-Saturn mają konserwatywne podejście jeśli chodzi o wyrażanie emocji. Często w ogóle nie lubią rozmawiać o emocjach, chyba że są nieszczęśliwi. 

 

Ludzie z zewnątrz odbierają taką postawę jako chłód, myśląc " oni nic nie czują, są szorstcy jak kamień, a jeśli już coś czują to z pewnością umyka im wiele subtelności". A stąd już łatwa droga do stwierdzenia, że życie wewnętrzne Księżyco-Saturnów jest uboższe, co wcale nie jest prawdą. 

 

Jak to się ma do istnienia intuicji?

 

Osobiście uważam, że każdy ma intuicję, bez wyjątku. Nie ma znaczenia jak trudne czy beznadziejne położenie planet może się wydawać - nie mogą one pozbawić intuicji a jedynie zmienić sposób jej wyrażania. Osoby Księżyc - Saturn czują się wewnętrznie bezpiecznie kiedy są w środowisku zewnętrznie bezpiecznym - miejsce pracy, wykonywanie obowiązków, posiadanie solidnej pozycji w świecie. To właśnie wtedy możemy obserwować intuicję działającą w najbardziej praktyczny sposób - kiedy dane osoby zajmują się karierą. 

 

Nie ma znaczenia czym  zajmuje się osoba z Księżyco - Saturnem: wykłada towar w sklepie, jest super executive regional manager albo jasnowidzem - będzie mieć zmysł przedsiębiorczy (Saturn) związany z kontaktami w ludźmi, wyrażaniu swojej podświadomości (Księżyc).

 

A co z korzystaniem z intuicji?

 

Tutaj sprawy się komplikują. Klasycznie intuicja to jeden ze sposobów percepcji, polegający na wykorzystywaniu przeczuć, tworząc połączenia nie będące wynikiem faktów. Przy korzystaniu z intuicji nie ma znaczenia, czy ma się plan i doświadczenie - po prostu lądujesz w jakieś sytuacji i wiesz, znasz rozwiązanie, widzisz możliwości. 

 

Podejście Saturna to podejście pragmatyczne, oparte na faktach a nie na możliwościach. Tutaj trzeba zapoznać się z problemem od początku i rozwiązując go posuwać się stopniowo, krok po kroku. Czyli coś przeciwnego typowej intuicji.

 

Jeżeli osoby z aspektami Księżyc-Saturn chcą korzystać ze swojej intuicji w typowy sposób, to kontakt z podświadomością może wydać się zablokowany. Skoro emocje Księżyco-Saturnów nie docierają do świadomości instynktownie (nie bez pracy nad tym), to z intuicją (emocje, sygnały z podświadomości) jest podobnie. 

 

Ale tutaj trzeba doprecyzować kilka kwestii. Słowo blokada sugeruje brak lub niepełny kontakt z podświadomością; jestem zdania, że osoby z aspektami Księżyc-Saturn są tak przyzwyczajone do polegania na namacalnym, zewnętrznym bezpieczeństwie (pragmatyczne podejście), że subtelne potrzeby emocjonalne przechodzą na dalsze (nawet niewidoczne) tory. Kontakt z podświadomością jest zachowany, ale przypomina drogę leśną, zarastającą z każdym dniem kiedy nie jest pielęgnowana, aż w pewnym momencie droga staje się niewidoczna.

Pragmatyczna percepcja Księżyco-Saturna

Przekładanie większej wagi na pragmatyzm na swoje źródło. Bardzo często osoby Księżyc-Saturn głęboko rozczarowały się własnymi instynktami, próbując polegać na kimś (na przykład rodzinie, bliskich) emocjonalnie, aby zapewnili mu zrozumienie, akceptację. Tymczasem główną reakcją zwrotną na ich prośby był chłód, niezrozumienie i słowa typu "nie mazgaj się".

 

W efekcie Księżyc-Saturn zraził się do świata, będąc uczonym, że każde otwarcie emocjonalne jest związane z jakąś stratą, chłodem czy niepowodzeniami. Te osoby czują, że nie mogą polegać na uczuciach, nawet tych dawanych przez intuicję.

 

A na polu zawodowym relacje międzyludzkie są prostsze, relacje bardziej oficjalne, więc schemat z przeszłości nie powtórzy się. Niestety, tutaj także pojawiają się problemy i np. Księżyco-Saturny orientują się, że trudno im poradzić sobie z własnymi emocjami (i sięgnąć po intuicję aby ich prowadziła) kiedy sprawy materialne są w rozsypce (np. brak pracy, restrukturyzacja, cięcia).

 

Intuicja i pragmatyzm

Księżyc i Saturn stanowią swoje przeciwieństwo (odniesienie znajdziemy w tradycyjnym władztwie, gdzie Księżyc jest na wygnaniu w Koziorożcu a Saturn jest na wygnaniu w Raku) i tak samo przeciwieństwami jest percepcja intuicyjna i pragmatyczna. Te przeciwieństwa stanowią dwie strony tej samej monety i obydwie są potrzebne aby móc w pełni wykorzystać własny potencjał.

 

Osoby z aspektami Księżyc-Saturn mogą wiele zyskać poświęcając czas na wejście w głębszy kontakt z własną podświadomością. Nagrodą za te wysiłki będzie np. niezależność - taka, kiedy nie potrzeba nikogo do czucia się komfortowo ze sobą i można uczynić innych aktywną częścią swojego życia.

 

Krótko o aspektach

A co z poszczególnymi aspektami Saturna do Księżyca? Rodzaj aspektu pomiędzy planetami jak najbardziej wpływa na jakość kontaktu z własną podświadomością. Nie chcę dogłębnie wchodzić w ten temat, ale chciałbym odnieść się do paru popularnych stwierdzeń.

 

Mówi się, że te bardziej harmonijne aspekty Saturna (trygon, sekstyl) zapewniają te bardziej pozytywne cechy Saturna jak dyscyplina, bycie konsekwentnym, niezawodność, przez co człowiek czuje się bardziej komfortowo ze sobą, umiejąc połączyć życie wewnętrzne i podszepty podświadomości ze światem zewnętrznym i faktami. 

Natomiast te bardziej frustrujące aspekty Saturna (kwadratura, opozycja) przynoszą już wewnętrzne konflikty, spowodowane niemożliwością pogodzenia odczuwania instynktownego (Księżyc) z tym opartym na faktach, rzeczach namacalnych (Saturn). W efekcie kontakt tych osób z podświadomością jest blokowany.

 

I rzeczywiście, tak też często się dzieje, ale jest to tylko część większej całości. Sekstyle i trygony są mało dynamiczne, będąc głównie nastawione na wykorzystywanie tego, co już się ma i co przynosi korzyści. Dlatego w pracy czy w życiu prywatnym to właśnie intuicja zewnętrzna (zmysł praktyczny) może być tym bardziej preferowanym przewodnikiem niż ta wewnętrzna. Praca przynosi korzyści w postaci pieniędzy, natomiast zyski czystej intuicji zwykle trudno zmierzyć.

 

Natomiast z kwadraturą, opozycją Księżyca do Saturna człowiek jest mniej skłonny wybierać klasyczne, ortodoksyjne podejścia do siebie i swoich zmysłów, bo czuje się sfrustrowany takimi rozwiązaniami. Taki stan skłania te osoby do poszukiwania takiego sposobu wyrażania i kontaktu z emocjami, który pozwoli utrzymać (choćby chwiejną) równowagę pomiędzy pragmatyzmem (Saturn) a instynktem (Księżyc). 

 

Osoby z dynamicznymi aspektami Księżyc-Saturn są wbrew pozorom bardziej otwarte i wrażliwe na subtelności emocjonalne, bo ... zwyczajnie nie mają wyboru. Czują, że muszą się dostosować i poszukiwać rozwiązań na swoje frustracje z dala od strefy komfortu a przez to ich kontakt z podświadomością może być głębszy. 

 

Koniunkcja jest szczególna, choć w swoim działaniu jest prawie zawsze zaliczana jako ten problematyczny, dynamiczny aspekt. Dużo wspólnego z tym ma tradycyjny system władztwa, opisujący Księżyc w Koziorożcu (domenie Saturna) jako na wygnaniu. 

Nad tym aspektem chciałbym pochylić się bardziej. Zapraszam na 2 część, w której będą przykłady oraz kilka porad dla Księżyco-Saturnów!

Powiązane artykuły: